RAKKA. Pred dvoma rokmi s veľkou slávou vyhlasovali vznik ich štátu v Sýrii a Iraku. Dnes aj napriek vlne teroristických útokov po celom svete pripravuje Islamský štát svojich podporovateľov na prípadný kolaps samozvaného kalifátu.
Vo verejných vyhláseniach aj v bojových akciách v Sýrii oznamujú lídri skupiny, že teroristická organizácia stráca šťastie na bojovom poli a pripravujú sa na možnosť, že ich zostávajúce bašty môžu padnúť.
Islamisti tiež sľubujú, že budú pokračovať v poslednej vlne násilia. Americkí experti na boj proti terorizmu si myslia, že aj posledné útoky v Istanbule a v Bagdade boli do značnej miery reakciou na vojenské zvraty v Iraku a v Sýrii.
Podľa analytikov budú podobné teroristické útoky pokračovať a dokonca môžu zosilnieť, aspoň spočiatku, kým sa skupina vyvinie z kvázi štátu s teritoriálnymi ziskami na tieňovú a rozptýlenú skupinu s pobočkami a teroristickými bunkami na najmenej troch kontinentoch.
Kým strata fyzickej formy by predstavovala pre Islamský štát veľkú stratu – čo môže skomplikovať napríklad možnosti získavať financie, trénovať naverbovaných ľudí alebo plánovať komplexnejšie operácie – decentralizovaný charakter skupiny znamená, že Islamský štát bude v najbližšom čase ešte nebezpečnejší. Tvrdia to súčasní aj bývalí americkí úradníci a odborníci na terorizmus.
„Kým al-Káida bola hierarchická a nejako kontrolovaná, títo ľudia nie sú. Majú všetku energiu a nepredvídateľnosť populistického hnutia,“ hovorí Michael Hayden, bývalý generál letectva, ktorý stál na čele CIA od roku 2006 do roku 2009.
Loading
...
Strácajú, no žijú
Lídri Islamského štátu vo verejných vyhláseniach a rozhovoroch trvajú na tom, že kalifát je stále životaschopný, no uznávajú, že vojenské neúspechy si vynútili zmenu stratégie.
„Zatiaľ čo v Sýrii a Iraku je jadro našej organizácie pod útokom, boli sme schopní expandovať a presunúť časť nášho veliteľstva, médií a bohatstva do iných krajín,“ hovorí v internetovom rozhovore dlhodobý operátor Islamského štátu.
„Každý deň nás oslovujú ľudia, ktorí chcú prísť do kalifátu,“ hovorí člen Islamského štátu, ktorý s novinárom hovoril pod podmienkou zachovania anonymity. „Ale my im hovoríme, aby radšej zostali doma a vykonali niečo tam,“ dodáva.
Náznaky zúfalstva vo vnútri kalifátu však každý týždeň pribúdajú. Podľa minulotýždňovej správy analytickej spoločnosti IHS sa územie ovládané Islamským štátom za prvých šesť mesiacov tohto roku zmenšilo o dvanásť percent.
Po sérii komuniké vydaných v sýrskej enkláve Islamského štátu minulý mesiac zatvorili internetové kaviarne v jednej provincii a v ďalšej nariadili zničenie televíznych aj satelitných antén.
Tieto príkazy, prezentované ako snaha eliminovať nástroj „šírenia názorov neveriacich“, efektívne odstrihnú prístup k správam z okolitého sveta.

