Vo Venezuele čakajú v rade na jedlo tak dlho, že otec učí čísla, matka dojčí

Krajina sa dlhodobo potýka s krízou.

CARACAS. Venezuela sa zmieta v kríze, ktorá sa prejavuje nielen nedostatkom elektriny, ale aj základných potravín a iných výrobkov každodennej potreby. Začalo sa to toaletným papierom, pokračovalo pivom a cukrom. Teraz musia ľudia čakať dlhé rady, aby sa dostali k potravinám. 

Problémy sa pre Venezuelu začali, keď ceny ropy poklesli. Krajina je totiž od nej bytostne závislá. Hoci má obrovské zásoby čierneho zlata, nehovoriac o ďalších cenných nerastoch, v ničom jej to teraz nepomôže. 

Krajinu navyše dlho sužovali suchá, ktoré spôsobili nedostatok vody. A v krajine, ktorá je značne závislá od výroby elektriny práve z vodných zdrojov, to spôsobilo ďalšiu ranu. Výrobu preto museli zastaviť mnohé podniky.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Padne režim vo Venezuele? Ženy hľadajú jedlo na hraniciach

Vláda viní za krízu Spojené štáty, podľa kritikov však ide o zlyhanie socializmu. Server Vox si myslí, že kríza je výsledkom chávizmu a populizmu, ktorý doťahuje súčasný prezident Maduro. Tamojšia opozícia sa ho snaží protestami zničiť, no na to potrebujú podporu ľudí. A tí majú iné starosti.

Ľudia čakajúci v radoch nemajú často nič. Potrebujú olej, cukor, alebo aspoň ryžu či kukuricu. Za potraviny však musia zaplatiť často mnohokrát viac, než je ich hodnota. Venezuelu trápi aj hyperinflácia - Medzinárodný menový fond hovorí, že do konca roku 2017 by mohla dosiahnuť úrovne 2200 percent. Ľudia však na výber nemajú, čakať v rade môžu len raz týždenne a nevedia, kedy kríza skončí.

Keď vláda nakrátko otvorila hranice s Kolumbiou, desaťtisíce Venezuelčanov príležitosť využili a odišli do susednej krajiny nakúpiť to, čo potrebovali.

FOTO: TASR/AP

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Južná Amerika je v kríze. Ľavica a chávizmus sklamali voličov

 

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

ŠPORT

Zapíše sa Sagan do dejín? Rozhodnúť môže jedna vec

Vlani nebol najväčším favoritom, ale aj tak vyhral.

Neprehliadnite tiež

Svet

Na pamätníku pre Kalašnikova má byť zobrazená nemecká zbraň

Pamätník v Moskve sprevádzajú aj ďalšie spory.

Svet

Bol pod banánmi. Nemeckí policajti našli kokaín za päť miliónov eur

Droga sa zrejme nedopatrením dostala do bavorských supermarketov.

Svet

Čína chce zatlačiť na Severnú Kóreu, obmedzí dodávky ropy

Peking okamžite zakáže aj dovoz severokórejského textilu.

Svet

Počas prezidentských volieb v USA zaútočili hackeri vo vyše 20 štátoch

Americký prezident Donald Trump považuje ruský zásah za hoax.