PARÍŽ, BRATISLAVA. Počas šiestich rokov, keď bol Amedy Coulibaly vo francúzskom väzení za ozbrojenú lúpež, začal podľa dozorcu prejavovať náznaky radikalizácie. Stretol sa tu aj s Chérifom Kouachiom.
V januári 2015 obaja muži v uliciach Paríža a v redakcii satirického časopisu Charlie Hebdo zabili sedemnásť ľudí.
Aj Samy Amimour, ktorý v novembri zabíjal v parížskom klube Bataclan, bol v hľadáčiku polície. Napriek tomu sa mu v roku 2013 podarilo odcestovať do Sýrie a vrátiť sa.
Salaha Abdeslama, jedného zo strojcov parížskych útokov, zas polícia zastavila pri francúzsko-belgických hraniciach. Polícia mu skontrolovala doklady, uviedol aj skutočné meno.
Viac ako štyridsať minút jeho auto zadržiavali, kým jeho údaje overili, no okrem zoznamu bežných kriminálnikov ho z ničoho iného nepodozrievali. Pustili ho pár minút pred tým, ako sa jeho meno objavilo v médiách v súvislosti s útokmi a ako belgické tajné služby zavolali, že Abdeslam sa radikalizoval.
Niekoľko zlyhaní francúzskej polície, tajných služieb aj ich európskych partnerov vyvoláva otázku, či sa podarí zabrániť ďalším útokom podobným tým z Paríža či z Nice. Ako sa dá francúzska tajná služba zreformovať?

Internetoví radikáli
Podľa magazínu Foreign Affairs síce polícia zabránila niektorým útokom, no vo Francúzsku majú teroristi väčšie šťastie ako v iných krajinách. Vyšetrovanie oboch útokov v Paríži ukázalo, že polícia aj tajné služby viackrát zlyhali.
Islamskému štátu aj al-Káide sa podarilo verbovať ľudí z celej Európy vrátane francúzskych a belgických miest. Práve štvrte v Nice či Bruseli sú najväčším zdrojom džihádistov zo západnej Európy. Kým niektorí sa radikalizujú cez internet, mnohí do Sýrie či Iraku cestujú a potom sa im darí vrátiť sa späť.
Od roku 2014 Francúzi zrušili niekoľko stránok s džihádistickým obsahom. Francúzsky ústavný súd ešte musí potvrdiť ďalší zákon, ktorý by dvojročným väzením a tridsaťtisícovou pokutou trestal tých, ktorí takéto stránky často navštevujú a zapájajú sa do ich obsahu.
Cez internet sa podľa doterajších informácií radikalizoval aj útočník z Nice.

Opustená mládež v getách
Okrem tvrdších trestov za napojenie na teroristické skupiny je podľa bývalej ministerky spravodlivosti Rachidy Datiovej dôležité pracovať s komunitami, kde radikalizácia vzniká. Mnohé moslimské štvrte sú centrami kriminality a nezamestnanosti.
"Mládež sa tu cíti opustená..., musíme rozbehnúť komunitné programy, školenia, financovať stáže..., ak sme mali osem miliárd na záchranu bánk, nevieme nájsť pár miliónov na záchranu našej mládeže?" píše Datiová v komentári pre Guardian.