Zatýkania v Turecku pokračujú, Erdogan žiada vydať duchovného (Minúta po minúte)

Do ulíc vyšli desaťtisíce ľudí.

Čo vieme o pokuse o prevrat v Turecku:

Načítavám video...

 

ISTANBUL. Po piatkovom neúspešnom pokuse o štátny prevrat pokračujú v nedeľu v Turecku zatýkania. Vo väzbe skončilo ďalších 52 armádnych dôstojníkov a na 53 sudcov a štátnych zástupcov vydali zatykač. Úrady v súvislosti s pučom zadržali už okolo 6000 ľudí, niekoľko vysokopostavených generálov uniká. Zdroj agentúry Reuters uviedol, že v Istanbule stále odoláva vládnym silám niekoľko skupín pučistov. Nepredstavujú podľa neho ale už žiadne riziko.

Turecký minister obrany Fikri Işik v sobotu večer vyhlásil, že jednotky verné prezidentovi Erdoganovi získali plnú kontrolu nad všetkými oblasťami v Turecku. Úrady však podľa jeho slov ostávajú obozretné pred prípadným ďalším nebezpečenstvom.

Počas puču zahynulo podľa oficiálnych správ 265 ľudí, z toho 161 civilistov vrátane 20, ktorí sa do pokusu aj zapojili. Zahynulo tiež 104 pučistov.

Do ulíc vyšli desaťtisíce

Desaťtisíce Turkov v sobotu vyšlo do ulíc miest a oslavovali neúspešný pokus o prevrat a držali "hliadky pre demokraciu", píše agentúra DPA s odvolaním na turecké médiá. Tlačová agentúra Dogan napísala, že v meste Adapazari na severozápade krajiny sa stretlo 75-tisíc ľudí. Účastníci zhromaždenia v Ankare zas skandovali "Milujem Turecko" či "Obdobie prevratov skončilo".

Hliadky majú podľa tamojších médií pokračovať aj v najbližších dňoch.

Prezident prisľúbil očistiť parlament a armádu od ľudí, ktorí pokus podporovali. Premiér Binali Yildirim pripustil, že puč je čiernou škvrnou na tureckej demokracii. Pučistov označil za teroristov.

Prečítajte si tiež: Bol to neprofesionálny, zbabraný pokus o prevrat, hovorí expert na Turecko.

Obrovské zatýkania

Situácia po pokuse o prevrat sa v priebehu dňa vrátila do normálu, istanbulské letisko Ataturk obnovilo činnosť a ľudia sa fotili pri poškodenej vojenskej technike, ktorú za sebou zanechali vojaci v uliciach.

V krajine počas celej soboty prebiehali zatýkania. Celkovo zadržali 2839 príslušníkov armády a 2745 sudcov zbavili funkcie. Medzi zatknutými sú tiež vysokopostavení generáli a sudcovia. Naďalej prebieha pátranie po 140 zamestnancoch tamojšej obdody ústavného súdu. Niektorí zo zadržaných vojakov uviedli, že o puči nevedeli. Mysleli si, že ide o cvičenie. 

V súvislosti so zadržanými sa objavili správy, že Turecko v ich prípade zváži trest smrti. Ten žiadali aj ľudia, ktorí do ulíc v priebehu dňa vyšli a prišli aj na verejné vystúpenie prezidenta Erdogana na námestie Taksim v Istanbule.

Vedenie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe vyzýva tureckú vládu na zdržanlivosť a dodržiavanie ľudských práv pri vysporiadaní sa s následkami neúspešného pokusu o štátny prevrat. Podľa neoverených mediálnych správ sa na internete objavili viaceré videá, ktoré zobrazujú lynčovanie vojakov, zapojených do pokusu o prevrat. Agentúra DPA zatiaľ nezistila zdroj nahrávok a turecká vláda nepotvrdila ich autentickosť.

Prečítajte si tiež: Terorista aj Erdoganov priateľ. Fethullaha Gülena vinia z organizácie puču

Erdogan žiada vydanie duchovného

Erdogan viackrát obvinil z organizácie puču duchovného Fethullaha Gülena, ktorý je v exile v Spojených štátoch. Ten však pokus o prevrat rázne odsúdil a tiež uviedol, že puč mohol byť zinscenovanný. 

Prezident Gülena už dlho obviňuje zo snahy vybudovať paralelné štruktúry v tamojšej justícii, školstve, médiách a armády s cieľom zvrhnúť jeho vládu. Takisto žiada prezidenta Spojených štátov Baracka Obamu, aby duchovného vydal. Šéf americkej diplomacie John Kerry však uviedol, že by to zvážili len v prípade, že by turecká strana predostrela také dôkazy, ktoré obstáli voči prísnemu vyšetrovaniu.

