NICE, BRATISLAVA. Teroristické útoky na sociálnych sieťach vyvolávajú rozruch – solidárny hashtag #PrayForNice na Twitteri použili počas dvanástich hodín po útoku už 1,8 milión ráz. Nie všetky hashtagy však majú len symbolický charakter.
Skutočná pomoc na twitteri
Miestny úrad na twitteri vyzval občanov, aby pomocou #PortesOuvertesNice (otvorené dvere v Nice) poskytli prístrešok ľudom, ktorí boli v čase útoku v uliciach.
Zdôraznil, aby verejne neuvádzali svoje adresy a na dohodu používali súkromné správy.
Loading
...
Pre myšlienku sa nadchli mnohí novinári i občania, čo paradoxne spôsobilo problémy. Medzi všetkými správami o tom, že iniciatíva vznikla, len ťažko nájsť skutočné ponuky dočasného ubytovania.
Ďalším významným hashtagom sa stal #RechercheNice, ku ktorému ľudia uverejňujú fotky príbuzných, ktorí sú nezvestní. Už sa odohral aj jeden pozítivný prípad, keď matka našla svoje stratené osemmesačné dieťa.
Taxislužby dokonca ponúkali po útokoch svoje služby zadarmo.
Loading
...
Loading
...
S útokmi pribúda i cynizmus
Po tom, ako teroristi zavraždili niekoľkých redaktorov satirického týždenníka Charlie Hebdo, vznikol na sociálnych sieťach slávny hashtag #JeSuisCharlie. Jeho obmeny začali ľudia používať po každom teroristickom útoku, po Nice už ich ale podľa niektorých užívateľov bolo priveľa.


Jeden z užívateľov na twitteri sa vysmieval i z hashtagu #RecherchesNice, v meste vraj stratil pokémona z hry Pokémon Go.
Loading
...
Na situáciu rýchlo zareagoval i Facebook, keď zaviedol špeciálny mechanizmus, ktorý automaticky posielal správy ľuďom v okolí Nice. Má slúžiť rodinným príslušníkom na zistenie, či sú ich príbuzní v poriadku.

