Útočníka, ktorý zabíja ľudí kamiónom, je takmer nemožné odhaliť. Štáty sa preto začínajú sústrediť na prácu s deťmi na školách a v ich komunitách, tvrdí odborník na radikalizmus Jan Stehlík z českej neziskovej organizácie Evropské hodnoty.
Prečo takéto útoky vidíme najmä vo Francúzsku?
„V terorizme nejde len o Francúzsko, pôvodne sme videli útoky v Madride, Londýne a potom po celej západnej Európe. Nedávno bol útok v Bruseli. Ale je pravda, že za posledné dva roky sme videli masové útoky najmä vo Francúzsku. Sčasti je to spôsobené tým, že je tam najväčšia moslimská komunita a dochádza tam k celkom veľkej destabilizácii v okolí Paríža, ale aj iných oblastiach.“

Prečo sa také útoky nestávajú tak často napríklad v Nemecku?
„Pôvod moslimskej komunity v Nemecku je najmä z Turecka, pričom Francúzsko má moslimskú komunitu aj z iných krajín. Tento faktor môže ovplyvňovať šírenie radikálneho islamu. V Turecku na jednej strane radikálny islam nie je až taký populárny a na druhej strane Turecko v Nemecku každý deň rozposiela, nazvime to modlitby, ktoré majú moslimovia v mešite nasledovať. Takže majú špecifický typ islamu. Pre radikálov z Islamského štátu alebo iných teroristických organizácií je potom ťažké vytvoriť v tejto komunite alternatívny obraz islamu. Nie je to nemožné, ale je to rozhodne ťažšie ako napríklad vo Francúzsku.“

V Nice pravdepodobne zabíjal osamelý vlk. Ako sa takí ľudia radikalizujú?
„Nerád používam termín osamelý vlk. Hlavným dôvodom je, že drvivá väčšina, ak nie všetci teroristi, sa radikalizujú v komunitách. Málokto to zaznamenal, ale minulý mesiac vo Francúzsku islamský radikál ubodal policajta a jeho priateľku u nich doma. Dokonca existuje video, kde tento útočník prehovára k svojim nasledovníkom a vysvetľuje svoju motiváciu. Nie sú to teda osamelí vlci v tom zmysle, že ráno vstanú a povedia si, že pôjdem zabíjať ľudí.“

Ako sa teda títo ľudia stanú teroristami?