SME

Podporujte Erdogana, ale doma, odkazuje Nemecko. Turecko sa zas vyhráža

Turecko aj Európska únia dohodu o utečencoch až priveľmi potrebujú, nikto ju nebude chcieť zrušiť, hovorí pre SME politológ Soeren Keil.

Turci žijúci v Nemecku podporujú Erdogana.Turci žijúci v Nemecku podporujú Erdogana. (Zdroj: SITA/AP)

KOLÍN, BRATISLAVA. Keď desaťtisíce Turkov v červenom oblečení obsadilo kolínsky breh rieky Rýn, Nemecko spozornelo. Aj na jeho území sa odohráva boj o to, ako sa pokus vojakov o prevrat v Turecku a najmä jeho dôsledky zapíšu do dejín.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Či ako obnovovanie demokracie, alebo ako definitívny prerod autokratického prezidenta na diktátora. 

A miestnym politikom sa to nepáči. „Neprinášajte si domáci vojenský konflikt do regiónu, v ktorom ste sa rozhodli žiť,“ odkázala demonštrantom podľa Deutsche Welle premiérka spolkovej krajiny Severné Porýnie – Vestfálsko Hannelore Kraftová.

SkryťVypnúť reklamu

V podobnom duchu sa vyjadril aj tajomník federálneho ministerstva financií Jens Spahn. „Tí, ktorí majú pocit, že musia verejne podporiť Erdogana, a ktorí chcú, aby Turecko bolo zas silné a hrdé, by tak mali robiť v Turecku, a nie v Kolíne,“ napísal pre Tagesspiegel.

Prečítajte si tiež: Ako sa môže vyvinúť situácia v Turecku a čo to znamená pre Európu Čítajte 

Na podporu Erdogana

V Nemecku žijú približne tri milióny ľudí s tureckým pôvodom, tvoria najväčšiu tureckú diaspóru mimo vlasti. Pol druha milióna ľudí v Nemecku má dokonca turecké občianstvo a môže tak hlasovať aj v tamojších voľbách.

Okamžite po pokuse vyšli nemeckí Turci do ulíc a vyjadrovali podporu prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi. Zatiaľ najväčšia demonštrácia sa odohrala práve v nedeľu v Kolíne, kde prišlo okolo 40-tisíc ľudí.

Erdogana podporila aj Európska únia, keď odmietla pokus o vojenský prevrat, no teraz sú voči nemu už mnohí európski politici skeptickí. Erdogan spustil po prevrate čistky, pri ktorých prišli o prácu desaťtisíce ľudí, prepustil takmer tritisíc sudcov, tisíce vojakov, učiteľov.

SkryťVypnúť reklamu

Chystá sa zatvoriť všetky vojenské školy a armádu podriadiť priamo prezidentovi, teda sebe. Vo väzení sa ocitlo 19-tisíc ľudí, medzi nimi aj desiatky novinárov. Opozičné médiá zas prišli o licenciu.

Aj európske špičky už priznávajú, že Erdogan mal zrejme dopredu pripravený zoznam ľudí, ktorých chce odstaviť, a prevrat mu dal na to príležitosť.

„Samozrejme, že je dôležité a správne, aby potrestali tých, ktorí boli za prevratom,“ povedala minulý týždeň na tlačovej konferencii nemecká kancelárka Angela Merkelová. „Čoho sa však obávam a čo veľmi dôsledne sledujem, je, aby bola reakcia primeraná.“

Erdogan využil prevrat vo svoj prospech, aby posilnil svoju pozíciu a zasiahol proti nepriateľom, alebo aspoň proti ľuďom, ktorých za nepriateľov považuje, hovorí pre SME politológ Soeren Keil z Univerzity v Canterbury.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Erdoganove čistky indukujú problém Západu Čítajte 

Proti Gülenovi

Turecká vláda sa snaží obhajovať, že koná len v snahe odstrániť skupinu okolo duchovného Fethulláha Gülena, ktorý je vraj za pokusom o prevrat.

Erdogana tiež nahnevalo rozhodnutie nemeckého ústavného súdu, ktorý zamietol žiadosť organizátorov nedeľňajšej demonštrácie, aby sa k ľuďom cez videoprenos naživo prihovoril sám Erdogan. Z obáv, že by jeho prejav ešte viac vystupňoval emócie.

Turecko to už označilo za porušenie práva na slobodu prejavu a žiadalo vysvetlenie od zástupcu nemeckej ambasády v Ankare.

