Rím 22. apríla (TASR) - Úradujúci taliansky premiér Silvio Berlusconi chce ešte dnes predstaviť nový zoznam členov svojej vlády. Premiér čaká už len na ukončenie konzultácií, ktoré momentálne vedie prezident Carlo Azeglio Ciampi.
Rokovania o zostavení novej vlády začal Ciampi s predsedami parlamentných strán dnes o 10.00 h. Po ukončení rokovaní by mal poveriť Berlusconiho zostavením jeho druhej vlády, ktorá by mala viesť Taliansko až do konca legislatúrnej periódy 2006.
Berlusconi už informoval, že v jeho novej vláde sa objavia niektoré nové tváre. Pravicovo-populistická vládna strana Liga Severu by si mala udržať kreslo ministra pre reformy a decentralizáciu, na ktorom jej veľmi záleží. Vládu opustí niekoľko ministrov bez straníckej príslušnosti, napríklad minister pre technologické inovácie Lucio Stanca. Týmto krokom chce Berlusconi vytvoriť väčší priestor pre ďalšieho koaličného partnera - Kresťanskodemokratickú úniu (UDC). Kresťanskí demokrati stiahli pred týždňom z kabinetu štyroch ministrov, čím vyvolali súčasnú vládnu krízu.
Dnešné vydanie talianskeho denníka La Repubblica prinieslo informáciu, že na svojom poste by mal zostať vplyvný minister hospodárstva Domenico Siniscalco, z kabinetu by mal odísť minister kultúry Giuliano Urbani a členom vlády by sa mohol opäť stať bývalý minister hospodárstva Giulio Tremonti, ktorý svoje miesto opustil v júli uplynulého roka kvôli názorovým nezhodám s pravicovou vládnou stranou Národnou alianciou (AN).
Národná aliancia žiada záruky, že Berlusconi podnikne kroky, ktoré by mali zlepšiť hospodársky rozvoj Talianska, zvýšiť spotrebu obyvateľstva a zlepšiť situáciu sociálne slabých rodín. "Nezaujímajú nás ministri, ale obsah vládneho programu," povedal jeden z popredných politikov AN Ignazio La Russa.
Kresťanskodemokratická únia je presvedčená, že Berlusconi zostaví svoju druhú vládu už o krátky čas. "Na tento krok sú vytvorené všetky podmienky," vyhlásil po štvrtkovom stretnutí s Berlusconim predseda UDC Marco Follini, ktorý súčasne ubezpečil, že on sám do vlády nevstúpi.
Nekompromisný postoj zastáva naďalej parlamentná ľavicová opozícia, ktorá žiada o vypísanie predčasných parlamentných volieb. Podľa opozičného lídra Romana Prodiho je Berlusconi oslabený do takej miery, že nemôže zostať v úrade ešte ďalší rok.
Talianska ústava stanoví, že premiér musí odstúpiť, pokiaľ chce vo svojom kabinete realizovať väčšie personálne zmeny. Debakel koaličných strán v nedávnych regionálnych voľbách spôsobil, že jeden koaličný partner vládu opustil a ďalší pohrozil, že odstúpi.
Najnovšia vládna kríza v Taliansku spôsobila vážne oslabenie postavenia Silvia Berlusconiho. Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že pokiaľ by prišlo k predčasným parlamentným voľbám, mohol by terajší premiér rátať s 39 percentami hlasov, za šéfa opozície Romana Prodiho by hlasovalo 61 percent voličov.