BRUSEL. Európska únia chce čo najrýchlejšie začať rokovania s Britániou, ktorá má od stredy novú premiérku Theresu Mayovú. Najvyšší lídri inštitúcií EÚ krátko po jej nástupe do funkcie oznámili, že očakávajú "rýchlu reakciu" Londýna ohľadom rokovaní o brexite.

Lídri s jednotnou líniou
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker na svojom účte na Twitteri napísal, že brexit vytvoril novú situáciu, na ktorú musia Spojené kráľovstvo a EÚ čo najskôr reagovať. "Teším sa na oznámenie vašich zámerov na túto tému," uviedol Juncker.
"Otázka lídrov už bola vyriešená, teraz očakávam, že začneme rýchlo pracovať na obnovení stability," doplnil ho predseda europarlamentu Martin Schulz. K vyhláseniam sa pridal aj predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý chce s novou britskou premiérkou čo najskôr nadviazať "plodné pracovné vzťahy".
Podľa tlačovej agentúry Belga v rovnakom duchu vystupujú aj národní lídri krajín EÚ ako francúzsky prezident Francois Hollande, belgický premiér Charles Michel i nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá sa chce s Mayovou osobne stretnúť.

Čakajú na zloženie vlády
Británia sa však s "rozvodovým procesom" neponáhľa. Nový minister financií Philip Hammond vyhlásil, že Británia ešte nerozhodla o tom, kedy aktivuje článok 50 Lisabonskej zmluvy, aby tak umožnila oficiálny proces odchodu krajiny z EÚ.
Najskôr podľa neho treba počkať na ukončenie procesu vytvárania novej vlády, a keď budú všetci členovia kabinetu vymenovaní, nový tím "si sadne a začne diskusie o stratégii rokovaní" s EÚ.
Hammond priznal, že rozhodnutie voličov zahlasovať za brexit predpokladá aj to, že Británia opustí jednotný trh EÚ, pričom Londýn bude musieť vyrokovať novú dohodu o prístupe na európsky trh, už len v postavení "blízkych susedov a obchodných partnerov".