Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom.
NEW YORK, BRATISLAVA. Rumunského protivládneho aktivistu, ktorý kráča v stopách známejšieho hackera Marcela Lazara vystupujúceho pod menom Guccifer, tento rok vydala rumunská vláda Američanom. Tí ho súdia za zverejnenie e-mailov niekoľkých amerických politikov.
Guccifer 2.0 chcel urobiť niečo podobné. Nabúral sa do e-mailového systému amerických demokratov, stiahol ich maily, poslal ich WikiLeaks a tá ich zverejnila. Takto znie jeho verzia.

Nehovoril po rumunsky
A potom prišli isté nejasnosti. V rozhovore pre VICE odmietol komunikovať po rumunsky. Rumunčina je románsky jazyk, podľa lingvistov pri komunikácii používal vetné skladby pripomínajúce slovanské jazyky. Jeho vyjadrenia sa navyše natoľko líšili, že ich zrejme písali viacerí ľudia. A dokumenty, ktoré médiám poslal naposledy, menil užívateľ s menom v azbuke.
„Hacker je v skutočnosti ruským agentom a je súčasťou koncentrovanej snahy ruského vedenia ovplyvniť mediálne pokrytie amerických prezidentských volieb,“ napísala v utorok výskumná skupina ThreatConnect.
O tom, že za únikom sú Rusi, hovoril v utorok aj americký prezident Barack Obama. „Rusi nám vnikli do systémov. Nielen do vládnych, ale aj osobných,“ vyhlásil.
Naznačil, že za tým môže byť priamo prezident Vladimir Putin. „Čo vieme naisto, je, že Donald Trump otvorene vyjadril svoj obdiv voči Putinovi,“ povedal Obama podľa portálu Politico.
Na ruskej stope sa zhoduje FBI aj americké spravodajské agentúry. Kremeľ to označil za absurdné.
Cui bono?
Práve Trumpovi totiž únik e-mailov môže pomôcť. Vedenie Demokratickej strany v nich počas primárkovej kampane dávalo najavo, že v tomto boji stojí za Hillary Clintonovou, a hľadalo spôsob, ako riešiť jej medializované kauzy a ako potopiť jej súpera Bernieho Sandersa.
Aj keď väčšina demokratov a nakoniec aj demokratických voličov Clintonovú podporovala, vedenie strany si musí zachovať neutralitu. Jeho úlohou je získavať prostriedky na kampane demokratických kandidátov, nie rozhodovať o tom, kto takýmto kandidátom bude.
Úniky mali obnoviť spory medzi Sandersom a Clintonovou, rozdeliť stranu alebo aspoň znechutiť Sandersových priaznivcov, aby usúdili, že demokracia nefunguje a nemá zmysel sa na voľbách zúčastniť.
Toto všetko nahráva Trumpovi, ktorý v niektorých prieskumoch už nad Clintonovou vedie, no stále je favoritkou skôr ona.

Podľa očakávaní sa Sandersovi priaznivci na zdroj úniku nepýtajú. „Ktokoľvek to bol, som mu vďačný,“ hovorí pre portál Daily Beast Mike Arnold, Sandersov priaznivec z Atlanty s tričkom, ktorého nápis posiela Clintonovú do väzenia. „Aj keby to bol mimozemšťan, vôbec by ma to nezaujímalo. Je to len ďalší dôkaz, že Clintonová je skorumpovaná.“
WikiLeaks síce nezverejnili, od koho e-maily majú, nikdy tak neurobili, a oficiálne tvrdia, že to nikdy ani sami nevedia, no zakladateľ stránky Julian Assange vyhlásil, že dúfa, že to poškodí Clintonovej šance dostať sa do Bieleho domu.
Odplata od Assangea?
Práve v čase, keď ona bola ministerkou zahraničných vecí, zverejňoval Assange citlivé americké dokumenty a vtedy sa aj vo Švédsku začalo jeho stíhanie za sexuálne obťažovanie, pre ktoré sa stále skrýva v budove ekvádorskej ambasády v Londýne. Tvrdí, že Američania ho chcú odsúdiť na trest smrti.

Pravidelne ovplyvňujú voľby
Ak by sa potvrdilo, že sú za tým Rusi, ešte viac by to poškodilo už teraz napäté vzťahy medzi nimi a Američanmi. Obama v rozhovore pre NBC News na otázku, či sa Moskva snaží ovplyvniť americké voľby, odpovedal, že „všetko je možné“. „Pravidelne sa snažia ovplyvniť voľby v Európe,“ povedal tiež.
Samotné napádanie informačných systémov nie je novinkou, robí sa bežne a dokonca aj medzi spojencami. Ukradnuté informácie však väčšinou ostávajú v tajných službách a nedostávajú sa na verejnosť. Ak ich teda nezverejnia WikiLeaks, ako sa to v roku 2011 stalo s americkými diplomatickými depešami a teraz s komunikáciou demokratov.
Clintonovej kampaň podľa New York Times naznačuje, že za zverejnením nemusí byť len snaha pomôcť Trumpovi, ale tiež osobná pomsta Putina voči kandidátke, ktorá v roku 2011 ešte ako ministerka zahraničných vecí označila voľby prezidenta v Rusku za zmanipulované.
„Prvé, čo urobila, bolo, že nás označila za nepoctivých a nečakala ani na podklady od pozorovateľov,“ posťažoval sa vtedy Putin. „V rovnakom tóne potom pokračovali aj ďalší politici, lebo dostali v tomto podporu od americkej diplomacie.“