Na severe Grécka v sobotu v doobedňajších hodinách pristál turecký vojenský vrtuľník Black Hawk s ôsmimi vojakmi na palube, ktorí tam požiadali o azyl. Grécky premiér Tsipras Erdoganovi povedal, že Grécko posúdi prípad tureckých vojakov "rýchlo" a v súlade s medzinárodným azylovým právom a dohodami o ľudských právach. 

Turecký minister zahraničných vecí Mevlut Cavusoglu predtým oznámil, že ôsmich mužov už "čoskoro" vydajú do Turecka. V telefonickom rozhovore mu to sľúbil jeho grécky rezortný kolega Nikos Kotzias. Grécko ale formálne tento krok zatiaľ nepotvrdilo. Podľa veľvyslanectva Tureckej republiky v SR sú turecké úrady v kontakte s gréckymi partnermi a snažia sa vyrokovať ich vydanie.

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. 

22:42 Turecký minister obrany vyhlásili, že jednotky verné prezidentovi Erdoganovi majú plnú kontrolu nad všetkými oblasťami v Turecku. Úrady však podľa jeho slov ostávajú obozretné pred prípadným ďalším nebezpečenstvom.

Agentúra AP informuje, že za pokusom o prevrat stoja hlavne dôstojníci z letectva, vojenskej polície a obrnených zložiek. Zdá sa, že puč nemal podporu medzi najvyššími hodnosťami v armáde.

Pokojné oslavy naďalej pokračujú v tureckých mestách.

Prečítajte si tiež: Pokus o prevrat nevyšiel. Turci oslavovali neúspech pučistov

21:25 Oslavy v tureckých mestách neutíchajú. Na istanbulskom námestí Takskim ľudia mávajú tureckými zástavami a stoja na pamätníku. Ľudia sa schádzajú aj v meste Kassimpasa. Zdá sa, že Turci vypočuli výzvy politických špičiek, aby prišli a zabránili tak prípadnému druhému pokusu o prevrat.

20:39 Analytik spoločnosti Finlord Boris Tomčiak v rozhovore pre SME o turizme v Turecku povedal, že "najprv boli teroristické útoky, neskôr hádka s Ruskom, teraz pokus o prevrat. Turecko dnes pre turistov nie je zaujímavé a tí radšej idú do bezpečných krajín - napríklad do Európy." Prečítajte si, čo môže nízky záujem ľudí o turizmus v Turecku spôsobiť krajine.

Prečítajte si tiež: Turecko tento rok v turizme stratilo a už ho nenahradí (rozhovor)

20:24 Ľudia v uliciach Ankary oslavujú neúspešný pokus o prevrat v krajine. Podľa Guardianu spievajú "Martýri nezomrú, krajina sa nerozdelí," či "Boh je veľký". Dav rovnako chváli prezidenta Erdogana.

19:58 Prezident Erdogan žiada prezidenta Spojených štátov Baracka Obamu, aby Turecku vydal duchovného Gülena, aby čelil obvineniam v súvislosti s pokusom o prevrat v krajine. Ak sú Spojené štáty naozaj strategickým spojencom Turecka, duchovného vydajú, povedal Erdogan pred davom v Instanbule. Ďalej uviedol, že za pokusom stojí malá časť armády, no nie samotná armáda. 

Dav podľa Guardianu krikom žiadal tresty smrti pre pučistov, na čo prezident zareagoval, že táto možnosť sa bude zvažovať v parlamente. "Armáda patrí nám, ale nie tá paralelná štruktúra. Vrchným veliteľom som ja," povedal. Erdogan opäť prisľúbil, že armádu a parlament očistí od všetkých, ktoré pokus podporovali.

19:27 Turecké úrady zadržali už druhého vysokopostaveného generála Akina Öztürka, ktorý bol veliteľom tureckého letectva. Informovala o tom tlačová agentúra Anadolu.

19:25 Americké letecké úrady zakázali dnes všetky lety medzi Spojenými štátmi a letiskami v tureckej Ankare a Istanbule. Zákaz sa týka aj letov do USA prevádzkovaných neamerickými leteckými spoločnosťami, informovala agentúra AP.

19:00 Z Košíc odleteli podvečer dva charterové lety s dovolenkármi z východného Slovenska do tureckej Antalye. Zaujímalo ich, či je tam bezpečne.

