
WASHINGTON, BRATISLAVA. V čase vznikajúcej studenej vojny odovzdávali Sovietskemu zväzu cenné informácie o americkom jadrovom programe. Aj vďaka nemu sa Sovietom podarilo zrýchliť svoj jadrový program a stali sa superveľmocou.
Americký manželský pár Juliusa a Ethel Rosenbergovcov za to vo vlasti popravili, no nie za vlastizradu, ale „len“ za špionáž pre zahraničnú vládu.
Vlastizradu je totiž príliš ťažké dokázať, v americkom právnom systéme má presné ohraničenie a patrí medzi najprísnejšie trestané zločiny. Prakticky automaticky za to hrozí smrť.

Vlastizradca Trump?
A predsa sa v týchto dňoch spomína v súvislosti s republikánskym kandidátom Donaldom Trumpom.
„Trumpove komentáre sa dajú prirovnať k vlastizrade,“ povedal napríklad podľa webu Politico William Inboden, ktorý počas prezidentovania Georgea W. Busha pracoval v Národnom výbore pre bezpečnosť.
„Robiť niekomu niečo takéto je nechutné a istým spôsobom sa to zdá byť až vlastizradné,“ povedala zas Evelyn Farasová, ktorá pracovala pre vládu Baracka Obamu a je odborníčkou na Rusko.
Nikto teda priamo o vlastizrade nehovorí, v americkom systéme väčšinou politici vážia slová a podobné obvinenia nechávajú na orgány činné v trestnom konaní. Teda až na Trumpa, ten svoju súperku Hillary Clintonovú viackrát poslal do väzenia.
Dopustil sa teda Trump vlastizrady? A ktoré výroky vlastne tak politikov pohnevali?