
Slušnosť sa nenosí
Keď Baracka Obamu v debate pred ôsmimi rokmi jeden z divákov označil za podozrivého Araba, jeho republikánsky súper John McCain sa ho zastal. „Je to slušný, rodinne založený muž a občan, s ktorým sa len nezhodnem na niektorých zásadných témach,“ povedal vtedy.
„Porovnajte si to s tónom kampane, ktorá sa nesie teraz, keď Donald Trump posiela svoju súperku do väzenia,“ napísal pre Washington Post komentátor Fareed Zakaria.
„Hillarine vojny na Blízkom východe vyvolali deštrukciu, terorizmus a vznik Islamského štátu po celom svete,“ napísal Trump na twitteri. Svoju súperku tak nepriamo obvinil, že je zodpovedná za smrť státisícov ľudí.
Trump sa nebojí ani ďalších podpásových úderov. V stredu priamo vyzval Rusko, aby pokračovalo v hackerských útokoch na Clintonovú a zverejnilo jej e-mailovú korešpondenciu, ktorá sa nedostala na verejnosť, lebo má súkromný charakter.
„V poslednom roku urobilo mnoho ľudí chybu v tom, že sa vysmievali z Trumpových komentárov, ospravedlňovali ho, že len robí šou,“ povedala v nominačnom prejave Clintonová. „Toto je však smutná pravda – žiaden iný Donald Trump neexistuje.“
Dá sa očakávať, že v kampani sa podobné útoky budú stupňovať, najmä v septembrových a októbrových priamych televíznych konfrontáciách oboch kandidátov.
Rozdelené strany
O vnútorných sporoch v stranách sa hovorí po každých primárkach, keďže proti sebe stoja kandidáti, ktorí by nakoniec mali podporiť niekoho spomedzi nich. V kampani však bojujú za seba a často padajú aj ostré slová.
Pri republikánoch je to však tentokrát ešte výraznejšie. Trump je pre vedenie strany aj mnohých členov neprijateľný. Nie je to klasický konzervatívec, ohrozuje tradičné medzinárodné spojenectva, ktoré si ctia politici oboch hlavných strán, snaží sa za každú cenu pútať pozornosť a kampaň si postavil na odpore voči elitám. Teda aj republikánskym politikom.
Na snem neprišli bývalí prezidenti George Bush ani jeho syn George W. Bush. Trumpov najväčší súper v primárkach Ted Cruz síce rečnil, ale republikánskeho kandidáta priamo nepodporil. „Voľte podľa svojho svedomia,“ odkázal straníkom.

Delegáti na neho bučali, pomerne jednotne. To však nie je tá jednota, akú chceli republikáni na sneme ukázať.
Primárky plné silných slov majú za sebou aj demokrati, no v ich prípade sa porazený Bernie Sanders jednoznačne postavil za víťaznú Clintonovú. Na spoločnom mítingu ju podporil začiatkom júla, v jej prospech vystúpil aj na sneme.
Clintonová už prebrala aj časť Sandersovej rétoriky, keď vyhlásila, že na hospodárskom raste po kríze zbohatlo najmä jedno percento najbohatších Američanov a chce to zmeniť.
Otázne je, či za Clintonovú budú hlasovať aj Sandersovi voliči, ale nakoniec sa môžu zomknúť, aby zastavili hrozbu nevypočítateľného Trumpa v Bielom dome.
Kandidáti tak nebudú až tak bojovať proti sebe, ale o to, aby presvedčili aj voličov vnútrostraníckych súperov, aby za nich nakoniec zahlasovali.
