Ako ste spokojný s výsledkami summitu?
„Neprišlo k žiadnym prekvapeniam. To, čo sme čakali, sa potvrdilo aj na summite, hovorím najmä o štyroch práporoch pre Poľsko, Estónsko, Litvu a Lotyšsko. Na takejto vrcholnej úrovni už k prekvapeniam nedochádza, všetko je pripravené vopred. Príjemná bola aj dosť konsenzuálna diskusia na večeri, ktorá bola o Rusku. Bola to jedna rozumná, racionálna a triezva analýza o tom, čo nás čaká a ako sa na to pripraviť.“
Ako?
„Opäť žiadne prekvapenia. Vidíte už teraz, že naša stratégia je známa. Je to kombinácia vojsk na východe a aj dialógu (s Ruskom). Takže aj v tom duchu sa niesla aj diskusia na večeri. Takže, ak sa pýtate, či som so summitom spokojný, odpovedám áno. Bez nejakých väčších výhrad."
Pýtam sa vás aj preto, že viacerí najmä pobaltskí politici vyjadrovali len akúsi opatrnú spokojnosť. Napríklad litovský minister zahraničných vecí vyhlásil, že štyri prápory na východe sú „lepšie ako nič“. Do akej miery sa podľa vás dalo dosiahnuť viac, aby boli úplne spokojní napríklad aj Litovčania či Estónci?

„To, čo očakávali pobaltské krajiny, bolo od začiatku jasné. Oznámili to už pred summitom na najvyššej úrovni, na úrovni premiérov či ministrov. Vopred požadovali permanentné základne aj väčšiu prítomnosť. Ťažko tu rozlíšiť politickú a vojenskú časť tejto požiadavky. Je úplne logické, že budú trochu inak vnímať situáciu ako krajiny, ktoré sú ďalej od hraníc s Ruskom.
To, na čom sme sa dohodli, nie je len nejaké prázdne politické gesto.