18:53 V súvislosti s pokusom o prevrat zadržali vysokopostaveného generála Adema Hudutiho. Ide o veliteľa časti pozemných jednotiek, ktoré majú základňu v meste Malatya a chránia hranice so Sýriou, Irakom a Iránom. Informovala o tom agentúra Anadolu. Podľa tureckých médií zadržali aj vysokopostaveného sudcu Alparslana Altana.

Altan je jedným zo 17 sudcov ústavného súdu. Údajne bol napojený na organizáciu, ktorú vedie duchovný Fethullah Gülen. Celkovo doteraz zadržali 2839 vojakov. Turecký minister spravodlivosti uviedol, že vyšetrovanie prebieha vo všetkých 81 provinciách.

18:48 Keď duchovný Gülen z amerického exilu začínal boj proti korupcii v Turecku, vyšetrovanie čoraz bližšie viedlo k okoliu súčasného tureckého prezidenta. Keď z korupcie obvinili aj Erdoganovho syna, z bývalého politického partnera sa stal nepriateľ. Kto je muž, ktorého vinia z organizácie puču?

Prečítajte si tiež: Terorista aj Erdoganov priateľ. Fethullaha Gülena vinia z organizácie puču

18:31 Krajina sa vrátila do normálu. Situácia v letoviskách je pokojná a nie sú hlásené žiadne incidenty, pričom na Atatürkovom letisku v Istanbule obnovili lety. Vyplýva to zo stanoviska, ktoré poskytlo veľvyslanectvo Tureckej republiky v SR.

Turecko je podľa neho vďačné a veľmi si váži vyjadrenia solidárnosti a podpory od slovenských predstaviteľov.

18:19 Turecko po pokuse o prevrat uzavrelo vzdušný priestor pre vojenská letadla, uvedlo v sobotu americké ministerstvo obrany. Vzdušné operácie na leteckej základni Inçirlik, odkiaľ štartujú lietadlá na operácie proti bojovníkom Islamského štátu v Sýrii a v Iráku, zastavili. Veliteľstvo pre oblasť upravuje letecké akciee, aby následky pre kampaň boli čo najmenšie. 

Spojené štáty zároveň pracujú s tureckými činiteľmi na tom, aby sa operácie na základni obnovili čo najskôr. Základňa je podľa hovorcu Pentagonu Petera Cooka bez dodávok elektrické energie, beží na prúde z generátorov.

18:14 O vydaní tureckých vojakov, ktorí s vojenskou helikoptérou pristávli v Grécku a požiadali tam o azyl, kolujú nejasnosti. BBC informuje, že podľa tureckého ministra zahraničných vecí Mevlüta Çavuşoglu Grécko vojakov vydá. Na Twitteri uviedol, že sa rozprával s rezortným kolegom Nikosom Kotziasom, ktorý vydanie potvrdil. 

Grécka strana však zatiaľ oficiálne vyhlásenie nevydala.

18:04 Na mimoriadnom zasadnutí parlamentu turecký premiér vyhlásil, že organizátori pokusu o prevrat nie sú vojaci, ale teroristi, ktorí zaútočili na parlament. Agentúra Reuters uviedla, že pokus o prevrat odsúdili všetky štyri hlavné politické strany.

Spolupráca medzi stranami má teraz nový začiatok a aj keď majú často rozdielne názory, môžu nájsť spoločnú reč, dodal premiér. Pokus o puč odsúdil i predseda najväčšej opozičnej Ľudovej republikánskej strany Kemal Kiliçdaroglu.

17:44 Ľudskoprávna organizácia Amnesty International uviedla, že Turecko by nemalo po potlačení pokusu o prevrat opätovne zaviesť trest smrti. Objavili sa už totiž výzvy na takéto potrestanie vodcov pučistov, píše DPA.

"Turecko sa zjednotilo pri obrane práv proti samozvanej junte. Vráťte sa k trestu smrti a tvrdo zasiahnite proti disentu - a víťazstvo bude stratené," uviedol výskumník AI pre Turecko Andrew Gardner. Stúpenci tureckej vlády počas demonštrácií skandovali za uplatnenie trestu smrti.

17:39 Nemecká kancelárka Angela Merkelová ostro odsúdila pokus o prevrat v Turecku. Súčasne vyzvala na zachovávanie demokratických hodnôt. 

