LONDÝN, BRATISLAVA. Zradca, či hrdina boja za transparentnosť. Diskusia, ktorá sa dlhodobo vedie o Julianovi Assangeovi a jeho stránke WikiLeaks, sa v posledných dňoch ešte znásobuje.
WikiLeaks boli totiž v minulých dňoch veľmi aktívne. Najprv sprístupnili 300-tisíc e-mailov z Turecka po potlačení pokusu o štátny prevrat. Neskôr, počas zjazdu amerických demokratov, zverejnil internú komunikáciu medzi členmi strany.
Namiesto Erdogana uškodil tureckým ženám
Zeynep Tufekciová z Berkmanovho centra pre internet a spoločnosť pri Harvardskej univerzite WikiLeaks ostro kritizuje za zbytočné ohrozenie bezpečnosti tureckých občanov.
E-maily, na ktoré WikiLeaks odkazovali, podľa nej verejnosti nepriniesli žiadne relevantné informácie a boli nesprávne označené za "e-maily AKP", teda vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja, za ktorou je prezident Recep Tayyp Erdogan. Žurnalisti, ktorí sa obsahom databázy zaoberali, sa zamerali len na výskyt zaujímavých mien.
Niektoré médiá prebrali informáciu od WikiLeaks, že meno "Gülen" sa v dokumentoch nachádza 1400 ráz. Okrem duchovného, ktorého Erdoganova vláda obviňuje z organizácie nedávneho pokusu o prevrat, toto slovo znamená i úsmev.
"V týchto údajne inkriminujúcich 1400 e-mailoch sa nachádzajú reklamy na dovolenky pri Stredozemnom mori so sloganom Çeşmeho usmievavá tvár aj skopírované texty novinových článkov o Gülenovi," píše Tufekciová.
Všeobecne dostupné údaje však podľa jej slov obsahovali mená, adresy, telefónne čísla a ďalšie osobné údaje tisícov tureckých žien.

Bola to chyba
Odkazy na torrentové súbory, cez ktoré bolo možné stiahnuť všetkých 300-tisíc mailov, už nie sú funkčné.
Ako uvádza Tufekciová, WikiLeaks tweet s odkazmi na torrentové súbory nevymazal a stiahnutie dokumentov či ohrozenie bezpečnosti občanov nijako nekomentoval.
Po tom, ako ich na to vedkyňa upozornila, si mali jej účet na twitteri zablokovať.
Loading
...
Clintonová, Rusko, Assange
WikiLeaks bola aj za únikom mailovej komunikácie vedenia Demokratickej strany.
Hacker Guccifer 2.0, ktorý získal e-mailovú komunikáciu amerických demokratov a podľa vlastných slov ju zaslal WikiLeaks, sa vydával za rumunského občana.
V rozhovore pre spravodajský portál VICE však odmietol komunikovať v rumunčine. Novinár Kevin Collier, ktorý s ním bol v kontakte tvrdí, že Gucciferovo pripojenie bolo ruské.
Možnú úlohu Ruska v celej záležitosti naznačil i americký prezident Obama, Kremeľ to ale striktne odmieta. Julian Assange naďalej trvá na svojom stanovisku, že identitu toho, kto mu dokumenty poslal, nepozná.
Loading
...
Denník New York Times poukazuje na to, že motivácia zakladateľa WikiLeaks na zverejnenie e-mailov kompromitujúcich Clintonovej kampaň mohla byť osobná. V rozhovore pre britskú stanicu ITV ich Assange avizoval šesť mesiacov vopred, pričom ich označil za "skvelé".
Radšej Clintonovú
Moderátor Robert Penson sa ho opýtal, či vie, že dokumenty Clintonovej ublížia, a či by ako prezidenta USA preferoval Donalda Trumpa. Assange následne Trumpa označil za úplne nevypočítateľného, uviedol však viacero dôvodov, prečo by bolo Clintonovej úradovanie problematické.
Zakladateľ WikiLeaks Clintonovú "z osobného pohľadu" označil za všeobecnú hrozbu pre slobodu novinárov.
Práve v čase, keď ona bola ministerkou zahraničných vecí, zverejňoval Assange citlivé americké dokumenty a vtedy sa aj vo Švédsku začalo jeho stíhanie za sexuálne obťažovanie, pre ktoré sa stále skrýva v budove ekvádorskej ambasády v Londýne. Tvrdí, že Američania ho chcú odsúdiť na trest smrti.
Vo februári 2016 vo svojej eseji Assange napísal, že hlas pre Clintonovú je hlasom za "nekonečnú, hlúpu vojnu".
Loading
...