WASHINGTON, ANKARA, DAMASK. Moslimský klerik tureckého pôvodu Fethullah Gülen, ktorého Ankara dlhodobo obviňuje zo snahy rozvracať turecký štát, odmietol tvrdenie prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že zohral vedúcu úlohu v neúspešnom pokuse o vojenský prevrat.

Gülen intervenciu odsúdil
Niekdajší Erdoganov spojenec žijúci v americkom exile v sobotu poskytol rozhovory viacerým denníkom. Snahy časti tureckej armády v nich odsúdil, keďže podľa neho "nie je možné docieliť demokraciu prostredníctvom vojenskej intervencie".
Na druhej strane však povedal, že nedokáže vylúčiť zapojenie svojich prívržencov v Turecku, ktorých podľa vlastných slov nevie s istotou identifikovať.
"Mojím odkazom pre Turkov je to, že nemajú nikdy vnímať priaznivo akúkoľvek vojenskú intervenciu," povedal Gülen podľa denníka New York Times vo svojom sídle v pensylvánskom Saylorsburgu.
Vodca náboženského hnutia presadzujúceho mierumilovnú formu islamu zároveň ostro kritizoval správanie Erdoganovej vlády, ktorú prirovnal k "Hitlerovým silám SS".
"Nie sú tolerantní voči nijakej skupine, ak ju nemajú pod úplnou kontrolou," tvrdí Gülen, ktorý žije v USA od roku 1999. Gülen dokonca naznačuje, že pokus o prevrat mohol v Turecku zinscenovať samotný Erdogan.
Vodca paralelného štátu
Erdogan sa v sobotu obrátil priamo na prezidenta USA Baracka Obamu s požiadavkou, aby zabezpečil vydanie Gülena do Turecka. Minister zahraničných vecí USA John Kerry podľa agentúry DPA odpovedal, že Washington takúto žiadosť posúdi a "primerane" rozhodne.
Turecká vláda v sobotu kritizovala USA za to, že umožňujú Gülenovi pôsobiť na svojom území, pričom varovala, že Turecko nemôže považovať za priateľa krajinu poskytujúcu útočisko "vodcovi paralelného štátu".
Ankara Gülena obviňuje zo snahy rozvracať turecký štát vytváraním "paralelných štruktúr" v súdnictve, školstve, médiách a armáde, čo duchovný popiera.

Sýrsky denník: Bola to pomsta
Kým Gülen naznačil, že pokus o prevrat mohol byť zinscenovaný, sýrsky vládny denník as-Sawra to uviedol ako fakt. V nedeľu napísal, že cieľom pokusu o prevrat bolo poškodiť povesť armády. Informovala o tom agentúra AP.
Nevydarený puč bol podľa denníka komplotom prezidenta Erdogana, ktorým sa "pomstil armáde a zbavil ju aj zvyšnej podpory ľudí". Sýrsky denník uviedol, že polícia lojálna Erdoganovi "zámerne ponížila a pokorila" príslušníkov armády pred očami ľudu.
Erdogan je silným podporovateľom povstalcov, ktorí sa snažia zosadiť prezidenta Bašára Asada v susednej Sýrii. Sýrska vláda pokladá povstalcov za teroristov.