"Je tragické, že tak veľa ľudí zaplatilo za tento pokus o prevrat životom. Krviprelievanie v Turecku sa musí teraz skončiť," uviedla Merkelová so zdôraznením, že je právom obyvateľov krajiny v slobodných voľbách rozhodnúť, kto im bude vládnuť. "Tanky na uliciach a letecké útoky proti vlastnému obyvateľstvu sú bezprávie," dodala.

Nemecko je podľa nej s Tureckom úzko späté, dennou spoluprácou v pozícii partnerov v NATO i prostredníctvom miliónov ľudí, ktorí žijú v Nemecku a majú rodinné korene v Turecku.

17:36 Zatýkanie v Turecku pokračuje. Úrady zadržali desať členov tamojšej Štátnej rady. Taktiež prebieha pátranie po ďalších 140 zamestnancov kasačného súdu, ktorý je obdobou ústavného súdu.

16:59 Bolo známe, že mnohí ľudia v Turecku sú nespokojní, ale je aj veľa prívržencov prezidenta Erdogana. Ukázali to aj posledné voľby, keď sa opäť dostal k moci. Aj keď s odretými ušami, hovorí Slovenka, ktorá 15 rokov prežila v Turecku.

Prečítajte si tiež: Slovenka v tureckom cestovnom ruchu: Po ruskej stíhačke je všetko inak

16:52 Erdogan i Dündar hovoria, že je potrebné odstrániť z armády priaznivcov duchovního Gülena. Práve v súvislosti s nepodareným prevratom a údajnému napojeniu na duchovného odvolala najvyššia súdna kontrolná rada 2745 sudcov. Odísť muselo aj päť členov samotnej rady, ktorá okrem iného má aj vplyv na zloženie časti tureckej obdody ústavného súdu. 

16:33 Turecká polícia vracia tanky, ktoré vojaci použili počas pokusu o prevrat, späť na vojenskú základňu.

16:31 Turecká vláda kritizovala Spojené štáty za to, že umožňujú exil duchovnému Fethullahovi Gülenovi v krajine. Krajina, ktorá poskytuje útočisko "vodcovi paralelného štátu", nemôže byť považovaná za priateľa Turecka, uviedol turecký premiér Binali Yildirim na tlačovej konferencii.

Premiér nepriamo kritizoval USA, pretože podľa neho nechápu obavy, ktoré v súvislosti v Gülenom vyjadruje Turecko. "Museli sme za to zaplatiť vysokú cenu," povedal Yildirim. Turecko už Spojeným štátom vyjadrilo želanie, aby Gülena vydali.

16:00 Americký minister zahraničných vecí John Kerry podľa Guardianu uviedol, že zvážia vydanie duchovného Fethullaha Gülena, ak turecká strana preukáže také dôkazy, ktoré obstoja v podrobnom vyšetrovaní.

15:49 Letecká spoločnosť Turkish Airlines obnovila po zmarenom pokuse o prevrat lety z medzinárodného letiska Ataturk v Istanbule. Niektoré zo zahraničných aeroliniek však víkendové lety zrušili, uviedla agentúra Reuters.

15:45 Turecká vojenská helikoptéra Black Hawk, ktorá pristála v gréckom prístave Alexandrupolis pred jedenástou hodinou miestneho času, mala na palube podľa gréckych úradov dvoch majorov, štyroch kapitánov a dvoch rotmajstrov. Turecké úrady však hovorili o dvoch majoroch, kapitánovi a piatich vojakoch. Zmätok však podľa BBC môže vyplývať z toho, že si vojaci z uniforiem odstránili hodnosti.

Grécke úrady sa žiadosťou vojakov o azyl bude zaoberať, turecký minister zahraničia však požiadal o ich vydanie. Grécke úrady uviedli, že helikoptéru vydajú čo najskôr.

15:35 Pokiaľ Erdogan pokus o prevrat ustojí, čomu zatiaľ všetko nasvedčuje, upevní svoju moc a získa zámienku na rozsiahle čistky v armáde, hovorí pre ČTK analytik Lukáš Kovanda. Tá pritom predstavuje brzdu islamizačných tendencií v krajine. Tieto tendencie trhy vnímajú podľa analytika nepriaznivo, o čom svedčí prepad tureckej líry k voči americkému doláru. 

15:20 Turecké sily pozatýkali všetkých vojakov, ktorí boli zabarikádovaní v ústredí armády v hlavnom meste Ankara. Agentúra AP o tom informovala s odvolaním sa na tureckú štátnu tlačovú službu Anadolu.

