KOLÍN. Dvadsaťtisíc stúpencov tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sa v nedeľu popoludní zúčastnilo zhromaždenia v Kolíne nad Rýnom. Zatiaľ čo na pravom brehu Rýna sa zišli Erdoganovi prívrženci, na ľavom brehu sa odohrávalo niekoľko protiakcií. Polícia do akcie nasadila až 2 700 ľudí.
Podľa webu Tagesspiegel je situácia v dejisku hlavnej demonštrácie sčasti agresívna, demonštranti mávali nad hlavou tureckými vlajkami, kričali "Allahu akbar!" (Boh je veľký) a niektorí na prítomných novinárov volali: "Lživé médiá!" Tagesspiegel uviedol, že jednotlivci sa modlia.
Na zhromaždenie prišiel turecký minister športu a mládeže Akif Kilic, ktorý sa narodil v Nemecku. Akciu označil ako signál zomknutosti voči pučistom.
"Zo zhromaždenia má vyjsť také posolstvo, že všetky politické strany a mimovládne organizácie v Nemecku stoja spoločne proti prevratu a chcú obhajovať demokraciu," vyhlásil.
V pohotovosti sú aj vodné delá
Malá krajne pravicová strana Pro NRW (Občianske hnutie pre Severné Porýnie-Vestfálsko) sa chcela napriek policajnému zákazu vydať mestom a dostať sa čo najbližšie k stúpencom tureckého prezidenta, nakoniec sa usporiadatelia akcie s policajtmi dohodli, že nebudú situáciu vyhrocovať. Podľa DPA polícia zhromaždenie asi 250 ľudí pred kolínskou hlavnou stanicou rozpustila.
Polícia zadržala jedného príslušníka krajnej pravice, ktorý napadol novinára, a zasahovala proti Erdoganovým prívržencom, ktorí sa votreli medzi stúpencov prokurdskej PKK a začali tam skandovať heslá. "Situácia je relatívne pokojná," povedal DPA kolínsky policajný prezident Jürgen Mathies.
Nad mestom lietajú vrtuľníky, v pohotovosti sú vodné delá, okolo zhromaždenia hliadkujú policajti na koňoch. Kolínska primátorka Henriette Rekerová zriadila na mieste koordinačný štáb, kde sa bude rozhodovať o okamžitých opatreniach, ak sa začne situácia vyostrovať.
Polícia zo Severného Porýnia-Vestfálska dala na twitter nemecky aj turecky želania pokojného priebehu popoludnia a ďalej "tvítuje" dvojjazyčne.
"Samozrejme je potrebné, aby boli všetci zúčastnení, z ktorých mnoho hovorí turecky, dobre informovaní," vysvetlil policajný hovorca.
Nechtiac komicky vyznela informácia, že filmári odpália v Kolíne petardy pri natáčaní ďalšieho dielu seriálu Kobra 11. Neskôr polícia uviedla, že vedenie mesta a stanica RTL sa dohodli, že dnes sa nič odpaľovať nebude.
Erdoganov prejav zakázali
Usporiadatelia chceli na demonštrácii naživo vysielať pozdrav tureckého prezidenta, ústavní sudcovia to ale zakázali. Uľahčili tak situáciu policajnému prezidentovi Jürgenovi Mathesovi, ktorý už predtým zdôraznil, že urobí všetko, aby Erdoganovmu naživo vysielanému prejavu zabránil, aby sa situácia nezačala vyhrocovať.
Erdoganov hovorca to podľa DPA ostro kritizoval ako nedemokratické. "Je to neprijateľná situácia," povedal podľa agentúry Anadolu hovorca Ibrahim Kalina a vzniesol rečnícku otázku, čo je pravý dôvod zákazu.
Usporiadatelia pôvodne uvádzali, že na akciu príde 30-tisíc ľudí, neskôr hovorili až o 50-tisíc účastníkov. Podľa polície je na akcii zatiaľ 20-tisíc ľudí a zhromaždisko je zaplnené z troch štvrtín.
Podľa denníka Tagesspiegel tiež mnoho kolínskych Turkov vyvesilo do okien svojich domov turecké vlajky s bielym polmesiacom.
V Nemecku žijú približne tri milióny ľudí tureckého pôvodu, väčšinou prisťahovalci, ktorí prišli do Spolkovej republiky v 60. a 70. rokoch, alebo ich potomkovia.