Ako vnímate situáciu v Turecku? Dá sa tam po nedávnych čistkách hovoriť o demokratickej vláde?
„Prezident Barack Obama v týchto dňoch hovoril s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom a vyslovil absolútnu podporu jemu aj zvolenej vláde. Odsúdili sme snahu o prevrat. Obama tiež Erdogana vyzval, aby konal opatrne. Aby všetky procesy s ľuďmi podozrivými z pokusu o prevrat prebehli v súlade so zákonmi, nech sa zvýši dôvera tureckých občanov v demokratické inštitúcie a právny štát. Toto je podľa nás veľmi dôležité.
Turecko je náš spojenec v NATO, aj pre Európu je z viacerých dôvodov dôležité. Musíme ho preto podporiť v snahe vyhovieť obavám občanov, zmenšovať ekonomické následky prevratu a vyrovnať sa so zahraničnou hrozbou. Tureckí občania a demokraticky zvolená vláda potrebujú pomoc v boji proti kriminálnym skupinám či proti medzinárodnému terorizmu.“
Čistky sa týkajú desaťtisícov ľudí, dá sa toto nazvať ako opatrný postup?
„Samozrejme, sledujeme to veľmi pozorne a je to jeden z dôvodov, prečo Obama s Erdoganom hovoril. Zdôrazňujeme to aj vo verejných vyhláseniach. Nie sme v situácii, aby sme súdili zatýkania konkrétnych ľudí alebo konkrétne opatrenia, ale sledujeme to pozorne. Ak by sme mali nejaké obavy, jasne by sme to tureckej vláde povedali.“
Ako vnímate vyjadrenie tureckého premiéra, že každý, kto podporuje duchovného Fethulláha Gülena, je vo vojne s Tureckom? Gülen žije v Spojených štátoch, nie je to vyhrážka?