Nemecko doteraz oproti Francúzsku či Belgicku nezažilo väčší útok. Je na to nejaký dôvod?
"Nemyslím si to. Tento útok je zatiaľ podľa všetkých informácií činom jedného mladého človeka, takže nie je jasné, či to vieme definovať ako terorizmus. Rozdiely medzi krajinami však sú. V Nemecku má zahraničná komunita iný charakter, je tu veľa tureckých prisťahovalcov a proces

asimilácie tu tiež prebehol inak. Oproti Francúzsku tu nie sú výrazné prisťahovalecké vylúčené štvrte. Na druhej strane si myslím, že takáto situácia bola otázkou času, najmä pre množstvo ľudí, ktoré do Nemecka prichádza a ktorých je ťažké odkontrolovať. Už pred časom som hovoril, že by ma po útoku v Paríži neprekvapil podobný útok v Nemecku. Nemusí to byť dôvod, ale podobný útok je ľahšie vykonať práve pri neprehľadnosti, ktorá v Nemecku je."
V Nice, v Paríži aj v Mníchove útočili ľudia, ktorí tu pravdepodobne žili dlhšie a neprišli v tejto utečeneckej vlne. Majú takíto ľudia väčšiu tendenciu sa radikalizovať?
"O tomto človeku veľa nevieme, jeho motivácia nemusela byť náboženská, mal depresie. Myslím si, že kdekoľvek, kde tieto skupiny nájdu dôvod na nespokojnosť – či už ide nespokojnosť sociálneho alebo iného charakteru - tak sa môžu radikalizovať. Niekedy nepotrebujú ani to, nemusia pochádzať zo zlých rodín či zlých ekonomických podmienok.