Armádnu centrálu, kde pokračovali boje aj po tom, ako vládni predstavitelia oznámili zmarenie puču, má teraz "detailne" prekontrolovať protiteroristická polícia. Televízna stanica NTV zverejnila zábery plukovníka a ďalších vojakov pri zatýkaní v ústredí, pričom niektorí kľačali na zemi s rukami za hlavou.

Podľa internteového vydania denníka Hrriyet niektorí zo zatknutých vojakov povedali vyšetrovateľom, že nevedeli o tom, že sú aktérmi pokusu o prevrat. Velitelia im totiž údajne tvrdili, že sa zúčastňujú na vojenských cvičeniach. Niektorí však priznali, že pochopili situáciu, keď videli civilistov, ako sa štverajú na tanky. Turecká vláda predtým uviedla, že v súvislosti s udalosťami z uplynulej noci bolo zatknutých už takmer 3000 príslušníkov armády.

14:57 Cestovné kancelárie na Slovensku momentálne nezaznamenali žiadne storná dovoleniek v Turecku. Pre TASR to uviedol prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Stanislav Macko. "Nemám žiadne signály od kolegov, že by dochádzalo k stornovaniu pobytov," podotkol.

Do Turecka dnes podľa jeho slov zo Slovenska odleteli dva charterové lety a jeden let sa, naopak, z Turecka vrátil. Dovolenky v tureckých letoviskách podľa Macka prebiehajú momentálne bezproblémovo. "Informácie, ktoré máme od našich delegátov z týchto oblastí, potvrdzujú, že tam nie sú žiadne problémy," skonštatoval.

Hovorca Letiska Košice Juraj Toth hovorí, že dnešné lety do tureckej Antalye, ktoré sú naplánované na 17.40 a 18.40 ostávajú v letovom poriadku a nič nenasvedčuje tomu, že by mali byť zrušené. "Najbližší let Turkish Airlines je na programe v utorok a taktiež by mal byť vypravený," dodal Toth.

14:43 Grécke úrady sa budú zaoberať žiadosťou o azyl ôsmich ľudí, ktorí prileteli do krajiny vojenskou helikoptérou. Tú okamžite vrátia do Turecka. Uvádza to agentúra Reuters s odvolaním sa na dva grécke vládne zdroje.

14:38 Turecká televízia NTV oznámila, že tamojšie úrady v dôsledku pokusu o štátny prevrat zbavili funkcie 2745 sudcov.

14:23 Agentúra Reuters priniesla stanovisko duchovného Fethullaha Gülena žijúceho v americkom exile. Práve jeho turecký prezident Erdogan obviňuje z komplotu proti vláde. Vo vyhlásení Gülen kategoricky odmieta akékoľvek obvinenia z účasti na prevrate a Erdoganove obvinenia ho urážajú. Podľa neho by sa mala moc odovzdať len po slobodných a férových voľbách.

14:18 Turecké médiá označili prvých možných strojcov neúspešného prevratu. Jedným z nich má byť generál Akin Ozturk, bývalý veliteľ tureckých leteckých síl. Do služobného dôchodku odišiel minulý rok v auguste. Druhou osobou, ktorá sa v médiách spomína, je generál - poručík Metin Iyidil. Ten je zodpovedný za výcvik pozemných síl.

14:12 Turecké protivládne sily sa zmocnili dnes jednej z fregát kotviacich na základni vojenského námorníctva G”lck, ktorá sa nachádza na pobreží Marmarského mora. Šéfa tureckej flotily pritom zajali ako rukojemníka, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z armády susedného Grécka.

13:52 S viac ako 510-tisíc vojakmi v aktívnej službe je turecká armáda početne druhou najväčšou v rámci NATO po americkej armáde. Po nástupe k moci tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana boli vo vojenskej hierarchii niekoľkokrát vykonané čistky.

Prečítajte si tiež: Turecká armáda patrí medzi najlepšie vycvičené na svete

13:22 Pokus o prevrat dovolenkujúci Slováci v Turecku takmer nepocítili. Ako uviedli pre TASR, noc bola relatívne pokojná a o aktuálnej situácii sa dozvedali najmä zo zahraničných médií a sociálnych sietí. Redaktorka TASR Alena Klepochová, ktorá dovolenkuje v rezorte pri tureckej Alanyi, vnímala túto noc ako pokojnú. "To, že sa niečo deje, bolo vidieť len podľa toho, že sa ľudia zhŕkli pri televízii na recepcii a sledovali správy," povedala.

