WASHINGTON. Bezpečnostná rada OSN vo štvrtok začína s tajnou voľbou nového generálneho tajomníka OSN. Očakáva sa, že na nástupcovi súčasného šéfa svetovej organizácie Pan Ki-muna, ktorého mandát vyprší ku koncu roka, sa rada zhodne do októbra.

Premiérky, ministerky a riaditeľky
Podľa expertov by v čele OSN po prvýkrát v jej sedemdesiatročnej histórii nemusel stáť muž, polovica z dvanástich kandidátov na túto funkciu sú totiž ženy. Väčšina uchádzačov pochádza z východnej Európy, ktorá v čele OSN svojho zástupcu ešte nemala.
Generálneho tajomníka OSN podľa charty tejto organizácie "menuje Valné zhromaždenie na odporúčanie Bezpečnostnej rady".
O šéfovi organizácie tak rozhoduje 15-členná Rada, v ktorej má päť mocností (USA, Británia, Francúzsko, Rusko a Čína) so stálym členstvom právo veta. Priebeh voľby v Bezpečnostnej rade nebude verejne známy, hoci nominované krajiny budú informované o tom, ako uspel ich kandidát.
O úrad generálneho tajomníka OSN sa uchádza šesť žien. Generálna riaditeľka UNESCO Bulharka Irina Boková, chorvátska exministerka zahraničia Vesna Pusičová, bývalá premiérka Nového Zélandu Helen Clarková, moldavská exministerka zahraničia Natalia Ghermanová, šéfka argentínskej diplomacie Susana Malcorraová a Kostaričanka Christiana Figueresová, ktorá mala ešte nedávno na starosť rámcovú dohodu OSN o klimatických zmenách.

Dominuje východná Európa
Z mužských kandidátov sú z východoeurópskych krajín všetci okrem portugalského expremiéra Antónia Guterres, ktorý stál do vlaňajška na čele Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov.
O funkciu šéfa OSN sa uchádza aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, bývalý šéf macedónskej diplomacie Srgjan Kerim, minister zahraničia Čiernej Hory Igor Lukšić, bývalý slovinský prezident Danilo Türk a exminister zahraničia Srbska Vuk Jeremič.
Súčasný generálny tajomník OSN, juhokórejský politik Pan Ki-mun, stojí na čele svetovej organizácie od januára 2007.