CLEVELAND, BRATISLAVA. Niektorí to nazývali rebéliou a poslednou šancou, ako zastaviť Donalda Trumpa. Skupina členov americkej Republikánskej strany tento týždeň na národnom konvente chcela zabrániť tomu, aby sa Trump stal oficiálnym kandidátom strany.

Najskôr dostatok hlasov na zmenu pravidiel nazbierali, keď však prišlo k samotnému hlasovaniu, niektoré štáty cúvli. Snaha rebelov tak nevyšla - Trump počas utorkovej noci získal v Clevelande viac ako potrebných 1237 hlasov delegátov. Trump to označil za historický výsledok.
Nie všetci republikáni sú však Trumpovou nomináciou nadšení. Mnohí sa obávajú, že jeho vystupovanie a názory sú za hranicou a strane uškodia.
V apríli, keď ešte posledným súperom Trumpa mohol byť Ted Cruz, neskrýval svoje sklamanie ani bývalý americký prezident George W. Bush. "Obávam sa, že bude posledným republikánskym prezidentom," povedal podľa magazínu Politico.
Prežijú teda republikáni Trumpovu nomináciu alebo hrozia strane ďalšie rozkoly?

Problém: hovorí, čo si myslí
"Republikáni sú veľmi rozdelení," hovorí pre SME aj odborník na politickú komunikáciu z Bournemouthskej univerzity Darren Lilleker. "Chcú kandidáta, ktorý by vyhral, ale nie všetci chcú Trumpa. Liberálnejší republikáni odchádzajú," tvrdí Lilleker.
Za Trumpa odmietol hlasovať napríklad liberálny senátor Indiany Mark Kirk. Sám sa totiž prezentuje ako liberálnejší, dokonca sa zúčastňuje na pochodoch za práva LGBT komunity.
Kandidáta, ktorý navrhol zákaz moslimskej imigrácie a urážky adresoval Hispáncom, Mexičanom, židom, ženám aj aj Afroameričanom, nepodporil.
V septembri pritom ešte málokto veril, že Trump bude jediným kandidátom. "Trump hovorí, čo si myslí, a to je problém," napísal vtedy šéf Národného republikánskeho senátneho výboru Ward Baker.