Jediné problémy zaznamenala s internetom a nefungujúcim domácim televíznym kanálom. Informácie čerpala najmä cez zahraničné televízie. Spoločne so svojimi priateľmi bola v kontakte so slovenskou ambasádou, ktorá jej odporučila neopúšťať rezort. V hoteli im však nikto nič nekázal.

13:20 Predseda Európskej rady Donald Tusk vyjadril obavy z dôsledkov pokusu o vojenský prevrat v Turecku. Tusk varoval, že terajšia situácia v Turecku "sa zdá byť pod kontrolou, no zďaleka nie je stabilizovaná". "Napätie a výzvy v Turecku nie je možné vyriešiť zbraňami," povedal Tusk v mongolskom Ulánbátare, kde sa zúčastnil na ázijsko-európskom summite ASEM. To, ako bude Ankara reagovať na vzniknutú krízu, bude podľa Tuska rozhodujúce pre budúcnosť Turecka a jeho vzťahy s EÚ. "Našou nádejou je, že si udržíme Turecko ako centrálneho partnera," uzavrel šéf Európskej rady.

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz medzitým prostredníctvom siete Twitter privítal obnovenie "vlády zákona" v Turecku, ktorého stabilita je podľa neho "rozhodujúca pre celý región". Dodal, že Turci musia vo svojej krajine úplne zastaviť krviprelievanie, zabezpečiť deľbu moci a zaručiť dodržiavanie individuálnych práv.

Na vývoj v Turecku reagoval aj prezident USA Barack Obama, ktorý vyzval všetky zainteresované strany, aby podporovali demokraticky zvolenú vládu jeho tureckého náprotivku Recepa Tayyipa Erdogana. Vyzval tiež všetkých ľudí v Turecku, aby zachovali zdržanlivosť a vyhýbali sa násiliu.

13:16 Tisice príslušníkov tureckej komunity protestovali v niekoľkých nemeckých mestách proti neúspešnému pokusu časti armády o štátny prevrat v Turecku.

Najviac ľudí, asi 5000, sa zišlo na pokojnej demonštrácii pred tureckým konzulátom v Essene na západe Nemecka. Ďalšie dve tisícky prišli vládu prezidenta Erdogana podporiť pred veľvyslanectvo v Berline. Stovky až tisíce Turkov sa zhromaždili aj v Hamburgu, Karlsruhe či Stuttgarte.

Na stranu demokraticky zvolenej tureckej vlády sa postavila tiež nemecká kancelárka Angela Merkelová či minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier.

12:54 Turecký prezident Erdogan poslal masovú SMS na turecké telefónne čísla. V spáve vyzýva Turkov, aby sa zastali demokracie a mieru.

SMS bola podpísaná celým prezidentovým menom a prišla z domény "RT ERDOGAN".

12:44 Britská letecká spoločnosť British Airways zrušila všetky lety smerujúce do Turecka či von z krajiny.

12:38 Podľa informácií tureckej štátnej tlačovej agentúry Anadolu pučisti oužívali na komunikáciu aplikáciu WhatsApp. Bavili sa medzi sebou o blokáde istanbulskej premávky, ale aj o zastavení núdzovej komunikácie vlády.

12:33 Pokus o štátny prevrat neuspel vďaka "jednote a solidarite" tamojšieho obyvateľstva. Vyplýva to z vládneho vyhlásenia, ktoré poskytlo TASR veľvyslanectvo Tureckej republiky v Bratislave.

"Situácia, ktorá nastala v Turecku, bola pokusom pučistov o zvrhnutie demokraticky zvolenej vlády. Tento pokus bol jednotne a solidárne zmarený tureckým ľudom," píše sa v zverejnenom vyhlásení.

12:29 Turecký premiér Benali Yildirim vyhlásil, že pri pokuse o vojenský prevrat zahynulo 265 ľudí, vrátane 161 obetí medzi vládnymi silami a civilistami.

Premiér dodal, že ďalších vyše 1400 ľudí utrpelo zranenia v zmätku, ktorý nastal. Viac ako 2800 osôb je zadržaných.

12:23 V Grécku požiadalo osem tureckých občanov o politický azyl. Tí prileteli tureckou vojenskou helikoptérou a pristáli v severnej časti mesta Alexandrupoli. Išlo o sedem príslušníkov armády a jedného civilistu. Grécko ich zatklo za ilegálny vstup do krajiny.

Turecká strana požaduje ich vydanie.

12:19 Gruzínsky premiér Giorgi Kvirikašvili vyhlásil, že sa situáciou v Turecku zaoberala bezpečnostná rada. Témou boli možné hrozby, ktoré by z aktuálneho diania vyplynúť.

