Kyjev 23. apríla (TASR) - Stovky ľudí, ktorí prežili haváriu jadrového reaktora v ukrajinskom Černobyle, pochodovali dnes centrom Kyjeva a požadovali zvýšenie odškodného za obete najhoršej jadrovej katastrofy na svete za ostatných 19 rokov.
Protestný míting zorganizoval Ukrajinský zväz za Černobyľ - skupina zastupujúca obete katastrofy - s cieľom vyvinúť tlak na vládu, aby zvýšila sociálne dávky, vyplatila dosiaľ nevyplatené odškodné a zlepšila lekársku starostlivosť o tisíce ľudí priamo postihnutých jadrovou nehodou.
Mnohé z demonštrantov niesli fotografie svojich blízkych, ktorí pri výbuchu reaktora v roku 1986 prišli o život, a transparenty so sloganmi "Černobyľ je zatvorený, sú jeho problémy zabudnuté?" Podľa odhadu polície sa na proteste zúčastnilo asi 700 ľudí.
Výbuch reaktora č.4 v jadrovej elektrárni v Černobyle, 100 km severne od Kyjeva, ku ktorému došlo 26. apríla 1986, spôsobil rádioaktívny spád nad vtedy sovietskou Ukrajinou, Ruskom a veľkou časťou severnej Európy. Nehoda postihla 3,3 milióna Ukrajincov, z toho 1,5 milióna detí, ktorí odvtedy dostávajú finančnú pomoc alebo iné druhy odškodného, ako sú štátom dotované dovolenky či lekárska starostlivosť.
Ukrajinský zväz za Černobyľ čoskoro predloží parlamentu žiadosť o desaťnásobné zvýšenie sociálnych dávok do roku 2006. Mnohí sa však už vzdali nádeje a obávajú sa, že vláda nebude s odvážnym návrhom súhlasiť a viac im nevyplatí, pretože sama nemá veľa peňazí.
Výška mesačného odškodného pre tých, ktorých katastrofa postihla priamo, je prísne individuálna, no len zriedka prevýši 250 hrivien (cca 1500 Sk). K týmto obetiam patrí asi 25.000 rodín, ktoré žili v blízkosti elektrárne, ako aj tisíce pomocných pracovníkov, ktorí boli na miesto nešťastia vyslaní bezprostredne po jadrovom výbuchu na vyčisťovacie práce.
Odhaduje sa, že na následky jadrového ožiarenia trpí asi sedem miliónov ľudí na celom území bývalého Sovietskeho zväzu, či už priamo alebo nepriamo. Len samotná Ukrajina zaznamenala v súvislosti s nehodou 4400 úmrtí. Posledný funkčný reaktor v Černobyle bol zatvorený v decembri 2000, no demontážne práce stále pokračujú.