SME

Slovensko dodáva zbrane, ktoré zabíjajú vo vojnách v Sýrii aj Jemene

Zbrane a munícia z východnej a strednej Európy boli identifikované na mnohých fotografiách.

Ilustračné foto (Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

AUTORI: České centrum pre investigatívnu žurnalistiku v spolupráci s novinárskym konzorcium OCCRP a sieťou investigatívnych reportérov na Balkáne BIRN

BRATISLAVA, PRAHA.  Do Saudskej Arábie, krajiny, ktorá je nemeckou tajnou službou BND označená za zdroj nestability na Blízkom východe, putujú miliardové dodávky vojenského materiálu z Českej republiky aj Slovenska. Saudskoarabská armáda však vyradené československé zbrane nepotrebuje.

Patrí medzi najlepšie a najmodernejšie vybavené armády na svete. Kde presne armádny materiál z Česka a Slovenska končí, nie je jasne preukázateľné. Ale experti na obchod so zbraňami sa zhodujú v tom, že pravdepodobnými príjemcami armádneho materiálu sú rebeli v Sýrii a v menšom množstve aj vojnové oblasti v Jemene a Líbyi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako ukazuje spoločný projekt investigatívnych novinárov z Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), Balkan Investigative Reporting Network (BIRN) a Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku (investigace.cz), československé zbrane mieria do konfliktných zón na Blízkom východe, a to nielen priamo cez Saudskú Arábiu, ktorá nie je ministerstvami považovaná za rizikového obchodného partnera, ale vo veľkej miere aj cez takzvanú balkánsku cestu cez Srbsko a Chorvátsko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

A tak zatiaľ čo jedným smerom prúdia tony vojenského materiálu, ktorý priživuje konflikt v Sýrii a stojí státisíce ľudí životy, druhým smerom je vojnovým utečencom znemožnený pohyb do bezpečnejšej Európy.

Podľa detailnej analýzy profilov sýrskych povstalcov na sociálnych sieťach je zrejmé, že minimálne časť tohto vojenského materiálu končí nielen v rukách Sýrskej oslobodeneckej armády, ale aj v rukách bojovníkov extrémistickej  organizácie Islamský štát.

„Odkiaľ presne zbrane pochádzajú, nás nezaujíma, vieme len to, že sú z východnej Európy,“ potvrdil OCCRP dôstojník sýrskej armády z oblasti Aleppa, ktorý si neželal byť menovaný.

České ministerstvo zahraničia však nemá pocit, že by bolo potrebné niečo meniť: „Ministerstvo je presvedčené, že Česko disponuje dostatočnou paletou nástrojov na vykonávanie efektívnej kontroly v oblasti exportu vojenského materiálu,“ znie oficiálne stanovisko tlačového odboru ministerstva.

Prečítajte si tiež: Zbrane ako z francúzskych útokov sa u nás stále dajú zohnať na internete Čítajte 

Potrebujeme viac zbraní, je nám jedno akých...

Počas leta roku 2013 sa medzinárodní podporovatelia sýrskej opozície rozhodli poskytnúť rebelom bojujúcim proti Asadovi zbrane a muníciu. A tak vyštartovali desiatky iľjušinov a boeingov naložených starším vojenským materiálom zo strednej a východnej Európy, ktorý zaplatila Saudská Arábia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ako pre OCCRP a BIRN objasnil Robert Stephen Ford, veľvyslanec USA v Sýrii medzi rokmi 2011 a 2014, dodávky zbraní sýrskym rebelom sú koordinované americkou tajnou službou (CIA), Tureckom a štátmi Perzského zálivu, a to cez operačné centrá v Jordánsku a Turecku. Aj napriek tejto snahe však časť dodávok zbraní tento proces obchádza.

„Každá z krajín, ktorá sa zapojila do pomoci ozbrojenej sýrskej opozícii, mala konečnú rozhodovaciu právomoc v tom, ktorým skupinám v Sýrii bude pomáhať,“ dodal Ford.

