PARÍŽ, BRATISLAVA. V roku 2009 bola zamestnankyňou známej konzultačnej firmy vo Francúzsku prepustili po tom, čo odmietla zložiť hidžáb, moslimskú šatku pokrývajúcu vrchnú časť hlavy. Po stretnutí s klientom v Toulouse prišla sťažnosť jej nadriadeným, ktorá hovorila o „strápnení“ kolegov, ktorí s ňou pracujú.
Následne aj žiadosť, aby sa takéto situácie neopakovali a nabudúce „žiadne ďalšie šatky neposielali“, uviedol Guardian.
Nemohla komunikovať s klientmi
Po výzve firmy, aby nenosila hidžáb do práce, odmietla toto nariadenie rešpektovať. To viedlo k následnému prepusteniu. Ako dôvod firma uviedla, že zamestnankyňa „nemohla správne komunikovať so svojím klientom a to bránilo rozvoju firmy,“ uviedol Guardian.
V roku 2015 tento prípad predložila Európskemu súdnemu dvoru ako diskrimináciu zo strany zamestnávateľa. Podľa posudku Eleanor Sharpstonovej, britskej zástupkyni na Európskom súdnom dvore, má firma neutrálne pravidlá obliekania a preto ide o priamu diskrimináciu.
„Nič nenasvedčuje tomu, že pani (Asma) Bougnauiová, nemohla plniť svoje povinnosti ako zamestnanec, tým že nosila islamskú šatku. Firma však pri jej prepustení odkazovala na jej odbornú nespôsobilosť,“ uviedol The New York Times.
Len verejné priestranstvá
Francúzsky zákon, ktorý vstúpil do platnosti v roku 2010, zakazuje nosiť oblečenie pokrývajúce tvár ako nikáb, burku ale nezahŕňa napríklad iný tradičný moslimský odev čadór. Vzťahuje sa len na verejné priestranstvá a prácu vo verejnom sektore.
Podľa Sharpstonovej tak Bougnauiová neporušila zákon. Ten by nedodržala len v prípade, ak by si zakryla tvár úplne, a tak nedala priestor očnej komunikácii medzi klientom a predstaviteľom spoločnosti.
Konečné rozhodnutie súd vydá budúci mesiac.
Autor: Janka Matiašová