Zároveň uviedol, že Gruzínsko uzavrelo hranice s Tureckom.

12:10 Viceprezidentka Európskej komisie Federica Mogheriniová urgentne zvolala stretnutie ministrov zahraničných vecí členských štátov Európskej únie, aby prehodnotili situáciu v Turecku. Ministri sú práve na samite v Mongolsku.

12:09 Turecko uviedlo, že krajina, ktorá sa postaví na stranu duchovného Fethullaha Gülena, už nebude s krajinou v priateľskom vzťahu, ale vo vojne s ňou. Duchovného turecký prezident podozrieva zo zosnovania pokusu o prevrat. Gülen momentálne žije v exile v Spojených štátoch.

12:06 Expert na Turecko z think-tanku Brookings Institution si myslí, že Erdogan sa veľmi obáva, že príde o svoju moc a je veľmi paranoidný, pričom tento pokus všetko ešte zhorší, pretože má dôvod, aby pretlačil svoju agendu.

Prečítajte si tiež: Bol to neprofesionálny, zbabraný pokus o prevrat, hovorí expert na Turecko.

12:01 Premiér Yildirim pri otázke či kvôli vysporiadaniu sa s pučistami obnoví trest smrti odpovedal, že vláda schváli potrebné právne kroky.

11:44 Turecký premiér spresnil počet obetí, ktoré zomreli počas pokusu o prevrat na 161. Do tohto nezarátal 104 pučistov, ktorí tiež prišli o život. Pri pokuse bolo tiež zranených viac ko 1440 ľudí. 

Počet príslušníkov armády, ktorých v krajine zadržali, sa zvýšil už na 2839. Premiér vyzval ľudí, aby v sobotu v noci vyšli do ulíc a námestí s tureckými vlajkami.

11:35 Ministerstvo zahraničných vecí SR pre momentálnu situáciu v Turecku aktualizovalo cestovné odporúčanie do tejto krajiny. Podľa rezortu diplomacie by Slováci mali zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí Turecka, najmä do Ankary a Istanbulu. Ministerstvo vníma situáciu ako neprehľadnú.

Slovákom preto odporúča, aby počas svojho pobytu na celom území Turecka zachovali pokoj, nevychádzali z ubytovacích zariadení, nezapájali sa do verejných zhromaždení a akcií v uliciach miest, najmä v Ankare a Istanbule. Podľa ministerstva by mali Slováci obmedziť pohyb po krajine a striktne dodržiavať pokyny miestnych bezpečnostných zložiek. Situácia v tureckých prímorských letoviskách je pokojná a letisko v Antalyi a v Izmire je v prevádzke.

11:32 Turecký premiér Binali Yildirum vo vyhlásení pred médiami v Ankare uviedol, že pokus o prevrat v zanechá na demokracii v krajine čiernu škvrnu. Pučistov nazval teroristami. Vydajú ich tureckému zákonu, ktorý ich patrične potrestá. Národ podľa neho nikdy neodpustí týmto ľuďom, ktorí sa dopustili zrady a poďakoval polícii a tiež tým, ktorí sa tankom postavili a riskovali životy.

11:20 Povahou tyranský a so sklonom k neobmedzenej vláde vyhral Erdogan desiate voľby za sebou od roku 2002. Polovica Turkov mu dôveruje bez výhrad a mnoho jeho stúpencov v noci na sobotu vypočulo jeho výzvu a vyšli do ulíc. Pre nich je to spoločný boj.

A vojaci, ktorí by chceli znovu vyjsť s tankami do ulíc, by sa mali radšej uistiť, že majú širokú podporu, a to nie len v rámci armády, píše sa v analýze Financial Times.

11:13 Turecká štátna agentúra uviedla, že vojaci, ktorí ovládajú budovu generálneho štábu v Ankare, chcú vyjednávať možnosti vzdať sa. Podľa predstaviteľov prezidentskej kancelárie je to posledná budova, ktorú pučisti držia.

10:57 BBC informuje, že turecká vláda zváži zavedenie trestu smrti pre tých, ktorí sa pokusu o prevrat zúčastnili. Mehmet Muezzinoglu, zástupca šéfa vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja.

Po jeho vyjadrení sa hashtag #Idamistiyorum (Chcem trest smrti) stal jedným z najvyhľadávenších na Twitteri v Turecku.

10:51 Katar v sobotu odsúdil pokus o prevrat a emír šajch Tamím bin Hamad Sání v telefonáte s prezidentom Erdoganom vyjadril podporu pre kroky jeho vlády a udržanie stability v krajine. 

