ROUEN, BRATISLAVA. Dvaja ozbrojenci zajali v utorok piatich rukojemníkov v kostole v meste Saint-Etienne-du-Rouvray v severnom Francúzsku. Farárovi, ktorý bol medzi zajatcami, jeden z útočníkov podrezal hrdlo.
Zranenia utrpeli aj ďalší traja rukojemníci, jeden z nich je v kritickom stave. Polícia pri zásahu útočníkov zastrelila.
Prezident François Hollande, ktorý prišiel na miesto drámy, označil útok za dielo teroristov, ktorí sa hlásili k extrémistickému hnutiu Islamský štát.
K zodpovednosti sa neskôr prostredníctvom svojej propagandistickej agentúry prihlásila aj samotná teroristická skupina.
Hollande tiež vyhlásil, že teroristom sa nepodarí zlomiť francúzsku vôľu a pripraviť krajinu o slobodu.

Rýchly zásah polície
Muži ozbrojení nožmi vtrhli do kostola dopoludnia počas svätej omše. Podľa serveru denníka Le Point útočníci vykrikovali slovo Daeš, čo je fonetická podoba arabskej skratky pôvodného názvu Islamského štátu.
Ako rukojemníkov vzali farára, dve mníšky a dvoch veriacich, ktorí v tej dobe boli v kostole. Ďalšej mníške sa podarilo z kostola utiecť a privolať políciu. Tá neskôr televízii BFM vyrozprávala, čo sa v kostole udialo.
Útočníci podrezali 84-ročnému farárovi Jacquesovi Hamelovi hrdlo. "Donútili ho kľaknúť si na zem. Chcel sa brániť. A potom sa tá tragédia stala," uviedla rádová sestra Danielle. "Nakrúcali sa pri tom. Pred oltárom predniesli v arabčine niečo ako kázeň. Je to strašné," doplnila. Zavraždeného kňaza označila za mimoriadneho človeka.
O vlastnom úteku z miesta činu uviedla, že na to využila moment, keď jeden z páchateľov odovzdával kolegovi nôž.
Eulalie Garcia, ktorá pracuje v neďalekom kozmetickom salóne uviedla, že kňaza poznala od detstva. "Moja rodina tu žila 35 rokov a všetci sme ho poznali," povedala. "Bol cenený našou komunitou. Správal sa diskrétne a nechcel na seba upozorňovať."
Podľa Hollanda len rýchly zásah polície, ktorá oboch útočníkov zlikvidovala do 40 minút od ohlásenia útoku, zabránil tomu, aby bola bilancia nešťastia ešte horšia.
Teroristi mali pri sebe okrem nožov aj starú nefunkčnú pištoľ a zariadenie, ktoré malo vyzerať ako výbušnina, povedal denníku Le Figaro zdroj blízky vyšetrovaniu

Útočníka sledovali dlhšiu dobu
Vyšetrovatelia sa teraz snažia zistiť, či mali útočníci nejakých komplicov. Polícia podľa agentúry AP popoludní zadržala v súvislosti s útokom podozrivú neplnoletú osobu, ktorá mala udržiavať kontakt s jedným z atentátnikov.
O útočníkoch medzičasom priniesli médiá zaujímavé informácie. Jeden z nich bol polícii dôverne známy už najmenej 18 mesiacov. Francúzsky občan Adel Kermiche sa vlani dvakrát pokúsil dostať cez Turecko do Sýrie, aby sa tam pripojil k džihádistom z Islamského štátu.
Po prvý raz to neúspešne skúšal cez bavorský Mníchov, po druhý raz cez švajčiarsku Ženevu, informovala televízna stanica iTélé. Muža napokon zadržali v máji 2015 v Turecku a vrátili späť do Švajčiarska, odkiaľ po niekoľkých dňoch za mrežami putoval späť do Francúzska. Vo vlasti strávil za mrežami asi desať mesiacov za sprisahanie s cieľom pripraviť teroristický útok.
Od 2. marca 2016 bol opäť na slobode, pričom žil s elektronickým putom u rodičov. Ich dom mohol denne opúšťať iba v čase medzi 8.30 h a 12.30 h. Práve do tohto časového obdobia naplánoval aj dnešný útok v kostole.
Podľa informácií denníka Le Point figurovali v teroristickej databáze francúzskych bezpečnostných zložiek obaja útočníci, a to s poznámkou, že predstavujú vážne nebezpečenstvo pre národnú bezpečnosť, na zozname asi 10.500 ľudí, zväčša islamistov.
Loading
...
Absurdné násilie
Premiér Manuel Valls nad "barbarským útokom" vyjadril zdesenie. "Celé Francúzsko a všetci katolíci sú zranení. Budeme držať spolu," napísal na twitteri.
Zo Svetových dní mládeže v poľskom Krakove sa po útoku vracia späť arcibiskup z Rouenu Dominique Lebrun. "Volám k Bohu so všetkými ľuďmi dobrej vôle a vyzývam aj neveriacich, aby sa zapojili do nášho plaču," vyhlásil.
Katolícka cirkev nemá iné zbrane ako modlitby a bratstvo medzi ľuďmi, uvádza sa tiež v stanovisku duchovného. Ponechám tu stovky mladých ľudí, ktorí sú budúcnosťou ľudstva a ktorých vyzývam, aby nekapitulovali pred násilím, ale boli apoštolmi civilizácie lásky, zdôraznil francúzsky arcibiskup.
Útok odsúdil aj Vatikán, ktorý ho označil za barbarský čin. "Sme mimoriadne šokovaní, pretože sa toto hrozné násilie stalo v kostole, kde sa hlása božia láska," povedal hovorca Vatikánu Federico Lombardi. Pápež František je podľa neho z udalosti zdesený a odsudzuje všetky formy nenávisti.
Predseda regionálnej moslimskej rady Mohammed Karabila v rozhovore pre AP vyjadril nádej, že útok pripisovaný moslimským extrémistom nepoškodí medzináboženský dialóg v danom regióne. Francúzski biskupi vyzvali v tejto súvislosti všetkých katolíkov krajiny na nedeľu pôstu a modlitieb.


Sarkozy hovorí o vojne
Vláda čelí po najnovšej dráme ostrej kritike niekdajšieho prezidenta krajiny Nicolasa Sarkozyho. "Je to vojna. A my nemáme inú možnosť, ako ju viesť a zvíťaziť v nej," cituje slová lídra konzervatívnej strany Republikáni tlačová agentúra DPA.
Sarkozy vyzval vládu, aby neodkladne realizovala opatrenia, po ktorých volá jeho strana už niekoľko mesiacov. "Musíme byť neúprosní," zdôraznil exprezident a dodal, že právnické puntičkárstvo, opatrnosť a zámienky nie sú akceptovateľné. Nepriateľ nepozná tabu, hranice, morálku, konštatoval.
Za obrovskú označila zodpovednosť tých, ktorí vládnu vo Francúzsku 30 rokov, líderka ultrapravicového Národného frontu Marine Le Penová, ktorá na jednej zo sociálnych sietí súčasne formulovala, že je poburujúce vidieť ich "tárať".
Obaja opoziční politici vyčítali francúzskej vláde už po teroristickom útoku z Nice nedbalosť a vážne zlyhanie v boji proti terorizmu.
Francúzsko je v stave najvyššej pohotovosti od útoku v Nice na začiatku tohto mesiaca, pri ktorom zahynulo viac ako 80 ľudí.