ANKARA. Turecká prokuratúra vydala zatykače na 47 novinárov a predstaviteľov vedenia bývalej redakcie opozičného denníka Zaman, ktorý po policajnom zásahu v marci prevzala pod kontrolu turecká vláda a riadia ho súdom určení správcovia.
Zatykače a vypočúvania
Dôvodom zatýkania je údajné napojenie novinárov na moslimského duchovného Fethullaha Gülena, ktorého turecká vláda obviňuje z iniciovania nedávneho pokusu o štátny prevrat. Gülen žije dlhé roky v Spojených štátoch, obvinenia popiera a verejne vojenský puč odsúdil.
S odvolaním sa na turecké médiá o tom informovala agentúra AP.
Po domovej prehliadke polícia zadržala napríklad Šahina Alpaya, spisovateľa a redaktora rubriky, ktorá ešte donedávna v Zamane pravidelne vychádzala. Podobný osud čakal Nazli Ilicakovú, bývalú komentátorku denníka.
Turecké úrady vydali tento týždeň zatykače aj na ďalších 42 novinárov, z ktorých doposiaľ 16 vzali do väzby a budú ich vypočúvať. Opatrenia sa vnímajú ako súčasť rozsiahlych čistiek, ku ktorým vláda pristúpila po nedávnom neúspešnom pokuse o puč, približuje AP.

Na prevrate sa podieľalo 8651 vojakov
Masívne čistky sa týkajú aj ozbrojených síl. Podľa vyhlásenia tureckej armády sa na pokuse o prevrat podieľalo 8 651 vojakov. Tento počet predstavuje menej ako dve percentá všetkých vojenských síl v krajine.
Informovala o tom súkromná televízna stanica NTV. Pučisti použili 35 lietadiel vrátane 24 stíhačiek a 37 vrtuľníkov. Pri násilnostiach prišlo o život najmenej 246 ľudí a ďalších vyše dvetisíc utrpelo zranenia, uviedla agentúra Reuters.
Armáda vo svojom vyhlásení taktiež uviedla, že vojaci, ktorí sa na prevrate podieľali, patrili k "teroristickej skupine vedenej duchovným Gülenom".
Pri pokuse zvrhnúť vládu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana vzbúrenci použili 37 tankov a 246 obrnených vozidiel.

Čistky zjednodušuje výnimočný stav
Údajných Gülenových priaznivcov sa vláda teraz snaží odstrániť v rámci rozsiahlych čistiek. Viac ako 50-tisíc vojakov, policajtov a ďalších zamestnancov verejnej správy už bolo zatknutých alebo prepustených z práce. Medzi nimi je i dvetisíc sudcov a prokurátorov a vyše 20-tisíc učiteľov.
Obmedzenie či pozastavenie platnosti práv a slobôd obyvateľov umožňuje prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi výnimočný stav, ktorý od minulého týždňa potrvá tri mesiace.
Erdogan navyše môže vládnuť pomocou dekrétov. Jedným z dekrétov predĺžil obdobie, keď smú byť podozriví zadržiavaní bez obvinenia, na 30 dní.