BRATISLAVA. Aj keď príchod cudzincov z krajín Európskej únie bol v Británii hlavnou témou pred referendom o brexite, väčšina utečencov do krajiny prichádza zo štátov, ktoré nie sú členmi Európskej únie.
Sýrski utečenci mieria do rôznych štátov Európy a Ameriky, no do roku 2015 ich len samotné Švédsko prijalo viac ako ostatné európske krajiny dokopy. A milióny z nich ostávajú v arabských štátoch, státisíce dokonca aj v štátoch Perzského zálivu, o ktorých nepohostinnosti sa toľko hovorilo.
Počet utečencov, ktorí prichádzajú do Spojených štátov z Mexika sa zmenšuje. Napriek tomu chce Donald Trump na ich zastavanie postaviť veľký múr.
Aj takéto údaje ponúkajú štatitistiky OSN, ktoré zvizualizoval portál Metrocosm.com. Mapa zobrazuje migráciu v rokoch 2010 až 2015, modré kruhy znamenajú pozitívnu čistú migráciu (viac ľudí prichádza ako odchádza), červené negtívnu. Každá „pohybujúca“ sa bodka značí tisíc ľudí na ceste.
„Goodwinovo pravidlo diskusií hovorí, že čím je dlhšia, tým je väčšia šanca, že sa objaví prirovnanie k Adolfovi Hitlerovi alebo k nacistom,“ píše web. „Zistil som, že niečo podobné platí aj o imigrácii. Nech sa hovorí o čomkoľvek, ak diskusia trvá dostatočne dlho, príde na rad aj imigrácia.“