BRUSEL. Európska komisia (EK) v stredu predložila rámec platný pre celú EÚ, ktorý sa týka presídľovania žiadateľov o azyl.
Jeho cieľom je vytvoriť spoločnú európsku politiku spolupráce s tretími krajinami, ktoré sú krajinami pôvodu migrantov, prípadne sa v nich nachádzajú migračné trasy.
Snaha o legálne a bezpečné trasy
Prvý podpredseda EK Frans Timmermans pripomenul, že vďaka doterajším opatreniam už vidno isté výsledky. Nové postupy majú spoločné úsilie krajín EÚ zintenzívniť a skoordinovať.
"Členské štáty každoročne rozhodnú o tom, koľko ľudí je potrebné presídliť, a na to, aby mohli zrealizovať svoje rozhodnutia, dostanú finančnú podporu z rozpočtu EÚ," opísal situáciu Timmermans.
Podľa neho ide o účinný spôsob, ako môže EÚ preukázať solidaritu s krajinami mimo EÚ a pomôcť im zvládnuť situáciu s veľkým počtom ľudí utekajúcich pred vojnou a prenasledovaním.
Eurokomisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopulos si myslí, že návrh môže priniesť zabezpečenie bezpečných a legálnych trás pre osoby v núdzi.
"Chceme zabezpečiť, aby bola ponúknutá ochrana tým, ktorí ju potrebujú, aby sa obmedzila motivácia na neregulárnu migráciu a aby boli migranti chránení pred zneužívaním prevádzačskými skupinami a nebezpečnými trasami v snahe dostať sa do Európy," skonštatoval.
Loading
...
Ako to bude vyzerať v praxi
Po uvedení návrhu do praxe budú členské štáty aj naďalej rozhodovať o tom, koľko osôb bude každoročne presídlených, Európska únia bude ich postupy koordinovať.
Rada EÚ prijme ročné plány pre presídľovanie, ktoré uskutoční Európska komisia prostredníctvom cielených programov.
Ročné plány EÚ pre presídľovanie stanovia hlavné geografické priority, najvyšší možný celkový počet osôb, ktoré majú byť presídlené i výšku príspevkov členských štátov a krajín pridružených k Schengenskej dohode.
Rámec EÚ stanoví kritériá na výber regiónov či tretích krajín, z ktorých má presídľovanie prebiehať. Medzi kritériami majú byť: počet osôb v tretích krajinách, ktoré potrebujú medzinárodnú ochranu, úroveň vzťahu EÚ s tretími krajinami či účinnosť vzájomnej spolupráce.
Rovnako spresní kritériá toho, kto je oprávnený na presídlenie do EÚ a určí dôvody vylúčenia žiadateľov a spôsob presídlenia (riadnym alebo skráteným súdnym konaním).
Komisia na podporu členských štátov v oblasti presídľovania poskytne 10-tisíc eur z rozpočtu EÚ na každú presídlenú osobu. Finančné prostriedky budú pridelené z európskeho Fondu pre azyl, migráciu a integráciu (AMIF). Tento rozpočet však nepodporí presídľovanie mimo rámca EÚ.
