
WASHINGTON, BRATISLAVA. Len stála a počúvala svojho manžela. Možno si neverila natoľko, aby vystúpila pred viac ako 20-tisícovom dave na sneme demokratov. Možno mala pocit, že manžel povie všetko, čo má aj ona na srdci. Alebo natoľko smútila za zosnulým synom, že by sa rozplakala a nič by nepovedala.
Republikánsky kandidát Donald Trump sa však takýmito otázkami nezaoberá. V rozpoložení Ghazaly Khanovej má jasno.
„Ak sa pozriete na jeho ženu, len tam tak stála,“ zamyslel sa v rozhovore pre ABC. „Nemala čo povedať, možno nemala povolené hovoriť...“

Obetoval sa za iných
Syn Ghazaly a Khizra Khana Humayan slúžil v americkej armáde, mal hodnosť kapitána. Keď sa v roku 2004 vozidlo plné výbušnín blížilo k jeho základni v Iraku, nariadil svojim mužom, aby sa schovali, kým on išiel k nemu.
Vybuchlo a Khan na mieste zomrel. Jeho jednotka vďaka nemu prežila, mal 27 rokov. Posmrtne mu udelili štátne vyznamenanie.
„Je to najlepšie, čo Amerika má,“ povedala pri predstavovaní vojaka demokratická kandidátka na prezidentku Hillary Clintonovej.
Hlavným odkazom Khanovho štvrtkového vystúpenia bolo ukázať, že aj moslim môže byť lojálnym Američanom. Bol to odkaz Trumpovi, ktorý navrhuje, aby moslimovia nemohli imigrovať do Spojených štátov. Naznačil tiež, že moslimovia žijúci v Spojených štátoch podporujú teroristov.
Trump pre ABC tiež spochybnil, že Khan si svoj prejav písal sám, podľa neho za tým boli ľudia z Clintonovej kampane. A odkázal mu, že aj on sa obetoval pre krajinu.
„Vytvoril som desaťtisíce pracovných miest, postavil skvelé budovy. Myslím, že som sa mnohom obetoval,“ povedal miliardár, ktorý zbohatol najmä na realitnom biznise.
Práve z týchto „Trumpových obetí“ sa začali vysmievať ľudia na twitteri a vytvorili hashtag #TrumpSacrifices. „Šampanské bolo o pol stupňa chladnejšie, ako malo byť, keksy boli trochu tvrdé, ani kaviár nebol najlepšíe. Obete podľa Trumpa,“ napísal jeden z užívateľov.
Loading
...
Trumpova obeť
Objavili sa však aj vážnejšie reakcie ľudí, ktorých Trumpove slová rozhorčili. „O rodičoch vyznamenaných amerických hrdinov sa hovorí len jedným spôsobom – s úctou a s rešpektom“ napísal na twitteri John Kasich, Trumpov protikandidát z republikánskych primárok.
Clintonová v sobotu reagovala vyhlásením, že teraz je ten čas, aby sa Američania postavili za Khanovcov a všetkých v ich postavení. „Žijeme v čase napätej politiky. Ľudia hovoria rôzne veci, urážajúce, nenávistné. Je mi to veľmi ľúto,“ povedala podľa Guardianu.
Po podobných reakciách reagovala aj Trumpova kampaň, keď vojaka Humayana Khana označila za amerického hrdinu.
Opora jeden pre druhého
A čo bolo teda dôvodom, prečo Ghazala Khanová nepovedala na pódiu ani slovo. V piatkovom rozhovore povedala, že len ťažko v sebe držala smútok, keď v hale videla fotografiu svojho syna.
„Stále sa nemôžem pozrieť na obrázok svojho syna, ani vojsť do miestnosti, kde takýto obrázok je,“ povedala. „Keď som videla záber svojho syna, nevedela som to zniesť a mala som problém vôbec udržať sa. Stále je to veľmi ťažké.“
Na pódium však chcela ísť, manžel ju potreboval. Povedal, že bez nej by svoj prejav tiež nezvládol. „V tomto som ešte slabší ako ona.“