Lenže rebeli potrebovali oveľa väčšiu palebnú silu, než sa spočiatku zdalo. Saudská Arábia sa teda obrátila na jedného z najväčších balkánskych výrobcov zbraní, Srbsko, a na jedného z najkontroverznejších zbrojárov, Petara Crnogoraca z firmy CPR Impex, aby s dodávkami zbraní pomohli.

Srbský predseda vlády Aleksandar Vučić nedávno vyhlásil, že aj keby jeho krajina vyrábala päťkrát toľko zbraní, aj tak by neuspokojila dopyt. „Bohužiaľ,  niektoré časti sveta sú vo vojne a viac ako kedykoľvek predtým platí, že hocijaké zbrane vyrobíte, hoci aj na druhom konci sveta, môžete im ich predať,“ dodal.

„Geografická blízkosť a laxná kontrola vývozu umožnili niektorým balkánskym štátom z tohto obchodu (so zbraňami) profitovať. V niektorých prípadoch s tajnou americkou pomocou,“ dodal.

„Východná Európa tak má možnosť rehabilitovať svoj zbrojný priemysel z obdobia studenej vojny, ktorý tak expanduje a stáva sa opäť ziskový,“ vysvetľuje bezpečnostný analytik z mimovládnej organizácie Amnesty International Patrick Wilcken, ktorý analyzoval dôkazy zozbierané spravodajcami z vojnových zón.

Podľa dokumentov, ktoré máme k dispozícii, s firmou CPR Impex a Petarom Crnogoracom uzavrela obchodné zmluvy aj česká firma Excalibur Army.

Prečítajte si tiež: Slovenské zbrane môžu končiť v rukách Islamského štátu. Vďaka talianskej mafii Čítajte 

Dodávky zbraní cez Balkán

Firma CPR Impex dodáva zastaranú či vyradenú českú a slovenskú vojenskú techniku ​​modernej Saudskoarabskej armáde, tá ju však nepotrebuje a ani nemá ako využiť.

BIRN, OCCRP a CCIZ sa podarilo získať dokumenty, takzvané certifikáty konečného užívateľa, ktoré pripravilo saudskoarabské ministerstvo obrany. Tieto certifikáty mali dokazovať, že zbrane dodané firmou CPR Impex skončia v Saudskej Arábii, a tak môžu získať exportnú licenciu.

Súčasťou dokumentácie bol aj nákupný zoznam vojenského materiálu, ktorý mal byť saudskoarabskému ministerstvu dodaný. Ten obsahoval položky z arzenálu stredo- a východoeurópskych armádnych výpredajov, ako sú stovky postarších tankov T55 alebo milióny nábojov, raketomety Grad alebo raketové systémy, ktoré saudská armáda de facto nepoužíva a nemá teda pre ne uplatnenie. Tento vojenský materiál tak podľa všetkého v Saudskej Arábii nekončí.

Podľa aktivistov monitorujúcich použitie zbraní v sýrskom konflikte aj podľa analýzy fotografií a videí zdieľaných na sociálnych sieťach sú tieto zbrane distribuované ďalej.

Dostávajú sa tak do rúk nielen Oslobodeneckej sýrskej armády, ale aj k islamistickým skupinám, ako sú Ansar al-Sham, front an-Nusra napojený na al-Káidu, k bojovníkom Islamského štátu, k frakciám bojujúcim za sýrskeho prezidenta Bašára  Asada aj k sunnitským silám v Jemene.

Z dokumentov vyplýva, že Petar Crnogorac bol podpísaný pod obchodnou zmluvou z roku 2013, ktorá mala v Srbsku zhromaždiť zbrane z Českej republiky, Bulharska a Bieloruska v celkovej hodnote 9,8 milióna euro. Túto zásielku mal potom Crnogorac obratom predať Saudom za viac ako dvojnásobok - 21 miliónov eur.

Podľa tlačového hovorcu Excalibur Army Andreja Čírtka k tomuto predaju nikdy nedošlo, hoci zmluva už bola podpísaná. Excalibur Army totiž nezískala potrebné licencie od českých ministerstiev.

