GLAND, BRATISLAVA. Miloval prírodu, fascinovali ho vtáky a zo všetkých síl sa snažil ubrániť močiare pred čoraz nenásytnejšími developermi.
Švajčiar Hans Lukas Hoffmann (23. 1. 1923 – 21. 7. 2016) spoluzaložil Svetový fond na ochranu prírody (WWF) a jeho fungovaniu sa venoval celý život.
Morské vtáky
K prírode inklinoval od detstva. V rodnom Bazileji dokázal celé hodiny pozorovať morské vtáctvo. Jeho článok o migrácii morských vtákov týmto severošvajčiarskym mestom sa objavil v časopise Pozorovateľ vtákov (Der Ornithologische Beobachter) ešte v roku 1941, keď bol Luc školákom.
V tom istom roku ho prijali na Bazilejskú univerzitu, kde začal študovať botaniku a zoológiu. Štúdium po dvoch rokoch prerušil kvôli odvodu do armády. Vo švajčiarskom vojsku to dotiahol až na poručíka a po skončení druhej svetovej vojny sa mohol opäť venovať škole.
Hoffmann zavŕšil svoj vedecký výskum ziskom doktorátu. Vo svojej dizertačnej práci skúmal rozmanitosť sfarbenia u samičiek rybára riečneho v Camargue, vo Francúzsku. V Camargue neskôr kúpil pozemok a založil tu biologickú výskumnú stanicu Tour du Valat.
Všetko pre prírodu
V roku 1961 spoluzaložil Svetový fond na ochranu prírody a stal sa viceprezidentom tejto mimovládnej organizácie. V záujme rozšírenia fondu na medzinárodnej úrovni zriadil pobočky vo Francúzsku a Grécku. Pomohol tiež založiť Národný park Doñana v Andalúzii.
Luc Hoffmann sa podieľal aj na založení Ramsarského dohovoru o ochrane mokradí, ktorého zmluvnou stranou je aj Slovensko.
Web WWF Global zverejnil reakcie Lucovych trúchliacich kolegov. „Luc bol skutočným priekopníkom modernej ochrany prírody a inšpiroval celú generáciu jemu podobných mladých ľudí. Sám som produktom jeho inšpirácie. Vďaka, Luc!“ napísal Marco Lambertini, generálny riaditeľ WWF International.