WASHINGTON. Oslobodenie severoirackého mesta Mósul je dosiahnuteľné, ale operáciu je potrebné starostlivo pripraviť.
Vo Washingtone to povedal splnomocnenec USA v koalícii, ktorá bojuje proti organizácii Islamský štát, Brett McGurk.
Extrémisti z Islamského štátu obsadili dvojmiliónový Mósul v roku 2014 a postupne získali asi tretinu irackého územia.

Rozhodujúci úder?
Iracký minister obrany Chálid Ubajdí vo štvrtok povedal, že v rukách islamistov je teraz asi desatina Iraku, bezpečnostná situácia v krajine však zostáva zlá.
Iracká armáda sa pripravuje na ofenzívu proti Mósulu od júnového dobytia Fallúdže, Islamský štát však stále útočí v irackých mestách. Pri atentátoch v Bagdade zahynulo v júli vyše 300 ľudí.
"Oslobodenie Mósulu je na obzore," povedal McGurk pred ministrami zahraničia a obrany, ktorí rokovali o boji proti IS.
Podľa McGurka sa práve pripravuje detailný plán pomoci asi miliónu obyvateľov, ktorí v Mósule zostali pod vládou džihádistov.
Podľa šéfa americkej diplomacie Johna Kerryho je koalícia na dobrej ceste k vykynoženiu Islamského štátu. "Dnes sa bez zveličovania môžeme tešiť na deň, keď Dáiš (arabský názov IS pozn. red) úplne vyženieme z Iraku a Sýrie," povedal Kerry na stretnutí ministrov zahraničných vecí.
Znovudobytie Mósulu označil za pravdepodobne "kritický bod obratu" v boji proti Islamskému štátu. Kerryho slová potvrdil aj nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier, ktorý povedal, že oslobodenie Mósulu by bolo "rozhodujúcim úderom".
Iracký minister Ubajdí oznámil, že do boja o Mósul bude treba zapojiť letectvo, rozviedku aj ženijné oddiely. Minister odhaduje, že v Mósule žije takmer dva milióny ľudí a počíta sa s tým, že mnohí sa pokúsi utiecť. Potrebné bude aj koordinovať postup s kurdskými ozbrojencami, ktorí mnohé miesta pomáhali oslobodzovať.
USA ani Irak zatiaľ oficiálne nestanovili žiadny dátum pre začatie ofenzívy. Diplomati, ktorých citovala agentúra Reuters, tvrdia, že premiér Hajdar Abádí počíta s tým, že boje sa začnú do októbra.
Západní predstavitelia sa domnievajú, že ak má byť oslobodenie Mósulu úspešné, je vopred potrebné zabezpečiť služby aj správu mesta a tiež personál, ktorí prevezme riadenie mesta.
Loading
...

Z pseudoštátu globálna sieť
Podľa ministrov zúčastnených na stretnutí vo Washingtone nedávne teroristické útoky vrátane toho, pri ktorom vo francúzskom Nice zahynulo 84 ľudí, len upevňujú ich spoločné odhodlanie zničiť IS, ako aj "jedovatú ideológiu", ktorá napĺňa jeho členov a sympatizantov.
Napriek určitému optimizmu však Kerry vyslovil varovanie, že Islamský štát zostane hrozivou silou, aj keby prišiel o svoj samozvaný kalifát v Iraku a Sýrii.
Islamský štát "je dostatočne pružný a realistický na to, aby vedel, že sa musí zmeniť. Preto sme teraz svedkami premeny IS... z pseudoštátu na akúsi globálnu sieť, ktorej skutočným cieľom je zabíjať čo najviac ľudí na čo najviac miestach," povedal Kerry.