Kalifát, ktorý upadá
Niečo signalizujú aj ďalšie správy a vyhlásenia vydané členmi Islamského štátu v posledných šiestich týždňoch, teda v čase, keď sa ich bojovníci stiahli na viacerých frontov od Fallúdže v centrálnom Iraku až po sýrsko-turecké hranice.
Aj redakčný úvodník v týždennom newslettri Islamského štátu al-Naba spomínal ponurú perspektívu kalifátu, kde uznáva, že všetky získané územia nakoniec môžu stratiť. Len pred dvoma rokmi ohlasovali lídri džihádistov začiatok novej éry svetovej histórie založením islamského kalifátu, ktorý v tom čase zaberal časť východnej Sýrie a väčšinu západného a severného Iraku, teda asi teritórium o veľkosti Veľkej Británie.
Redakčný úvodník s názvom ‚Križiacke ilúzie v ére kalifátu‘ sa snaží presvedčiť stúpencov džihádistov, že Islamský štát prežije aj keď všetky ich mestá padnú do rúk „nepriateľských križiakov“ zo Západu či Ruska.
„Križiaci a odpadlíci viery žijú v ilúzii, že raz budú môcť zničiť všetky provincie Islamského štátu tak, že po nich neostane ani stopy,“ píše sa v článku. V skutočnosti nepriatelia „nemôžu skupinu vypudiť tým, že zničia jedno z jej miest, obsadia ďalšie alebo zabijú bojovníka, emira či imáma,“ tvrdia.
Podľa úvodníku sa svet zmenil po tom, čo vytvorenie teokratickej enklávy ukázalo ľudstvu, ako vyzerá skutočný Islamský štát.
„Ak chcú dosiahnuť skutočné víťazstvo – čo ak Boh dá, nedosiahnu – museli by čakať dlhú dobu, kým by vyhladili celé generácie moslimov, ktoré zažili zriadenie Islamského štátu."
Podobné témy sa opakujú aj v kázňach zo strany oficiálneho hovorcu Islamského štátu, Abu Muhammada al-Adnaniho pred začatím ramadánu. Adnani si vyslúžil medzinárodnú pozornosť tým, že vyzýval na útoky po celom svete počas moslimského svätého mesiaca. Zdalo sa však, že Adnani tiež pripravoval svojich podporovateľov na ťažké straty.
V jednej chvíli spomenul aj jednu z najtemnejších kapitol v histórii Islamského štátu, keď skupinu vtedy známu ako Islamský štát v Iraku, zničila kombinácia rôznych síl - americké jednotky aj revolúcia sunnitských arabských kmeňov proti islamistom, známa ako anbarské prebudenie.
„Porazili ste nás, keď sme stratili mestá v Iraku a zostali sme v púšti bez miest či území? A porazíte nás, ak obsadíte Mosul, Sirte či Rakku, alebo aj všetky mestá?“ pýtal sa Adnani s odkazom na bašty islamistov v Iraku, Líbyi a Sýrii. „Rozhodne nie!“
Loading
...

Plán viac útočiť
Spomienka na rok 2008, keď bola skupina takmer porazená, sa v posledných týždňoch často spomína na sociálnych sieťach. Podľa niektorých analytikov to ukazuje, že predstavitelia kalifátu sa snažia zamedziť poškodeniu dobrej povesti Islamského štátu medzi džihádistami a úpadku vojenskej a morálnej sily.
„Nechcú prísť o územie,“ hovorí Cole Bunzel, doktorand z katedry blízkovýchodných štúdií na Princetonskej univerzite, ktorý preložil a komentoval úvodník z al-Naby na blogu Jihadica. „Snažia sa však ľuďom pripomenúť, že majú dlhú históriu a prežijú tak, ako v predchádzajúcich obdobiach.“
Krvavé útoky na istanbulskom Ataturkovom letisku a v bagdadskej obchodnej štvrti Karrada – oba relatívne ľahké ciele teroristov s veľkým počtom civilných obetí – boli pravdepodobne tiež súčasťou plánu ubezpečiť podporovateľov o skvelom fungovaní Islamského štátu, tvrdí Will McCants z Brookings Institute a autor knihy Apokalypsa menom ISIS: História, stratégia a vízia súdneho dňa Islamského štátu.
„Úspešné útoky v zahraničí sú znamením hlbokej krízy vo vnútri,“ tvrdí McCants. Po rokoch, keď sa hovorilo o nepremožiteľnosti skupiny, začínajú vodcovia ako Adnani uznávať straty na bojovom poli, no snažia sa ich stále prezentovať v čo najpozitívnejšom svetle.

Chyby nepriznávajú
Čo vo vyjadreniach chýba, je však akékoľvek priznanie si strategických a taktických chýb, ktoré prispeli k súčasnému úpadku Islamského štátu, ktorý bojuje proti širokému spektru nepriateľov – od západných mocností, cez sunnitských a šiitských moslimov, Kurdov či Rusov, hovorí McCants.
„Nerobia to síce veľmi múdro, ale snažia sa pripraviť svojich prívržencov, aby sa vyrovnali s kalifátom, ktorý už nie je kalifátom.“
Člen Islamského štátu, ktorý poskytol novinárovi rozhovor, pripustil, že niektorí stúpenci sú sklamaní kvôli chybám jednotlivých veliteľov. Podľa jeho slov mu je jedno, či je ústredie organizácie v Rakke alebo sa presunie do severnej Afriky alebo inde – aj keď stratu Rakky by určite pomstili.
„Toto je správa pre všetkých členov koalície, ktorá bojuje proti nám: nezabudneme a prídeme do vašich krajín a udrieme tam. Jedným alebo druhým spôsobom,“ dodáva džihádista.
Európske spravodajské služby sa obávajú, že táto nová fáza už je v plnom prúde. „Cítia sa napadnutí, keďže sme našu stratégiu prispôsobili ich pôvodnej stratégii, aby sme začali s ich rozkladom," hovorí pod podmienkou anonymity francúzsky bezpečnostný odborník.
"Lenže teraz budú islamisti využívať inú taktiku a začnú s oveľa zákernejšími a oveľa viac skrytými operáciami vo veľkých mestách," hovorí. "Ďalší krok už začal," dodáva.
Autor: Joby Warrick, Souad Mekhennet - Washington Post