ISTANBUL, BRATISLAVA. Tanky v uliciach, lietadlá nad hlavným mestom a vojaci, ktorí navonok preberajú moc. Zábery z noci z piatka na sobotu vyzerali chaoticky.
Keď ráno vystúpil prezident Recep Tayyip Erdogan, bolo prakticky jasné, že prevrat sa skončil. Armáda nevyhrala a pri moci ostáva prezident a ním menovaná vláda.
Chaos mohol vystrašiť tisíce Slovákov, ktorí sa v súčasnosti nachádzajú v Turecku. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí registruje 1608 občanov v krajine, v skutočnosti ich môže byť aj niekoľkonásobne viac.

Nikdy neboli v ohrození
Faktom ostáva, že slovenskí turisti, ak sa práve v noci nepohybovali v istanbulských uliciach, neboli nikdy v nebezpečenstve.
Turecká armáda nepreberá moc, aby útočila na cudzincov, podľa republikánskej tradície preberá moc práve vtedy, keď sa obáva, že demokracia a tým aj bezpečnosť cudzincov je v ohrození.
Od vzniku štátu v roku 1923 tak urobila trikrát.

Kým české ministerstvo zahraničných vecí odporúča občanom, aby do krajiny necestovali, slovenské len odporúča zvážiť cestu do Istanbulu a do Ankary.
"Odporúčame zachovať pokoj, nevychádzať z ubytovacích zariadení a dodržiavať pokyny miestnych zložiek," píše na webe ministerstva.
Čo sa teda stalo? Ak má Erdogan krajinu naozaj pod kontrolou, zrejme bude prebiehať séria zatýkaní, ktorá sa však bude týkať prevažne armádnych špičiek.
Tie sa môžu brániť a teoreticky môže prísť k ďalším konfliktom.
Mohli by sa odohrávať práve v spomínanom Istanbule alebo v Ankare, preto varujeme pred týmito mestami. V letoviskách sú armádne špičky akurát na dovolenkách.
Aj keď letisko v Istanbule je uzatvorené, do Antalye sa naďalej lieta.
Ak by aj armáda prebrala moc, veľa by sa pre turistov nezmenilo. Vyzeralo by to podobne ako v Egypte pred rokom 2011, keď dav zvrhol prezidenta Husního Mubaraka.

Turistov nevidno
Turisti vládu autokratického prezidenta pocítili prakticky len v tom, že letoviská strážili vojaci a pri cestách do Káhiry videli na bilbordoch tvár "večného" prezidenta.
Aj turecká armáda si uvedomuje, že turizmus prispieva asi desiatimi percentami k HDP krajiny a závislých od neho je asi deväť percent všetkých pracovných miest.