LONDÝN. Nová britská premiérka Theresa Mayová, ktorá sa v stredu ujala funkcie, je druhou ženou na čele britskej vlády po Margaret Thatcherovej.
Minister pre brexit
Mayová po svojom nástupe do funkcie ihneď menovala ministrov nového kabinetu. Za ministra zahraničných vecí si vybrala bývalého londýnskeho starostu Borisa Johnsona, ktorý viedol kampaň za vystúpenie Británie z EÚ. Nebude však zodpovedný za rokovania o vystúpení z EÚ, tie bude mať na starosti osobitný "minister pre brexit". Funkciu tohto ministra Mayová podľa agentúry AP zverila skúsenému konzervatívnemu euroskeptickému poslancovi Davidovi Davisovi.
AP o ňom uvádza, že sa často dostával do sporov s Mayovou ako ministerkou vnútra kvôli veciam týkajúcim sa súkromia a slobody slova. Kritizoval právomoci britskej tajnej služby, ktoré podľa neho príliš zasahovali do súkromia ľudí. Už dlho bojoval za odchod z EÚ.
Za nového ministra financií Mayová vymenovala Philipa Hammonda, ktorý bol v Cameronovej vláde ministrom zahraničných vecí. Predtým zastával funkcie ministrov obrany a dopravy. Vo funkcii strieda Georga Osborna, ktorý na kreslo vo vláde rezignoval.
Novou ministerkou vnútra bude Amber Ruddová. Rezort prevezme po Therese Mayovej, ktorá bola ministerkou vnútra v Cameronovej vláde šesť rokov. Ruddovú pred rokom vymenovali za ministerku energetiky a pre klimatické zmeny.
Ministrom obrany podľa BBC zostáva Michael Fallon, ktorý túto funkciu zastáva od roku 2014. Za ministra pre medzinárodný obchod menovala Mayová Liama Foxa, bývalého ministra obrany, ktorý bol jedným z jej protikandidátov v súboji o kreslo predsedu konzervatívcov. Patril medzi veľkých podporovateľov kampane za vystúpenie z EÚ.

Prvý príhovor
Mayová sa v stredu po príchode z Buckinghamského paláca na Downing Street 10 tiež postavila pred médiá s prvým prejavom z pozície premiérky.
Svojmu predchodcovi Cameronovi vzdala hold, keď ho nazvala "moderným premiérom". Zároveň vyhlásila, že jej vláda bude "budovať lepšiu Britániu".
Za svoje priority označila sociálnu spravodlivosť a záujmy pracujúcich. "Ak ste z bežnej rodiny z pracujúcej triedy, váš život je oveľa menej bezpečný, ako si mnohí vo Westminsteri uvedomujú," povedala v narážke na britský parlament. "Vláda nebude vedená záujmami zopár privilegovaných ľudí, ale vašimi záujmami," pokračovala.
Nová predsedníčka vlády zdôraznila, že bude bojovať za udržanie Británie v takej podobe, v akej je dnes. Po referende o členstve v EÚ čelí Británia "obdobiu veľkej národnej zmeny", citovala ju agentúra DPA.
O brexite chce rokovať až budúci rok
Ďalšou úlohou novej premiérky bude uskutočniť čo najmenej bolestivý odchod Británie z EÚ a dohodnúť s európskymi partnermi nové vzájomne uspokojivé vzťahy pre ďalšiu spoluprácu.
Tieto rokovania budú zložité a potrvajú asi dva roky, pôjde v nich aj o ďalší osud občanov z iných krajín EÚ, ktorí žijú v Británii, a Britov žijúcich inde v únii.
Rokovania musia začať z iniciatívy Londýna, pričom Mayová už skôr uviedla, že ich začne asi až budúci rok, aby mala čas sa na rozhovory riadne pripraviť. Tým sa predĺži obdobie neistoty v Británii a inde v Európe, ktoré sa odráža predovšetkým na finančných trhoch a v ekonomike.
