
PHILADELPHIA, BRATISLAVA. Keď vo štvrtok večer vyjde na pódium, bude jej nadšene mávať viac ako 20-tisíc ľudí. Američania vedia robiť šou a aj táto politická bude dokonalá. Vlajky, veľkoplošné obrazovky, skandovanie, dokonale pripravený prejav.
Navonok vytvorený obraz jednoty Demokratickej strany však celkom neodzrkadľuje skutočnosť. Mnohí voliči Hillary Clintonovej ju v novembrových voľbách nebudú voliť s nadšením, ale skôr z obavy, že republikánsky kandidát je ešte horšou možnosťou.
A nebudú preto s nadšením presviedčať svoje okolie, aby išlo tiež voliť.
Príklad z roku 2008
Hovoriť o rozdelenej strane sa stalo v americkej politike v posledných rokoch už klišé. Príklad z roku 2008 pritom dokazuje, že to nie je len súčasný fenomén.
Aj vtedy mali demokrati za sebou tvrdú primárkovú kampaň, často s neférovými vyjadreniami. Nominantom strany sa stal neskorší prezident Barack Obama, Clintonová skončila tesne za ním.
Potom však prišiel stranícky zjazd demokratov a strana sa za Obamom zjednotila. Heslá jeho kampane Áno, môžeme a Zmena, ktorej môžete veriť sa stali symbolom nádeje Američanov na lepšiu budúcnosť, podporili ho aj hviezdy šoubiznisu. A tak si nadšení demokrati zvolili prvého afroamerického prezidenta.
Neveria Clintonovej
Teraz je však situácia iná. Podľa Huffington Post, ktorý sumarizuje rôzne prieskumy popularity, má o Clintonovej pozitívnu mienku len 39,6 percenta Američanov. Má za sebou niekoľko škandálov, hovorí sa o jej prepojení na finančníkov z Wall Street.
Podľa prieskumu CNN a ORC až 65 percent Američanov neverí, že Clintonová je čestná a dôveryhodná, čo je oproti marcovým 50 percentám výrazný nárast.
Aj keď strana na webe snemu vyzýva ľudí, aby „znovu tvorili dejiny“, teda aby si prvýkrát zvolili ženu na čelo štátu, Clintonová nadšenie medzi ľuďmi nevyvoláva. Paradoxne, mladých oslovoval skôr jej primárkový protikandidát Bernie Sanders, socialistický senátor z Vermontu.
A v piatok sa zas ukázalo, že vedenie strany sa počas primárok aktívne zasadzovalo za to, aby znížilo jeho šancu na víťazstvo.