BRATISLAVA, ANKARA. Piatkový pokus o vojenský štátny prevrat v Turecku tamojšia vláda potlačila. Prezident Recep Tayyip Erdogan ho označil za vlastizradu a sľúbil čistky v armáde.
"Nikto nečakal, že malá časť armády sa pokúsi o prevrat," povedal v rozhovore pre Vox Omar Taspinar, expert na Turecko z think-tanku Brookings Institution.
Krajinu polarizoval rozpor medzi ľuďmi, ktorí prezidenta podporovali a tými, ktorí vystupovali proti jeho islamským a autokratickým rozhodnutiam, hovorí.

Velenie sa nezapojilo
Tiež si myslí, že dôstojníkom sa nepodarilo stanoviť postup či jednotu velenia, pričom vrchné velenie armády sa do prevratu nezapojilo. "Bol to neprofesionálny, nezorganizovaný a zbabraný pokus o prevrat," povedal Taspinar.
Keďže v minulosti pri podobných pokusoch armáda konala jednotne, ovládla médiá, vládne inštitúcie, politikov a poslala premiéra za mreže. Chaos pri tomto pokuse o prevrat naznačil, že iba časť armády sa zapojila.
Skutočnosť, že Erdogan bol voľný a podarilo sa mu cez médiá získať podporu stúpencov, tiež pomohla. Polícia ostala verná prezidentovi.
Odborník si myslí, že Erdogan sa veľmi obáva, že príde o svoju moc a je veľmi paranoidný, pričom tento pokus všetko ešte zhorší, pretože má dôvod, aby pretlačil svoju agendu - môže povedať, že pokus o prevrat dokazuje, že Turecko potrebuje jeho agendu a novú ústavu.

Armáda už nie je silná
"Myslím si, že to, čo sa v Turecku stalo, dokazuje, že v krajine je nebývalá situácia. Armáda už nie je taká silná, nemá žiadnu reťaz velenia," pokračuje.
Erdogan nakoniec pokus o prevrat zvládne a zavedie ešte tvrdšiu diktatúru a práve teraz nastal čas pre Európu a Spojené štáty, aby zasiahli a povedali, že Erdogan musí byť viac inkluzívny a demokratický. USA majú nad Tureckom vplyv, no Európa má vzhľadom na snahu krajiny patriť do Európy lepšiu pozíciu.
Európa by sa nemala poddať zastrašovaniu Turecka, pretože je dôležité v otázke migračnej krízy, dodal expert.
