Sto dní nová britská premiérka nedostane. Rozhodne o brexite aj jadrových zbraniach

Zostavenie vlády, kde musí vyhovieť každému, určenie ekonomickej či bezpečnostnej politiky, udržanie krajiny pokope. Prvé dni druhej britskej premiérky v histórii nebudú len o brexite.

Britská premiérka Theresa Mayová. (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN, BRATISLAVA. Sto dní pre novú vládu. Obdobie, keď majú ministri čas na prípravu prvých návrhov a v tomto čase slabne aj mediálna či opozičná kritika.

Keď sa ministerka vnútra Theresa Mayová v pondelok dozvedela, že v stredu sa stane britskou premiérkou, vedela, že niečo podobné ju stopercentne nečaká.

Od začiatku bude musieť riešiť najväčšiu britskú politickú krízu od druhej svetovej vojny a najmä krajinu pripraviť na vystúpenie z Európskej únie, ktoré si, paradoxne, Mayová pred referendom sama nepriala.

Nejde len o brexit. Mayová krajinu nepreberá vo vákuu a ostáva na ňu aj časť agendy jej predchodcu Davida Camerona.

Čo teda čaká hneď v prvých dňoch, okrem menovania členov vlády, ktorej mená zverejnila už v stredu večer, len druhú ženu na čele britskej vlády?

Prečítajte si tiež:Prečítajte si tiež: Mayová si vybrala za ministra zahraničia Johnsona

1. Bezpečnosť v prvom rade

Jednou z prvých úloh Mayovej v úrade bude ručne napísať list veliteľom štyroch britských jadrových ponoriek, v ktorom im nariadi, ako sa majú zachovať, ak by Britániu zasiahol ničivý jadrový útok.

Bude musieť tiež spomedzi ministrov vymenovať svojich dvoch „jadrových zástupcov“, ktorí rozhodnú o prípadnom použití jadrových zbraní, ak by toho Mayová nebola schopná.

O jadrových zbraniach v rámci programu Trident sa bude hovoriť aj na prvom hlasovaní v parlamente počas Mayovej vládnutia. Už v pondelok poslanci rozhodnú v citlivej otázke, či zbrane budú obnovovať.

Tento termín presadil už Cameron a Mayová ho v tom podporila. Obnova ponoriek bude znamením pre spojencov v NATO, že krajina ostáva aj po brexite platným členom aliancie.

Zároveň to môže poškodiť už teraz dosť rozdelených labouristov, kde líder Jeremy Corbyn stratil podporu svojich poslancov.

Mayová tiež bude musieť rozhodnúť, či vyšle vojakov na misiu do Líbye. Londýn už predbežne sľúbil 800 až 1300 príslušníkov ozbrojených síl na misiu vedenú Talianmi.

2. Ide o ekonomiku

Mayová už naznačila odklon od Cameronovej ekonomickej politiky rozpočtových úspor. Netrvá na tom, že krajina sa musí do roku 2020 dostať do rozpočtového prebytku.

V pondelok pri predstavovaní svojho programu tiež spomenula, že chce zaviesť mechanizmy na obmedzenie platov vysokých manažérov a varovala veľké nadnárodné spoločnosti, že budú musieť platiť svoj podiel na daniach. „Medzi bohatým Londýnom a zvyškom krajiny existujú obrovské rozdiely,“ vyhlásila v prejave v Birminghame.

Bude pokračovať v Cameronových projektoch na poskytnutie šancí chudobnejším dostupnejším bývaním či lepším prístupom ku kvalitnému vzdelávaniu od predškolského až po univerzity.

Téma: Brexit


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Colníci zásielky pri kontrole neotvárajú - na rozdiel od Danka

Kancelár Národnej rady poslancov posiela, aby si preberali listy mimo budovy parlamentu. Otvárať cudziu poštu považuje za bežné.

Neprehliadnite tiež

Na letisku v Düsseldorfe našli colníci 1,2 milióna eur v batožine

Polícia vyšetruje, či peniaze pochádzajú z obchodu s drogami, keďže väčšinu sumy tvorili malé bankovky.

Blogger hral Pokemon Go v kostole. Ruskí prokurátori pre neho žiadajú 3,5 ročný trest

Mladík je obvinený z podnecovania náboženskej nenávisti.

OSN chce obnoviť dialóg s Kimovou Kóreou

Čínsky minister zahraničných vecí povedal, že na Kórejskom polostrove vládne veľké napätie.

Taliban dobyl dôležitý okres na severovýchode Afganistanu

Zibák je dôležitý pre zásobovanie pohraničných okresov.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop