LONDÝN, BRATISLAVA. Navonok sa výrazne neprejavujú, nie sú v priamom spojení so žiadnou teroristickou bunkou, a preto často uniknú tajným službám. Tie nemajú možnosti sledovať každého, kto sa teoreticky chystá zaútočiť, sústredia sa na rozkladanie teroristických buniek.
Nazývajú ich osamelí vlci a bezpečnostní experti upozorňujú, že práve oni môžu byť nebezpečnejší ako teroristické skupiny. A výrazná väčšina ich obetí v posledných rokoch nezomrela pre zvratenú predstavu o islame, ale pre vieru v čistú rasu.
Zásadná časť hrozby
Prípadom útokov osamelých vlkov v Európe medzi rokmi 2000 až 2014 sa venoval britský Royal United Services Institute (RUSI), ktorý o tejto téme v stredu vydáva správu s názvom Boj proti terorizmu osamelých vlkov.
Zistil, že krajní pravičiari v tomto období zabili 94 ľudí, zranili ďalších 260. Náboženstvom sa útočníci inšpirovali pri vraždách 16 ľudí a 65 zraneniach.
„Krajne pravicoví extrémizmus predstavuje zásadnú časť hrozby útokov osamelých vlkov a nemal by sa prehliadať,“ píše podľa Guardianu inštitút v správe.
Osamelí vlci v sledovanom období útočili 72-krát v 30 európskych krajinách.
Najkrvavejší útok sa odohral pred piatimi rokmi, keď Anders Breivik v centre Osla a na ostrove Utoya zabil 77 a zranil 242 ľudí. Aj toto bol prípad pravicového extrémizmu, keďže sa mu nepáčilo, že krajina sa príliš otvára cudzincom s inou kultúrou.
Verejnosť aj bezpečnostné služby podľa autorov správy podceňujú hrozbu pravicových extrémistov. Pritom častejšie konajú samostatne ako nábožensky motivovaní útočníci.
Krajne pravicoví osamelí vlci sa tiež ťažšie odhaľujú. „Ukázalo sa, že až 40 percent odhalení pravicových extrémistov bolo náhodných. Buď sa to podarilo popri vyšetrovaní niečoho iného, alebo možný útočník nechtiac odpálil bombu, či ináč na seba upozornil,“ píše sa v správe.
Uzavretí a na internete
„Náhoda zohrala úlohu aj pri odhalení niektorých náboženských extrémistov, no až 88 percent zásahov bolo podložených konkrétnymi informáciami od bezpečnostných zložiek.“
Pravicoví extrémisti o svojich zámeroch oveľa menej často hovoria ako tí náboženskí. Až 45 percent islamistov hovorí o možných činoch s rodinou alebo priateľmi. Pri pravicových extrémistov to bolo len osemnásť percent.
Pravicoví extrémisti sú tiež oveľa častejšie izolovaní od spoločnosti a prejavujú sa najmä na internete.