Írán akt tiež odsúdil, vláda v Teheráne vyjadrila podporu tureckej vláde demokraticky zvolenej tureckým ľudom.  Ostatné arabské krajiny v Perskom zálive verejne pokus o prevrat nekomentovali.

ISTANBUL. Pri pokuse o štátny prevrat zahynulo 104 armádnych pučistov. Podľa agentúry Reuters to uviedol zastupujúci náčelník generálneho štábu Ümit Dündar. Taktiež potvrdil smrť ďalších 90, z ktorých bolo 47 civilistov. Prevrat sa podľa Dündara podarilo zmariť, bojuje sa už iba o budovu generálneho štábu v Ankare. 

Medzi 90 obeťami je podľa Dündara, ktorého do čela štábu dočasne menoval premiér Binali Yildirim, okrem civilistov započítaných aj 41 policajtov a davaja vojaci. 

Dündar potvrdil aj informáce médií o 1563 zadržaných vojakoch, ktorí sa pokusu o prevrat zúčastnili. 

Budovu generálneho štábu v Ankare už predtým opustilo asi 200 neozbrojených účastníkov prevratu.

Prezidentský úrad vyzval občanov, aby neopúšťali ulice a zabránili ďalšiemu možnému pokusu o prevrat. 

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 2. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 3. Šanca pre mladé talenty z oblasti umenia, vedy či športu
 4. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online
 5. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime
 6. Stotisíc ľudí rozhodlo: Nadácia banky rozdelí štvrť milióna eur
 7. Slovensko má historicky najvyšší počet ľudí bankujúcich online
 8. ZSE ako jediné prináša Virtuálnu batériu pre fotovoltiku
 9. First moment: Španielske pobrežie patrí medzi najpredávanejšie
 10. Je lepšie menučko, alebo domáca strava? Týždeň sme varili doma
 1. Podnikanie a významné ukazovatele v roku 2019
 2. Smartfóny Samsung Galaxy S priniesli množstvo inovácií
 3. eKasa prichádza na Slovensko
 4. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 5. 4 úkony, ktoré treba absolvovať po založení s.r.o.
 6. Konferencia - EU support for research
 7. A dynamic year in the industrial and logistics sector
 8. Hotovosť je na ústupe. Karty akceptujú aj v kostole či na ulici
 9. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 10. Zápis do Registra partnerov vo verejnom sektore
 1. Na dôchodok si možno sporíte zle. Šesť zásad správneho šetrenia 18 984
 2. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku 13 288
 3. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu 11 408
 4. Je lepšie menučko, alebo domáca strava? Týždeň sme varili doma 8 366
 5. Hotovosť je na ústupe. Karty akceptujú aj v kostole či na ulici 4 938
 6. First moment: Španielske pobrežie patrí medzi najpredávanejšie 4 647
 7. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online 4 289
 8. Esin Group: Líder Iniciatívy poľnohospodárov vydiera 4 192
 9. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime 4 076
 10. Zbrojársky líder z Považia pomáha ľuďom 4 029

Téma: Recep Tayyip Erdogan


Článok je zaradený aj do ďalších tém Turecko, Pokus o prevrat v Turecku

Hlavné správy zo Sme.sk

AUTO

Mazeová pre SME: Američania sú silný národ. Aj preto Vlhová trpí

Slováci a Slovinci majú podobnú kultúru.

PLUS

Velikáni podvodu dokázali predať Eiffelovku aj linku pražskej električky

V minulosti ľudí podvádzali skutoční velikáni svojho remesla.

Neprehliadnite tiež

Trump hnevá Muska. Múr mu môže zrušiť kozmodróm

Z mexickej hranice majú štartovať vesmírne lode.

Múr na hranici s Mexikom.

Asad odmietol diskusiu s opozíciou o novej ústave krajiny

Konflikt sa nedarí ukončiť už osem rokov.

Sýrsky prezident Asad.

Poľský premiér zrušil cestu na summit V4 a Izraela v Jeruzaleme

Správa sa objavila v čase roztržky medzi Izraelom a Poľskom.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki.

Princ bin Salmán začal turné po južnej Ázii a Číne

Saudskoarabský korunný princ pricestoval do Pakistanu.

Ilustračné foto

Irán predstavil novú ponorku triedy Fátih domácej výroby

Strely sú schopné zasiahnuť Izrael i americké základne v regióne.

Iránska ponorka.