"Česká republika reflektuje situáciu v Jemene aj v Sýrii v licenčnej politike vývozu vojenského materiálu, a to vo vzťahu k celému radu krajín vrátane štátov blízkovýchodného regiónu. Každý prípad je posudzovaný individuálne a v rámci licenčného konania sa dbá na to, aby vývoz konkrétneho vojenského materiálu, najmä zbraní a munície, nebol zaťažený rizikom zneužitia napr. na porušovanie medzinárodného humanitárneho práva v Jemene alebo riziko nekontrolovaného šírenia v regióne, napríklad do Sýrie. Tento náš prístup viedol k tomu, že niektoré vývozy, zamýšľané českými exportérmi vojenského materiálu, sa neuskutočnili, " reagovalo české ministerstvo zahraničných vecí.

Podobne sa zachovalo aj srbské ministerstvo obrany. To podľa oficiálnej správy tvrdí, že export bol zastavený pre obavy, že materiál by napriek tvrdeniu v certifikáte konečného užívateľa neskončil v Saudskej Arábii, ale v rukách sýrskych povstalcov. Správa navyše spomína možný negatívny diplomatický vplyv týchto dodávok zbraní na vzťahy s Ruskom aj na rokovania o vstupe do Európskej únie.

Podľa srbských zákonov o exporte zbraní však môže ministerské veto prehlasovať vláda. V roku 2014 sa tak naozaj stalo, a keď srbská vláda veto prehlasovala, dala zelenú masívnemu exportu zbraní na Blízky východ takzvanou balkánskou cestou.

Český a slovenský olej do blízkovýchodného ohňa

Pre Česko aj Slovensko je Saudská Arábia v posledných rokoch najväčším odberateľom vojenského materiálu. Česko za posledné tri roky vyviezlo vojenský materiál v celkovej hodnote miliárd korún, Slovensko potom vydalo licencie na export materiálu v hodnote niekoľko desiatok miliónov eur.

Saudská Arábia pred vypuknutím konfliktov v Sýrii a Jemene rozhodne nepatrila medzi najväčších importérov zbraní z Česka. Ale od roku 2013 to vzala skokom a podľa Výročných správ o obchode so zbraňami MPO sa import českých zbraní do Saudskej Arábie medzi rokmi 2013 a 2015 zvýšil šesťnásobne, na súčasný objem dodaného armádneho materiálu v hodnote takmer troch miliárd českých korún. Ide o vývoz munície, ručných zbraní a ďalšieho vojenského materiálu.

Podľa štúdie londýnskej Conflict Armament Research patrí česká munícia medzi 12 najpoužívanejších medzi bojovníkmi Islamského štátu. Ak zohľadníme len muníciu vyrobenú po roku 2010, posunie sa český materiál až na piate miesto v tabuľke najpoužívanejších nábojov malého kalibru.

Ako dodáva N. R. Jenzen-Jones, riaditeľ Armament Research Service, konzultačné firmy špecializujúcej sa na analýzu zbraní používaných v rôznych vojnových konfliktoch, z českých a slovenských zbraní sa v sýrskej vojne používajú predovšetkým ručné a ľahké zbrane.

 "V sýrskej vojne narazíte na rôzne zbrane vyrobené v Československu a jeho nástupníckych štátoch. Ide predovšetkým o ručné a ľahké zbrane, ako napríklad: guľovnice CZ 550, pištole CZ 75, ručné granáty RG-F1, pancierovky RPG-75, samopaly vz. 25, pušky vz. 52, samopaly vz. 58 a samopaly vz. 61 ako škorpión. S výnimkou RG-F1, CZ 550 a vz. 52 boli všetky tieto zbrane videné v držaní ako vládnych, tak povstaleckých vojsk", dodáva N. R. Jenzen-Jones.

Zo slovenského vojenského arzenálu sú to potom podľa denníka N desiatky tisíc kusov útočných pušiek Vz. 58a, milióny nábojov, sovietske raketomety BM-21 Grad vrátane munície, guľomety KPTV a DSHKM a tisíc protitankových striel RPG 75 československej výroby.

