MNÍCHOV, BRATISLAVA. Varovali pred nimi už pred futbalovými majstrovstvami Európy. Podľa nemeckého kriminálneho úradu BKA mohli byť hrozbou nielen organizované teroristické útoky, ale aj „iracionálni fanatickí osamelí vlci“.
Po útoku v nemeckom regionálnom vlaku, kde 17-ročný žiadateľ o azyl napadol a zranil sekerou niekoľkých ľudí, môže byť streľba v Mníchove ďalším útokom indivídua, ktoré nebolo nejako organizované a mladík sa zradikalizoval sám.
Aj keď motív 18-ročného strelca, ktorý minimálne posledné dva roky prežil v Nemecku a má iránske občianstvo, ešte nie je známy, polícia tvrdí, že konal sám. Osamelí vlci sa tak stávajú čoraz väčším problémom pre bezpečnosť. Prečo?

Kto sú osamelí vlci?
Môže to byť jeden alebo dvaja ľudia, ktorí pracujú samostatne a nemajú žiadnu výraznú logistickú ani finančnú podporu zvonku, tvrdí pre magazín Slate Jeffrey Simon, autor knihy o terorizme osamelých vlkov. Podľa neho je takýchto útočníkov veľmi ťažké identifikovať, keďže s okolím nekomunikujú a netvoria skupiny.
V posledných mesiacoch pritom došlo k viacerým podobným útokom. Mladíka, ktorý útočil minulý týždeň v utorok vo vlaku, podľa polície mohla ovplyvniť propaganda Islamského štátu. K Islamskému štátu sa prihlásil aj 29-ročný Omar Mateen, ktorý v polovici júna zabil 49 ľudí v gay klube na Floride. Strelec vtedy tiež útočil sám.
Osamelí vlci motivovaní islamizmom sú "väčšinou extrémne frustrovaní, nevidia pre seba žiadnu kariéru a niektorí majú problém sa integrovať do spoločnosti", tvrdí pre Deutsche Welle Rolf Tophoven z Inštitútu pre prevenciu kríz v Essene.
Loading
...
Nie je ich veľa
Útoky osamelých vlkov sú pritom v Európe pomerne zriedkavé.