PARÍŽ/WASHINGTON. Twitter zakročil a stiahol príspevky islamských extrémistov oslavujúcich štvrtkový útok vo francúzskom Nice.
Informovala o tom v sobotu agentúra Reuters s tým, že si tým Twitter vyslúžil zriedkavú pochvalu. Táto sociálna sieť je často terčom kritiky, podľa ktorej poskytuje platformu pre násilnú propagandu.
Sloboda slova a Twitter

Nielen pre Twitter, ale aj pre Facebook a ďalšie sociálne siete znamenala vlna násilností počas posledných niekoľkých mesiacov značnú výzvu.
Pokiaľ ide o útok v Nice, vyskytlo sa na Twitteri najmenej 50 účtov, ktoré ospevovali útočníkov čin. Všetky používali v arabčine hashtag Nice, uviedla súkromná skupina Projekt proti terorizmu (CEP), ktorá monitoruje a hlási extrémistický obsah na sieti.
Mnohé z týchto účtov sa podľa skupiny objavili prakticky bezprostredne po útoku, ktorý si vyžiadal viac ako 80 mŕtvych a na 200 zranených.
Vzorec bol podobný tomu, čo sa na Twitteri odohrávalo po minuloročnom a tohtoročnom útoku v Paríži a Bruseli. Twitter, ktorý kedysi zastával puristický prístup k slobode slova, od tej doby zaujal oveľa prísnejší postoj a v prípade útoku v Nice zareagoval podstatne rýchlejšie, uviedol Reuters.

Sociálna sieť reagovala okamžite
Vstupy glorifikujúce masaker v Nice zmazal počas niekoľkých minút, uviedol CEP vo vyhlásení. "Bolo to prvýkrát, čo Twitter reagoval tak účinne."
Ako Twitter, tak aj Facebook, alebo napríklad YouTube sa naďalej stretávajú so zásadnou dilemou, ktorá predstavuje účinné rozlíšenie medzi tým, čo sú obrazové záznamy zdieľané s cieľom glorifikovať či ospevovať násilie, a tým, čo zdieľajú obete dokumentujúce, čo sa deje.
Napríklad začiatok piatkového pokusu o vojenský prevrat v Turecku najprv sprevádzalo obmedzenie sociálnych sietí. Ako sa však udalosti vyvíjali ďalej, boli tieto opatrenia zmiernené a ľudia začali na Facebook pridávať videá z prebiehajúcich udalostí a posielať vstupy na Twitter.
Internetové spoločnosti v posledných dvoch rokoch neustále aktualizujú podmienky svojich služieb, aby vytvorili jasnejšie - a v mnohých prípadoch prísnejšie pravidlá toho, aký obsah je prípustný.