MNÍCHOV, BRATISLAVA. Sedemnásťročný afganský migrant napadol v pondelok večer v regionálnom vlaku štyroch členov hongkonskej rodiny.
Útok sa odohral na trase medzi Treuchlingenom a Würzburgom v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko.
Oznámila to stanica BBC s využitím informácií hongkonského denníka South China Morning Post.
Útočníka zastrelili
Tínedžer sekerou a nožom zranil štyroch ľudí z Hongkongu, ktorý boli v Nemecku na dovolenke. Medzi zranenými je 62-ročný muž, jeho 58-ročná manželka, ich 27-ročná dcéra a jej 31-ročný priateľ. Spolu s nimi cestoval aj 17-ročný syn, ktorý zranenia neutrpel.
Páchateľ pri útoku zranil ešte aj ďalšiu ženu, ale už mimo vlaku, ktorý medzitým zastavil. Dvaja zranení sú podľa bavorského ministra vnútra Joachima Herrmanna v kritickom stave.
Útočiaceho migranta polícia pri pokuse o útek z miesta činu zastrelila. Würzburská polícia na sociálnej sieti Facebook uviedla, že 14 ďalších pasažierov vlaku utrpelo šok a musela im byť poskytnutá odborná psychologická pomoc.

Nakreslená vlajka
Tlačová agentúra Amak, ktorá je propagandistickým médiom Islamského štátu, vyhlásila, že útočník bol "bojovníkom" tejto teroristickej organizácie.
Útok mal vykonať "ako odpoveď na výzvu cieliť na krajiny, ktoré sú súčasťou koalície, ktorá bojuje proti Islamskému štátu".
Afganský tínedžer, ktorý požiadal o azyl po tom, ako prišiel do Nemecka ako maloletá osoba bez sprievodu dospelých, žil v utečeneckom stredisku v meste Ochsenfurt a neskôr sa ho ujala pestúnska rodina.
Vyšetrovatelia v izbe páchateľa objavili ručne nakreslenú zástavu Islamského štátu - teroristickej organizácie pôsobiacej v Sýrii, Iraku a Líbyi - , ktorá sa prihlásila k zodpovednosti za mnohé útoky proti civilistom v Európe i inde.
Podľa svedeckých výpovedí útočník pri svojom ataku kričal heslo v arabčine "Alláhu akbar", čo znamená "Boh je najväčší".
Podľa bavorského ministra Herrmanna je však priskoro hodnotiť, či bol páchateľ členom tejto džhihádistickej sekty, alebo sa zradikalizoval sám. Polícia sa podľa Herrmanna nedomnieva, že by mal útočník komplica. "Vo vlaku bol sám. Čin spáchal sám," uviedol regionálny minister.
Útok už odsúdil hongkonský vodca Leung Čchun-jing ako aj viacero nemeckých politikov. Vlna nevôle sa zdvihla kvôli príspevku političky strany Zelených na twitteri.
Poškodí Merkelovej
Poslankyňa Renate Künastová krátko po útoku kritizovala políciu, že útočníka zabila. Mala podľa nej len zabezpečiť, aby nemohol ďalej útočiť. Polícia už podľa obvyklých pravidiel začala interné vyšetrovanie.
Do Nemecka prišlo v minulom roku viac než milión migrantov, z toho asi 150-tisíc z Afganistanu. Podľa New York Times je v krajine asi 60-tisíc maloletých osôb bez sprievodu. Podľa nemeckých zákonov osoby do 18 rokov nemôžu z krajiny deportovať. Kým väčšina mladých žije v spoločných centrách, časť z nich rozdelili do pestúnskych rodín.
Po silvestrovských útokoch migrantov v Kolíne môže tento prípad byť ďalším, ktorý uškodí nemeckej kancelárke Merkelovej. Tú kritizujú za priveľmi otvorenú politiku počas časov najväčšej utečeneckej krízy v minulom roku.
K incidentu došlo len niekoľko dní po útoku vo francúzskom meste Nice, kde terorista nákladným vozidlom smrteľne zrazil 84 osôb. K zločinu sa prihlásil tiež Islamský štát.