LONDÝN. Vojna v Iraku, do ktorej Británie v roku 2003 vstúpila po boku Spojených štátov, bola nelegálne. V texte pre aktuálne vydanie nedeľníka Sunday Mirror to napísal vtedajší podpredseda britskej vlády John Prescott.
Pridal sa tak ku kritike na adresu kabinetu expremiéra Tonyho Blaira, ktorá sa začala ozývať po uverejnení správy vyšetrovania takzvanej Chilcotovej komisie. Správa totiž konštatuje, že kabinet pred 13 rokmi urobil veľa chýb, zapojil sa do invázie na základe nesprávnych informácií a navyše predčasne.
"Generálny tajomník OSN Kofi Annan v roku 2004 konštatoval, že vzhľadom na to, že primárnym cieľom vojny v Iraku bola zmena režimu, išlo o vojnu nelegálnu. S veľkým smútkom a rozhorčením si teraz myslím, že mal pravdu. S rozhodnutím ísť do vojny a jeho katastrofálnymi dôsledkami budem musieť žiť do konca života," napísal Prescott.

Vyšetrovacia správa, ktorú sedem rokov pripravovala osobitná komisia, je k Blairovej Labouristickej vláde veľmi kritická. Podľa komisie sa ukázalo, že hlavný dôvod invázie - hrozba, že Irak vlastní zbrane hromadného ničenia - nebol opodstatnený.
Británia sa vraj navyše pripojila k invázii v Iraku skôr ako využila všetky mierové možnosti. Samotná intervencia mala byť zle plánovaná, pričom kabine podcenil jej možné dôsledky.
Expremiér Blair v reakcii kritiku čiastočne uznal, rozhodnutie zvrhnúť režim irackého diktátora však obhajoval. Trvá tiež na tom, že britská vláda nedala parlamentu úmyselne zavádzajúce informácie, nič zámerne nezatajovala ani neklamala. Podľa Prescotta kabinet nemal pri rozhodovaní dostatok podkladov a musel rozhodovať vo veľkom zhone.