Navyše, Turci sa začali vyhrážať, že na jeseň môže prestať platiť dohoda s Európskou úniou o zastavení toku utečencov, ktorú podpísali na jar. Stále sa totiž nepohli rokovania o zrušení vízovej povinnosti pre tureckých občanov a vláda už oznámila, že chce počuť konkrétny termín a ten by mal byť ešte túto jeseň.

SkryťVypnúť reklamu

Európska komisia len odkázala, že Turecko musí splniť svoju časť dohody a dovtedy ostanú víza v platnosti. Navyše, pokus o prevrat obnovil obavy o stabilitu krajiny, víza sa teda zrejme tento rok nezrušia.

Dohodu Únia potrebuje

„Európska únia dohodu o utečencoch veľmi potrebuje,“ hovorí Keil. Práve ona je totiž dôkazom, že európski politici sa snažili riešiť utečeneckú krízu. Ak by dohoda neplatila a Turecko by už nebránilo utečencom opustiť jeho územie, Grécko by sa zrejme opäť ocitlo pod tlakom utečencov.

„Aj nemecká kancelárka Angela Merkelová musí ukázať, že úspešne bojuje proti príčinám krízy a nesnaží sa len integrovať utečencov, ktorí prichádzajú,“ uviedol Keil.

Dohoda je podľa neho dôležitá aj pre samotné Turecko. Okrem toho, že ňou môže „vydierať“ Európu v otázke víz, jej súčasťou sú tiež tri miliardy eur ako pomoc pre krajinu pri zvládaní troch miliónov utečencov ročne. Dve miliardy z dohodnutej sumy už Brusel Turecku poslal.

SkryťVypnúť reklamu

„V súčasnosti majú obe strany záujem, aby dohoda ostala v platnosti,“ hovorí Keil a dodáva, že k zrušeniu víz pre tureckých občanov dôjde, ale najskôr v rokoch 2017 alebo 2018.

Dohoda pomohla

Dohoda s Tureckom pomohla zmenšiť problém s utečencami, keď sa cesta cez Egejské more prakticky zastavila. Ešte začiatkom roka tade do Grécka prichádzalo asi dvetisíc ľudí denne, teraz je to niekoľko desiatok mesačne.

Od pokusu o prevrat sa však počet utečencov, ktorých zachytí grécka pobrežná stráž, znovu postupne zvyšuje, píše web EurActiv. V armáde, ktorá kontroluje pobrežie, vznikol chaos, čo využívajú prevádzači.

Kým Merkelová o sankciách nehovorí, predseda nemeckých Zelených Cem Özdemir v tom má jasno. „Erdogan si nemôže uplatňovať svoj vplyv v Berlíne, v Stuttgarte ani v Mníchove,“ vyhlásil podľa webu Politico.

SkryťVypnúť reklamu

Sám má turecký pôvod a patrí medzi kritikov Erdoganovej vlády. Presadzoval dokonca aj nedávnu rezolúciu nemeckého parlamentu, ktorý uznaním vraždenia Arménov v Turecku počas prvej svetovej vojny za genocídu si pohneval Ankaru. Myslí, že Berlín by mal proti Turecku zaviesť sankcie.

Turek Murat Ertas, študent filozofie, však pre Deutsche Welle hovorí, že Erdogan má preto takú veľkú podporu, lebo sa správa autoritatívne. Snaží sa presadiť na medzinárodnej scéne ako silný hráč a toto od neho občania chcú.

"Možno v Európskej únii alebo v Turecku by to nefungovalo, ale toto správanie je presne to, čo mu zaručí zotrvanie pri moci. Turci si želajú demokraciu na západný spôsob, ale stále sa k nej len približujeme a možno nacionalizmus, ktorý práve vidíme, je jeden z krokov smerom k nej," povedal počas provládnej demonštrácii v Ankare.

SkryťVypnúť reklamu

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 845
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 208
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 093
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 141
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 386
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 237
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Alain Delon v Cannes.

Delon je od roku 2019 v zlom zdravotnom stave.


TASR
Mari Rantanenová, fínska ministerka vnútra.

Vláda chce zaviesť na hraniciach nové postupy pre žiadateľov o azyl.


TASR
Úradujúci premiér Andrej Plenkovič hovorí po víťazstve v parlamentných voľbách.

Chorvátske demokratické spoločenstvo má 61 poslaneckých kresiel zo 151.


TASR
Škótsky premiér Humza Yousaf.

Klimaticky neutrálne chce byť do roku 2045.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu