BRUSEL. Žiadna krajina sa nemôže stať členom Európskej únie, ak má vo svojom právnom poriadku trest smrti.
Novinárom to povedala šéfka diplomacie Európskej únie Federica Mogheriniová.
Turecko je dlhoročným kandidátom na členstvo v Únii. Rozhovory o pristúpení sa zintenzívnili po jarnej dohode medzi EÚ a Ankarou, ktorá prispela k uzavretiu balkánskej migračné trasy.
V reakcii na nedávny puč ale turecké úrady začali rozsiahle zatýkanie a v krajine sa začalo hovoriť práve o možnosti obnoviť trest smrti.
Predstavitelia EÚ a USA tiež vyjadrili znepokojenie nad odozvou Ankary po pokuse o prevrat, pričom odkázali, že musí zachovávať demokraciu a ľudské práva.
"Toto nie je ospravedlnenie pre odvracanie krajiny od základných práv a právneho štátu, a my budeme v tomto mimoriadne ostražití," citovala agentúra AP vyjadrenie Mogheriniovej na spoločnej tlačovej konferencii s ministrom zahraničných vecí USA Johnom Kerrym.
Žiadosť o vydanie Gülena nedostali
Šéf americkej diplomacie odkázal Turecku, že musí "zachovávať tie najvyššie štandardy pre demokratické inštitúcie krajiny a právny štát". Hoci uznáva potrebu zadržať organizátorov prevratu, varuje pred krokmi "presahujúcimi" tento cieľ.
Kerry tiež v Bruseli povedal, že USA zatiaľ nedostali z Turecka oficiálnu žiadosť o vydanie klerika tureckého pôvodu Fethullaha Gülena, ktorý žije v americkom exile a podľa tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana stojí za prekazeným pučom z noci na sobotu.
Americký minister upozornil, že "obvinenia nestačia" a Washington takejto žiadosti vyhovie len v prípade predloženia dôkazov o Gülenovom zapojení do udalostí v Turecku.

Vyzvali na zdržanlivosť
Dopoludnia sa v Bruseli ministri zahraničných vecí členských krajín Únie zhodli s Kerrym, že Turecko musí po nedávnej porážke puču udržať právny štát a vysokú úroveň demokracie.
Obávajú sa totiž, že odvetné opatrenia Ankary zachádzajú priďaleko, informovala agentúra DPA.
Súčasťou postihov voči plánovačom prevratu nesmú byť "opatrenia, ktoré by mohli viesť k autoritárskemu štátu," povedal novinárom pred rokovaniami s európskymi kolegami v Bruseli francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Marc Ayrault.
"Toto je reakcia, ktorá nie je v súlade z právnym štátom," komentoval luxemburský minister Jean Asselborn kroky Ankary po prekazenom puči.

Tisíce zatknutých
V súvislosti s udalosťami z noci na sobotu zatkli v Turecku tisíce osôb, medzi ktorými sú okrem príslušníkov armády aj sudcovia a prokurátori. Niekoľko tisíc sudcov a policajtov bolo odvolaných alebo suspendovaných.
Násilie sprevádzajúce pokus o prevrat si podľa aktuálnych údajov vyžiadalo najmenej 294 mŕtvych a vyše 1400 zranených.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vzburu armádnej frakcie spája s aktivitami kazateľa Fethullaha Gülena žijúceho v americkom exile, za "formálneho vodcu junty" však dnes Ankara označila bývalého veliteľa vojenského letectva Akina Öztürka.
K danej záležitosti sa pred zasadnutím vyjadril aj nový šéf britskej diplomacie Boris Johnson, podľa ktorého je "veľmi dôležitá... zdržanlivosť a umiernenosť na všetkých stranách".

Pripravené zoznamy?
Komisár EÚ pre európsku susedskú politiku a rokovania o rozšírení Johannes Hahn vyjadril podozrenie, že turecká vláda zásah proti svojim oponentom plánovala už dlhší čas.
"To, že už sú k dispozícii tieto zoznamy, nasvedčuje tomu, že to bolo pripravené a že sa to v určitej chvíli malo použiť," povedal.
Hahn, ktorý má na starosti prístupové rokovania medzi EÚ a Tureckom, tiež podotkol, že zatýkanie sudcov je "presne to, čoho sme sa obávali".
Medzinárodné štandardy právneho štátu podľa neho pri odozve Ankary na pokus o prevrat neboli "naozaj dodržané".
Útok v Nice posilní odhodlanie bojovať s extrémizmom
Kerry tiež v Bruseli vyhlásil, že minulotýždňový smrtiaci útok v Nice iba posilní odhodlanie medzinárodných spojencov bojovať proti násilnému extrémizmu.
"Francúzsko je zakladajúci člen Európskej únie a jeden z najstarších spojencov Ameriky a barbarský čin v Nice iba posilní naše spoločné odhodlanie ničiť všade sily násilného extrémizmu," povedal Kerry po rokovaní s ministrami zahraničných vecí EÚ.
"Napriek týmto... pôsobivým okamihom zabíjania, smrti a chaosu, vyrátaných, aby vydesili ľudí, zotrvávame vo svojom odhodlaní a v presvedčení, že v skutočnosti dosahujeme pokrok," citovala ho agentúra DPA.
Tohtotýždňové stretnutie medzinárodnej koalície bojujúcej v Sýrii a Iraku s extrémistickou organizáciou Islamský štát preskúma, čo dosiahla, ale bude tiež analyzovať a kritizovať, čo treba robiť lepšie a rýchlejšie, dodal šéf americkej diplomacie.