PARÍŽ, BRATISLAVA. Ten výrok niektorí chápu ako reálnu hrozbu či preháňanie a vyvolávanie strachu. Ak je však pravdivý, Francúzsko je na pokraji násilných nepokojov.
„Už čoskoro dôjde ku konfrontácii medzi moslimami a krajinou pravicou,“ povedal v máji podľa AFP šéf spravodajskej služby DGSI Patrick Calvar. „Jeden alebo dva útoky a stane sa to. Musíme to preto predvídať a blokovať skupiny, ktoré by mohli vyvolávať násilné zrážky.“

Najväčší sviatok
O dva mesiace neskôr Francúzsko oslavovalo svoj národný sviatok, výročie dobytia Bastilly. Krajina si vydýchla, že zvládla európsky futbalový šampionát, a vtedy to prišlo.
Večer sa dav v juhofrancúzskom Nice zhromaždil na promenáde pri Azúrovom pobreží, aby si pripomenul hlavný sviatok Francúzskej republiky. Namiesto toho sa stal obeťou toho prvého z útokov, pred ktorými varoval Calvar.
Rodák z Tuniska s francúzskym občianstvom prešiel s kamiónom viac ako 80 ľudí. Až po dvoch kilometroch ho zastavili policajti.
Takýmto útokom sa nedá zabrániť, hovorí pre SME bezpečnostný analytik Andor Šándor. „Ak vám niekto povie, že stopercentne ochráni verejné námestia, letiská, podzemné dráhy a podobne, tak jednoducho klame. Musíme sa s tým naučiť žiť,“ vyhlásil.

Pod hrozbou terorizmu
„Celé Francúzsko je pod hrozbou islamského terorizmu,“ povedal v skorých ranných hodinách pred kamerami francúzsky prezident Francois Hollande. Ten sa o rok pokúsi o znovuzvolenie, no bude musieť vysvetliť, prečo bezpečnostné zložky pod jeho vedením nezabránili tretiemu väčšiemu teroristickému útoku za rok a pol.
Ako hlavný súper sa javí šéfka krajne pravicového Národného frontu Marine Le Penová. Rastie najmä vďaka protiislamskej rétorike, podporuje ju strach z ďalších útokov. V prieskumoch má stabilne okolo tridsať percent, podľa väčšiny z nich by prvé kolo volieb vyhrala, Hollande by v postupovej dvojke neskončil.
„Nemali by sme len pozerať na ďalšie útoky a počítať obete bez toho, aby sme konali,“ uviedla v tlačovom vyhlásení po útoku v Nice. „Sme naozaj odhodlaní zavádzať opatrenia, ktoré som už predstavila, ktoré majú bojovať proti radikálnemu islamizmu.“
Boj s islamizmom v jej predstavách skôr pripomína boj s islamom a moslimami. Výrazné obmedzenie prijímania utečencov, predlžovanie procesu získania občianstva či uzatvorenie hraníc, aby sa vo Francúzsku obmedzil Schengen.

Nemusí jej to pomôcť
„Útoky sa nemusia nutne premietnuť do podpory Le Penovej, hovorí pre SME analytik Euractiv.sk Pavol Szalai. „Voľba Francúzov v budúcoročných prezidentských voľbách bude závisieť aj od iných faktorov – od nových bezpečnostných opatrení, od vývoja ekonomiky či, nedajbože, od ďalšieho útoku pred voľbami.“