WASHINGTON, NICE. Francúzsky premiér Manuel Valls v piatok vyhlásil, že je presvedčený, že útočník z Nice bol organizovaným islamistom, aj keď to vyšetrovanie ešte nepotvrdilo.
"Je to terorista, ktorý bol nepochybne nejakým spôsobom spojený s radikálnym islamistom," povedal Valls pre televíziu France 2.
Súčasne poprel, že by zlyhali bezpečnostné zložky.

Tajným službám známy nebol
Minister vnútra Bernard Cazeneuve pre televíziu TF 1 odpovedal záporne na otázku, či sa podarilo preukázať kontakty 31-ročného rodáka z Tunisu s radikálnym islamom. "Máme tu indivíduum, ktoré nebolo tajným službám známe z aktivít v spojení s radikálnym islamizmom," citovala ho agentúra DPA.
Podľa prokuratúry páchateľ útoku Mohamed Laouaij Bouhlel - Tunisan žijúci vo Francúzsku - nebol tajným službám známy.
Prokurátor Francois Molins informoval, že Bouhlela poznala polícia a justičné orgány z prípadov vyhrážania, násilia, krádeže a škôd na majetku, ktoré sa stali v rokoch 2010-2016. Bouhlela odsúdil 24. marca trestný súd v Nice na šesť mesiacov väzenia podmienečne, a to za násilie spáchané zbraňou v januári.
Molins povedal, že "muž bol na druhej strane úplne neznámy pre tajné služby... a nikdy nebol zaradený na zoznam osôb podozrivých z radikalizácie".
Obama nariadil spustiť vlajky
Prezident USA Barack Obama v piatok nariadil, aby nasledujúce štyri dni boli na pol žrde spustené vlajky v amerických vládnych zariadeniach, vrátane veľvyslanectiev a konzulátov v zahraničí, a to na pamiatku obetí útoku vo francúzskom Nice. Informovala o tom tlačová agentúra AP.
Obama nariadil, aby vlajky zostali spustené až do západu slnka v utorok 19. júla.
Americký líder vydal už vo štvrtok večer vyhlásenie odsudzujúce útok v Nice, pri ktorom bolo zabitých najmenej 84 ľudí a ďalších vyše 200 osôb utrpelo zranenia. Obama bude podľa očakávania o útoku rozprávať aj na dnešnej recepcii pre zahraničných diplomatov v Bielom dome.
Zatelefonoval tiež francúzskemu prezidentovi Francoisovi Hollandovi a vyjadril mu sústrasť v mene amerického ľudu.