BRATISLAVA. Ešte prednedávnom to vyzeralo tak, že Boris Johnson sa stane novým premiérom Británie. O tom, že má na pozíciu zálusk, sa šepkalo dlho - svet tak trochu očakával, že politik, ktorý viedol vari najokázalejšiu kampaň za odchod Británie z Európskej únie, krajinu po referende, v ktorom táto možnosť zvíťazila, prevezme.
Johnson však napokon vyhlásil, že o to, aby viedol krajinu počas rokovaní s predstaviteľmi Únie, nemá záujem a novou premiérkou sa stala Theresa Mayová.
A dnes vieme, že napriek tomu, že sa nestal premiérom, bude zastávať inú dôležitú úlohu. Boris Johnson sa stal novým ministrom zahraničných vecí - a svet na to reaguje.

Smejú sa aj moderátori
Spojené štáty nemajú s Borisom Johnsonom najmenší problém - podľa hovorcu amerického ministerstva zahraničných vecí Marka Tonera ich totiž s Britániou spája “hlboký vzťah”, vďaka ktorému by boli krajiny schopné spolupracovať, nech by pozíciu zastával ktokoľvek.
Hovorcovej reakcii sa však okamžite začali venovať médiá. A mnohé z nich, ako napríklad Daily Telegraph, sa nazdávajú, že pri slovách o tom, že sa na ministerstvo zahraničných vecí na spoluprácu s Borisom Johnsonom “teší”, sa hovorca uškŕňal.
A nie je jediný, ktorý sa na nových informáciách baví.
V Nemecku reagujú ľudia po svojom - pod hashtagom #Außenminister, teda "minister zahraničných vecí", začali používatelia Twitteru aj Facebooku zdieľať zábavné obrázky či videá. V príspevku môže byť čokoľvek - internetové mémy, fotografie, ktoré Johnsona zachytávajú v grimase či prognózy o tom, akým bude ministrom.
A to nie sú všetky úsmevné správy z Nemecka - novinárka Laura Schneiderová na Twitter napísala, že pri hlásení správ o tom, že je Johnson novým ministrom zahraničných vecí, sa smejú aj televízni moderátori.
Loading
...
Želá si, aby to bol vtip
Nie každý sa však na novom ministrovi zabáva tak dobre ako Nemci.
Bývalý švédsky premiér Carl Bildt napríklad napísal, že “si želá, aby to bolo vtipom, ale bojí sa, že nie je”.
Loading
...
K novému vývinu v politike sa vyjadrila aj speváčka Cher - jej tweet obsahoval smajlíka aj niekoľko vulgarizmov a posolstvo bolo jasné - Boris Johnson Britom počas kampane za vystúpenie Británie z Európskej únie klamal a je to “idiot”.
Loading
...
Je však zrejmé, že Johnson má aj svojich podporovateľov - a tiež ich nie je málo.
Medzi nimi je napríklad bývalý austrálsky premiér Tony Abbot, ktorý nazval Johnsona “dobrým priateľom Austrálie” a novému ministrovi zahraničných vecí pogratuloval, a to aj napriek tomu, že austrálske noviny The Australian nazvali Johnsona “náchylným na faux-pas” a jeho vymenovanie za ministra za “úžasný comeback” po tom, ako sa odklonil od myšlienky stať sa premiérom.

Legendárny a kontroverzný
Prirodzene, austrálske noviny neboli jediné, ktoré sa vyjadrili k Johnsonovmu vymenovaniu.
Britský denník Guardian komentuje jeho zručnosti v interakcii s inými kultúrami - nazýva ich “prinajmenšom kusé” - a za ilustračný príklad tohto tvrdenia vyberá historku o tom, ako sa Johnson zúčastnil súťaže najneslušnejšej poézie o tureckom prezidentovi Erdoganovi. Johnson vtedy súťaž vyhral - s básničkou o tom, že Erdogan mal sex s kozou.
Nemecký Der Spiegel o Johnsonovi hovorí ako o "kontroverznom politikovi” a píše, že práve jeho verejná podpora možnosti “Leave” rozhodla referendum o brexite.
Francúzske Le Figaro ho zas označilo za “legendárneho”, ktorý však “budí dojem, že ho vedie oportunizmus”.