ISTANBUL. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odmietol kritiku Západu na svoj nekompromisný postup proti vzbúrencom, ktorí sa ho pokúsili v polovici júla zvrhnúť.
Vyhlásil, že západné krajiny, ktoré by mali oceňovať Turecko za to, ako sa s pokusom o prevrat vysporiadalo, namiesto toho stoja "na strane vzbúrencov".
Podľa agentúry Reuters dodal, že ak sa preukáže, že puč podporovalo viac ľudí, potom počty zatknutých ešte vzrastú.
Turecký premiér Binali Yildirim tiež oznámil, že uzavrie leteckú základňu Akinci severne od Ankary, ktorá bola počas prevratu centrálou vzbúrených vojakov. "Uzavrieme (tiež) všetky kasárne, z ktorých vychádzali tanky a vylietavali vrtuľníky," vyhlásil v prejave naživo prenášanom práve zo základne.

Novinári pred súdom
Pred súdom sa v súvislosti s pučom objavilo v piatok aj 21 novinárov. Na záberoch tureckých televízií bolo vidieť novinárov, ktorých do súdnej siene sprevádzajú policajti. Ide o časť zo skupiny 42 žurnalistov, na ktorých bol vydaný zatykač v pondelok. Po niektorých reportéroch policajti stále pátrajú.
Masové zatýkanie, súdne procesy a čistky začali znepokojovať obe najväčšie turecké opozičné strany, ktorých predstavitelia sa podľa agentúry DPA boja, že zo stíhania vzbúrencov sa stáva hon na čarodejnice. Celá parlamentná opozícia pritom skôr pokus o puč odsúdila.
"Zatýkanie žurnalistov poškodí našu demokraciu," vyhlásil predseda najväčšej opozičnej Ľudovej republikánskej strany Kemal Kılıçdaroğlu. "V Turecku nesmie nastať žiadny hon na čarodejnice proti nevinným," dodal.
"Momentálne sa z toho stále viac stáva hon na čarodejnice," komentoval situáciu aj šéf prokurdskej Ľudovej demokratickej strany Selahattin Demirtas. Dodal, že nie je príliš pravdepodobné, že by do puču boli zapojené desaťtisíce sympatizantov duchovného Gülena.
Čistky
Časť tureckej armády sa Erdogana, ktorý v krajine zavádza stále tvrdší islamský režim, pokúsila zvrhnúť 15. júla.
Prevrat sa ale nepodaril a Erdoganov režim následne pristúpil k tvrdým čistkám v štátnych inštitúciách, ktoré sa ešte dotkli viac ako 60-tisíc vojakov, policajtov, sudcov, prokurátorov alebo učiteľov, ktorí boli buď zatknutí alebo prepustení z práce.
Ankara obviňuje zo zosnovania puču duchovného Fethullaha Gülena, ktorý žije dlhé roky v Spojených štátoch. Duchovný všetky obvinenia odmieta.
V Azerbajdžane zatvorili súkromnú televíziu
Azerbajdžanský súd vydal príkaz na dočasné zatvorenie súkromnej televíznej stanice ANS za informovanie o neúspešnom vládnom prevrate.
Odvolací súd v Baku potvrdil rozhodnutie azerbajdžanskej Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie o dočasnom odobratí vysielacích práv televízii ANS v trvaní jedného mesiaca, ktoré rada vydala 18. júla.
Podľa azerbajdžanských úradov bol totiž spôsob, akým televízia informovala o tureckom prevrate, "v rozpore so strategickým partnerstvom medzi Azerbajdžanom a Tureckom".
Pred svojím zatvorením odvysielal ANS upútavku na rozhovor s Fethullahom Gülenom, tureckým duchovným žijúcim v USA, ktorého vláda v Ankare obviňuje z organizácie prevratu.