TURÍN. BRATISLAVA. Turín, kultúrna metropola severného Talianska, v ktorej sa v roku 2006 konali zimné olympijské hry a je známa svojou renesančnou architektúrou, kinematografiou, čokoládou ale aj mäsovými pochúťkami.
Jedna z týchto vecí sa však môže zmeniť. Nová starostka mesta Chiara Appendinová, z populistického Hnutia piatich hviezd prehlásila, že jednou z jej priorít bude podpora vegetariánstva a vegánstva.
V manifeste, ktoré mimo iné presadzuje lepšie územné plánovanie a ochranu verejného pozemku, vyhlasuje, že bezmäsitá a bezmliečna strava je potrebná na ochranu životného prostredia, zdravia a zvierat.
Podrobnosti tohto plánu zatiaľ neboli zverejnené, ale školy pripravujú programy, ktoré budú deti a študentov vzdelávať o životných podmienkach poľnohospodárskych zvierat a výžive.
V indickom meste Palitana je už od roku 2014 predaj mäsa, rýb a vajíčok protizákonný, v Taliansku sa jedná o prvý prípad podpory vegetariánstva zo strany miestnej vlády.
Nejasné presvedčenia
Plán zapadá do ideológie samotného protisystémového hnutia. To sa prikláňa k istým progresívnym myšlienkam, hlavne ohľadom životného prostredia, šetrnosti a zelenej energie. Zároveň je však euroskeptické a má nejednoznačný pohľad na imigráciu aj práva LGBT.
Hnutiu piatich hviezd sa darí aj v iných regiónoch, po 31-ročnej Appendinovej, ktorá júnové voľby prekvapivo vyhrala s 55 percentami, zvíťazila kandidátka hnutia aj v komunálnych voľbách v Ríme. Jedná sa o prvú ženu v tejto pozícií.
Členka novej mestskej rady Stefania Giannuzzi, ktorá sa zaoberá životným prostredím, povedala pre taliansky denník Corriere della Sera, že sa nechce vyslovene stavať proti mäsovému priemyslu. „Nechceme zatvárať maloobchody ani ruinovať ľudí, ktorí dlhé roky pracovali na vytváraní miestnej kuchyne.“
Tvrdí, že tieto iniciatívy sú založené hlavne na výskumoch od OSN a WHO, ktoré tvrdia, že mäsový priemysel je zodpovedný za viac skleníkových plynov ako dopravné prostriedky, a že jedenie spracovaného mäsa má silné spojenie s rakovinou.