BERLÍN, BRATISLAVA. Nárast euroskepticizmu, ďalšie referendá a rozpad Európskej únie. O podobných scenároch sa hovorilo dni po tom, čo si Briti v referende zvolili brexit. Kým analytici často hovorili práve o domino efekte v ostatných krajinách, výsledok je zatiaľ niekde opačný.
Počet Nemcov, ktorí sú spokojní s EÚ, po brexite narástol, referendum o odchode už chce aj menej Dánov. Čo je dôvodom?
Euroskeptici, ale bez odchodu
Holandský krajne pravicový politik Geert Wilders tesne po zverejnení výsledkov britského referenda hovoril o historickom momente. „Teraz je rad na nás,“ povedal v narážke na zorganizovanie holandského referenda o vystúpení z EÚ.
Takzvaného nexitu sa obávali aj viacerí lídri v Únii. Popularita Wildersovej Strany slobody pritom po brexite mierne poklesla, aj keď stále by ju volila takmer tretina Holanďanov.
Po aprílovom referende, v ktorom Holanďania odmietli asociačnú dohodu s Ukrajinou, sa o euroskepticizme hovorilo ešte viac. A hoci si dnes štyria z desiatich Holanďanov myslia, že krajina by mala mať referendum o členstve v Únii, za zotrvanie by hlasovalo 64 percent ľudí.
Navyše najviac narástla v prieskume Socialistická strana. Tá sa podľa denníka Guardian prezentuje síce ako euroskeptická, nevyzýva však na odchod z Únie.
Radikáli nenarástli
Podľa komentátora Bloombergu Leonida Beršidského však prieskumy ani politické vyjadrenia nenaznačujú, že by európske štáty boli viac naklonené Bruselu.