PRAHA/VIEDEŇ. Najhorúcejší deň roka 2016 zažili v pondelok v Rakúsku, rekordy padali aj Česku. Obe krajiny už z časti zasiahol večer búrkový front.
Ako informovala s odvolaním sa na rakúsky Centrálny ústav pre meteorológiu a geodynamiku tlačová agentúra APA, najvyššiu teplotu namerali v Kremse (36 stupňov Celzia), ale iba o desatinu stupňa "chladnejšie" bolo v Tullne a o tri desatiny v Hohenau a Stockerau.
V rakúskej metropole Viedeň sa ortuť teplomerov vyšplhala na 34,8 stupňa Celzia.
Prišli búrky
Avizovaný studený búrkový front už zasiahol večer spolkovú krajinu Salzbursko, kde extrémne zrážky sprevádzal aj prudký nárazový vietor.
Hasičom narobili rozmary počasia nemálo práce.
Ako informovala tlačová agentúra APA s odvolaním sa na hovorcu velenia protipožiarneho zboru, predovšetkým v Mühlbachu, Dienstene, Bischofshofene a Pffarrwerfene došlo k zosuvom pôdy a lokálnym záplavám. Hasiči odčerpávali vodu zo zaplavených pivníc a odstraňovali vyvrátené stromy a zlomené konáre z cestných komunikácií.
Z Annabergu hlásili dokonca aj najmenej dve strhnuté strechy.
Rekordy padali aj v Česku
Podobný priebeh počasia mali aj v Česku, kde opäť padli teplotné rekordy. Vôbec najvyššie vystúpila ortuť teplomerov v Brode nad Dyjou v okolí Břeclavi, a to na hodnotu 36,8 stupňa Celzia. O šesť desatín "chladnejšie" bolo v stredočeských Dobřichoviciach.
Nad hranicu 35 stupňov Celzia však ortuť teplomerov vystúpila popoludní aj v Brne-Žabovřeskoch, na letisku v Pardubiciach, ale aj vo Veľkom Meziříčí. Presne túto hranicu namerali v Čáslavi i v Hradci Králové.
Takmer 100-ročný denný rekord padol v Havlíčkovom Brode, kde má nový rekord hodnotu 34,2 stupňa. Ten doterajší bol z roku 1922 a mal o stupeň nižšiu hodnotu.
Je to však iba jeden z množstva dnešných rekordov, veď záznamy maxima pre jedenásty júlový deň sa prepisujú na viac ako štvrtine meracích staníc, kde sa teploty registrujú najmenej 30 rokov.
Z Prahy hlásili poškodenie koľajníc na električkovej trati v štvrti Libeň v dôsledku horúčav. Električková preprava tu "pauzovala" takmer tri hodiny. Špecialisti poruchu opravili a umožnili tak obnovenie prevádzky, avšak v pomalšom režime.
Búrky priniesli krupobitie
Od západu už večer prechádzalo cez české územie smerom na východ pásmo intenzívnych búrok, ktoré však v súvislosti s rýchlosťou tohto presunu nepriniesli v žiadnej lokalite zrážky presahujúce hodnotu desiatich milimetrov.
Z Ostravy hlásia prudké krupobitie, pričom jednotlivé krúpy dosiahli veľkosti hrášku. Krupobitie zasiahlo aj niektoré lokality na Šumave.
Ako informoval internetový server iDNES.cz s odvolaním sa na stránky Amatérskej meteorologickej spoločnosti na jednej zo sociálnych sietí, v moravskosliezskej metropole spadlo až 25 milimetrov zrážok. Ani hasiči tu však neregistrovali väčšie škody.