Na Slovensku pritom obchod so Saudskou Arábiou nesprostredkováva žiadna známa firma. O zákazku v hodnote 50 miliónov eur sa postarali dve nie veľmi známe slovenské firmy Eldon a Kelson. Obe firmy majú spoločného vlastníka, ktorým je Ivan Jašek žijúci v Banskej Bystrici. Ten na otázku ohľadom dodávok zbraní Saudom odpovedal, nech zavoláme neskôr. Potom už na telefonáty neodpovedal.

Pre firmy Eldon a Kelson to však nebol až taký výhodný obchod, pretože profit na transakciách bol u oboch firiem menej ako dve percentá. Experti na obchod so zbraňami to považujú za neobvyklé, pretože priemerný profit zbrojárskych firiem na jednotlivých zákazkách býva okolo desať percent. Firmy Eldon a Kelson dostali exportné licencie na vývoz 38-tisíc útočných pušiek Vz. 58 a k nim 30 miliónov nábojov.

Obchodný pôvod týchto zbraní a munície nie je jasný. Môže ísť o reexport z Bulharska, nasvedčujú tomu niektoré analyzované lety. Môže ísť tiež o výpredaj armádnych prebytkov.

CCIZ sa dostalo k dokumentom, ktoré ukazujú, že dve slovenské firmy - STV Group a Real Trade Praha nakupovali zbrane a muníciu čínskej výroby v Albánsku. No čínska výroba zbraní nie je všeobecne považovaná za kvalitnú a česká armáda ju navyše nepoužíva. Tlačový hovorca Armády ČR plukovník Ján Šulc k tomu dodáva: "Armáda ČR nepoužíva čínske zbrane ani muníciu. Pri nákupe moderných zbraní, zbraňových systémov a munície sa orientujeme na štandardy NATO. "

Nie je teda úplne jasné, prečo by slovenské firmy nakupovali tento vojenský materiál z iného dôvodu ako toho, že ho použijú na reexport do ďalších krajín. Ako napríklad do Saudskej Arábie.

Švédska poslankyňa Európskeho parlamentu Bodil Valero, ktorá je zároveň zodpovedná za poslednú správu o exporte zbraní z Európskej únie, tieto obchody tvrdo kritizuje: "Možno sa za to Bulharsko, Slovensko alebo Chorvátsko vôbec nehanbí. Ale ja si myslím, že by mali. Krajiny, ktoré predávajú zbrane Saudskej Arábii alebo štátom v Severnej Afrike a na Blízkom východe, nevyhodnocujú správne riziko [spojené s predajom zbraní] a tým porušujú európske aj medzinárodné právo," dodáva.

Patrick Wilcken, bezpečnostný analytik Amnesty International, to uzatvára: "Dodávky zbraní do tohto regiónu majú na svedomí neopísateľné ľudské utrpenie. Státisíce ľudí boli vysídlené a obe strany konfliktu sa dopúšťajú závažného porušovania ľudských práv, vrátane únosov, popráv, miznutia osôb, mučenia a znásilňovania." 

 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jennifer Granholm v jadrovej elektrárni.

Federálna vláda USA na projekt poskytne pôžičku vo výške 1,5 miliardy dolárov.


TASR
Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen.

Taiwanská prezidentka poďakovala Bidenovej administratíve.


TASR
Ilustračné foto.

Čínska loď blokovala filipínske zásobovacie plavidlo a poškodila ho vodným delom.


TASR
Ruský prezident Vladimir Putin.

Ruská armáda však zostrelí stíhačky, ktoré Západ dodá Ukrajine.


TASR

Sportnet

Juraj Slafkovský.

Slafkovský by bol už ako 20-ročný najväčšou hviezdou reprezentácie.


Petra Vlhová dostala ďalšieho soba za triumf v slalome vo fínskom Levi.

Dokážete odpovedať správne na všetkých 10 otázok?


Tréner HKM Zvolen Norbert Javorčík.

Po výmene trénera nastal určitý zmätok, s hráčmi to zamávalo, priznal Zuzin.


TASR
Na snímke je slovenská tenistka Renáta Jamrichová.

Renáta Jamrichová postúpila v Egypte do štvrťfinále turnaja ITF.


SkryťZatvoriť reklamu