ANKARA. Vojenské prevraty len málokedy prospievajú obchodu, ale minimálne jeden malý sektor tureckej ekonomiky zaznamenal od piatkového pokusu o prevrat výrazný nárast.

Rekordné predaje
Podľa agentúry Reuters museli zvýšiť produkciu výrobcovia vlajok, aby uspokojili nevídaný dopyt vlasteneckých Turkov. Tí od soboty každý deň v uliciach vyjadrujú podporu prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi.
"Od prvého dňa po prevrate sa predalo asi 1,5 milióna vlajok. V najbližších dňoch očakávam predaj ďalších piatich miliónov," odhadol Orkun Altieri, majiteľ firmy Gozde Bayrak, ktorá vlajky vyrába. Dodal, že už ani on nemá doma žiadnu vlajku.
Výrobcovia vlajok v Turecku, ktoré má približne 80 miliónov obyvateľov, očakávajú v najbližších dňoch predaj až desiatich miliónov vlajok. Podľa nich to bude najväčší dopyt po tureckej vlajke od roku 2002, kedy turecká reprezentácia skončila tretia na futbalových majstrovstvách sveta.

Vlajky visia aj v pokojnejších časoch
V hlboko nacionalistickom Turecku je pritom národná vlajka s bielou hviezdou a polmesiacom na červenom pozadí vyvesená často aj v pokojnejších časoch. Jej poškodenie či iné zneváženie je zločin.
"Máme ich na sklade obvykle celkom dosť, ale už sa všetky predali. Začali sme vyrábať novú várku ...," popísal situáciu Selahattin Afsar, z firmy Karanfil Bayrak z mesta Bursa.
Vlajky po piatkovom pokuse o puč visia na mnohých budovách i autách. Jedna sa podľa agentúry Reuters predáva zhruba za dolár.