ANKARA, BRATISLAVA. Polnoc z piatka na sobotu, len dve a pol hodiny po začiatku prevratu. Deviati tureckí ministri, ktorých vzbúrenci zhromaždili v sídle premiéra, bolí presvedčení, že čoskoro zomrú.
„Zrejme uspejú a my dnes zomrieme,“ povedal jeden z ministrov podľa predstaviteľa vlády, ktorý bol tiež v miestnosti. „V tomto boji sa všetci staneme mučeníkmi.“
Informácie, ku ktorým sa dostal denník Guardian , a tvrdenia tureckej vlády popierajú vytvorený obraz o neúspešnom prevrate v Turecku, podľa ktorého bol zle pripravený. Naopak, bol dobre naplánovaný a mal veľkú šancu, že uspeje.

Išli po lídroch
Neplatí napríklad to, že vzbúrenci sa ako prvé nesnažili zadržať najmocnejších politikov krajiny.
V piatok, v deň prevratu, pozvali ministra financií a ďalších vysokopostavených zástupcov bezpečnostných zložiek na stretnutie o bezpečnostnej situácii, ktoré sa malo odohrať v sídle vojenského velenia o 17. hodine. Práve tu chcela armáda zadržať ministra.
Minister však neprišiel, lebo mal iné povinnosti, a keď prevrat vypukol, uviazol na ankarskom letisku Esenboga, kde vytvoril svoje krízové sídlo. Pred vojakmi ho tam chránili civilisti, odporcovia prevratu.
Najvyšší predstaviteľ zodpovedný za turecký boj proti Islamskému štátu na „stretnutie“ v prezidentskom paláci prišiel. Neskôr ho našli s rukami zviazanými za chrbtom.
Útok na hotel
Prezident Recep Tayyip Erdogan bol v tom čase na dovolenke v stredisku Marmaris. Aj proti nemu vojaci zasahovali.