CARACAS. Venezuela sa zmieta v kríze, ktorá sa prejavuje nielen nedostatkom elektriny, ale aj základných potravín a iných výrobkov každodennej potreby. Začalo sa to toaletným papierom, pokračovalo pivom a cukrom. Teraz musia ľudia čakať dlhé rady, aby sa dostali k potravinám.
Problémy sa pre Venezuelu začali, keď ceny ropy poklesli. Krajina je totiž od nej bytostne závislá. Hoci má obrovské zásoby čierneho zlata, nehovoriac o ďalších cenných nerastoch, v ničom jej to teraz nepomôže.
Krajinu navyše dlho sužovali suchá, ktoré spôsobili nedostatok vody. A v krajine, ktorá je značne závislá od výroby elektriny práve z vodných zdrojov, to spôsobilo ďalšiu ranu. Výrobu preto museli zastaviť mnohé podniky.

Vláda viní za krízu Spojené štáty, podľa kritikov však ide o zlyhanie socializmu. Server Vox si myslí, že kríza je výsledkom chávizmu a populizmu, ktorý doťahuje súčasný prezident Maduro. Tamojšia opozícia sa ho snaží protestami zničiť, no na to potrebujú podporu ľudí. A tí majú iné starosti.
Ľudia čakajúci v radoch nemajú často nič. Potrebujú olej, cukor, alebo aspoň ryžu či kukuricu. Za potraviny však musia zaplatiť často mnohokrát viac, než je ich hodnota. Venezuelu trápi aj hyperinflácia - Medzinárodný menový fond hovorí, že do konca roku 2017 by mohla dosiahnuť úrovne 2200 percent. Ľudia však na výber nemajú, čakať v rade môžu len raz týždenne a nevedia, kedy kríza skončí.
Keď vláda nakrátko otvorila hranice s Kolumbiou, desaťtisíce Venezuelčanov príležitosť využili a odišli do susednej krajiny nakúpiť to, čo potrebovali.
FOTO: TASR/AP












